Consum motoare diesel

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: Consum motoare diesel

Mesaj de mituc » Mar Mar 11, 2014 9:39 pm

Pe autostrada nu au voie autovehiculele care prin constructie nu pot depasi 60Kmph tocmai ca sa nu se mearga mai incet de atit (cu toate astea limita minima de viteza pe autostrada nu e impusa legal).
Deci fiecare merge cum poate si vrea, atita timp cit nu incurca sau pune in pericol pe altii.

Singura problema pe care o am eu este ca in felul asta transformam astfel de topice in competitii de consum scazut. Miine vine unul ca a mers cu 70 pe cruise-control pe autostrada, apoi vine inca unul cu 69 si vint din spate, si deja nu ne mai putem face absolut nici o idee despre consumul real intr-un regim normal de exploatare.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin.stanescu
Mesaje:99
Membru din:Dum Feb 26, 2012 7:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1,6 HDI
Numar Inmatriculare:AG-89-SBI
Localitate:Pitesti

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de catalin.stanescu » Mar Mar 11, 2014 9:53 pm

Ma bucura sa vad ca unii mai cunosc si codur rutier ... dar cred ca este bine sa specificam pe langa ruta si viteza.

cu aceiasi viteza se putea merge lejer sambata pe ruta veche Pitesti- Bucuresti si cred ca consumul ar fi fost acelasi.

MENTIONEZ ca vorbesc in cunostinta de cauza iar celor care merg din joi in paste pe autostrada Pitesti-Bucuresti vreau sa le spun ca singura diferenta intre nationala si autostrada este aceia ca exista 2 benzii :

- banda 2, asa numita banda de viteza
- banda 1, dedicata autovehicolelor care ruleaza cu viteza redusa.

Este putin diferita de autostrada Transilvania, prelungirea A2 si alte autostrazi din romania unde sincer as merge BLANA daca nu ar exista radare, acelea fiind mult peste nivelul A1.
Daca esti bun la ceva...n-o face gratis.
Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de sorinel0310 » Mar Mar 11, 2014 10:01 pm

catalin.stanescu scrie:Ma bucura sa vad ca unii mai cunosc si codur rutier ... dar cred ca este bine sa specificam pe langa ruta si viteza.

cu aceiasi viteza se putea merge lejer sambata pe ruta veche Pitesti- Bucuresti si cred ca consumul ar fi fost acelasi.

MENTIONEZ ca vorbesc in cunostinta de cauza iar celor care merg din joi in paste pe autostrada Pitesti-Bucuresti vreau sa le spun ca singura diferenta intre nationala si autostrada este aceia ca exista 2 benzii :

- banda 2, asa numita banda de viteza
- banda 1, dedicata autovehicolelor care ruleaza cu viteza redusa.

Este putin diferita de autostrada Transilvania, prelungirea A2 si alte autostrazi din romania unde sincer as merge BLANA daca nu ar exista radare, acelea fiind mult peste nivelul A1.
Gresit. Banda a 2-a este banda de devansare! Mai exact, mergi pe banda 1, ai un tir, te bagi pe banda a 2-a, depasesti, si apoi te bagi la loc pe banda 1. Nu ai ce cauta pe banda a 2-a daca nu depasesti. Si asta defapt este problema la noi. Banda a 2-a se considera banda de viteza...da, pai pentru ca nimeni nu respecta limita de viteza atunci cand se stie ca nu sunt radare. Nici nu mai zic ca ii uita Dumnezeu pe banda a 2-a, ca vezi domne le este lor mai comod sa stea pe banda aia.

Nu am vrut sa intru in astfel de polemici si de discutii, dar e vorba de civilizatie dupa parerea mea. Sunt de aproape 2 ani plecat din tara, iar in tarile civilizate banda a 2-a (sau a 3-a, a 4-a, etc, in cazul in care sunt mai mult de 2) este aproape tot timpul libera. De asemenea, sa stiti ca vedeti si harburi la ei pe strazi, dar niciodata pe autostrada, si stiti de ce? Pentru ca imediat te-ar vedea politia pe camere si te-ar opri, te-ar amenda si te-ar trimite pe alt drum. E adevarat ca exista si viteza minima pentru fiecare banda...ceea ce la noi din pacate nu exista...dar asta face tot parte din civilizatie.

Dar haideti ca am dat-o in cu totul si cu totul alte discutii, si numa' de consum nu vorbim noi acuma. Nu vreti sa revenim on-topic? :)
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de DjAndr3w » Mar Mar 11, 2014 10:41 pm

Ar fi bine ca toata nebuneala asta sa fie mutata de un moderator pe la off topic, sa ramana aici topicul "clean" :mrgreen:
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de mituc » Mie Mar 12, 2014 8:09 am

catalin.stanescu scrie:Ma bucura sa vad ca unii mai cunosc si codur rutier ... dar cred ca este bine sa specificam pe langa ruta si viteza.
?
catalin.stanescu scrie: - banda 2, asa numita banda de viteza
- banda 1, dedicata autovehicolelor care ruleaza cu viteza redusa.
Conform tuturor regulilor de oriunde de pe planeta daca banda 1 este libera si nu te deplasezi mai repede decit cei de acolo nu ai ce cauta pe banda 2. Participantii la trafic au obligatia de a ocupa banda cea mai apropiata de marginea drumului/acostament/banda de urgenta atunci cind aceasta este libera. Deci e obligatie, nu e optiune.

Apoi, in tari in care oamenii care fac regulile sitn si sanatosi la cap, nu ca inutilitia rutiera de pe la noi, este interzis (e contraventie) sa devansezi pe o banda inferioara numeric (mai aproape de acostament/margine/banda urgenta) daca acea masina se deplaseaza pe o banda superioara numeric. Deci trebuie sa astepti sa se duca pe o banda inferioara numeric el avind aceasta obligatie.

Si uite-asa am ajuns sa discutam si despre consum. Err, FAIL? :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vladd.alex
Mesaje:224
Membru din:Lun Ian 06, 2014 5:20 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de vladd.alex » Vin Mar 14, 2014 8:26 pm

Tocmai am facut consumul la a mea, cu metoda plin - plin. Surpriza...Pe bord arata 4,1 L/100 KM, iar din calcul mi-a iesit fix 5,59 l/100km. Am facut 140 KM in afara si 58 km in oras. E cu adevarat o surpriza sau asa e si la voi ?
DiagnozăLexia.
ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de DjAndr3w » Vin Mar 14, 2014 8:49 pm

Cum tu de la un plin la un plin ai făcut numai 158 km? Diferența e f mare! Ori ai calculat greșit ori e o problema. La a mea, diferența e aproape inexistenta.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
vladd.alex
Mesaje:224
Membru din:Lun Ian 06, 2014 5:20 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de vladd.alex » Vin Mar 14, 2014 8:51 pm

Am facut plinul, apoi 198 KM, apoi iar plinul. Acesti 198 km au fost facuti 150 in afara si 48 in Iasi. Au intrat 10,79 L ca sa fie iar plinul. Am si un aditiv de injectoare bagat in rezervor, sa fie de vina? Ah, si am schimbat si filtrul de motorina...
DiagnozăLexia.
ImagineImagineImagineImagine

costin07
Mesaje:141
Membru din:Dum Feb 02, 2014 1:22 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI, 92cp
Localitate:Bucuresti

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de costin07 » Sâm Mar 15, 2014 12:12 am

Mi-ar placea sa am consum 4.1% mixt :). Mi se pare usor nerealist si mai degraba acolo e buba.

Cat aveai media pe distanta parcursa in exterior?

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de DjAndr3w » Sâm Mar 15, 2014 12:46 am

Sigur de la filtru se trage, plus aditivul iar asta cu plinul si facut 198 km si iar plinul te poate fura un pic, is putini km si fiecare gram de motorina conteaza si schimba drastic consumul. Fa de la zero, cand ti se stinge liniuta 2 si ramane ultima liniuta alimentezi si lasi iar cand se stinge liniuta 2 si ramane doar liniuta 1.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

tony.iordache
,,crazy pilot ,,
Mesaje:554
Membru din:Dum Sep 06, 2009 6:20 pm
Marca si model masina:citroen c4 II 1,6 hdi 110hp
Numar Inmatriculare:CT-83-TIA
Localitate:constanta

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de tony.iordache » Sâm Mar 15, 2014 1:04 am

mituc scrie:Pe autostrada nu au voie autovehiculele care prin constructie nu pot depasi 60Kmph tocmai ca sa nu se mearga mai incet de atit (cu toate astea limita minima de viteza pe autostrada nu e impusa legal).
Deci fiecare merge cum poate si vrea, atita timp cit nu incurca sau pune in pericol pe altii.

Singura problema pe care o am eu este ca in felul asta transformam astfel de topice in competitii de consum scazut. Miine vine unul ca a mers cu 70 pe cruise-control pe autostrada, apoi vine inca unul cu 69 si vint din spate, si deja nu ne mai putem face absolut nici o idee despre consumul real intr-un regim normal de exploatare.
tu oricum esti off topic cu vaca asa ca nu vb cu persoanele care au consumul in galeti ::P , fu gluma

1,6 HDI consum never realizat de mine /4,2 l/100 km -sotia
c4 II 1,6 HDI 110 caluti
honda accord 2,2 i-DTEC 180 hp si ceva dupa resoftare la DIMSPORT, in curs de transformare

Avatar utilizator
vladd.alex
Mesaje:224
Membru din:Lun Ian 06, 2014 5:20 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de vladd.alex » Sâm Mar 15, 2014 10:44 am

Oricum am mers si batraneste, acum cu segmentii noi, sa se faca rodajul...dar indiferent ca e plinul sau nu, o liniuta sau doua etc., daca era plin ochi si am mers aia 193 km, apoi am facut iar plinul ochi, e clar ca e cel mai real consum posibil. Asta daca nu era sa pierd ce era prin filtru care era destul de voluminos...O sa mai urmaresc eu pe parcurs dar bani de plin nu`s saptamanal :)) Si apropo de asta, ajung 1000 km ca sa pot trece de 2200 rpm cu segmentii astia noi ?
DiagnozăLexia.
ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de DjAndr3w » Sâm Mar 15, 2014 5:20 pm

La 193 de km și consum de 4.1% s-au consumat undeva la 8 litri motorina, e de ajuns motorina din filtru, plus la primul plin poate erai singur în masina și la al 2-lea aveai pe cineva în spate/dreapta și e alta înclinație a masinii, sau unde ai alimentat are pistolul mai lung, sau declanșatorul mai sensibil, sau presiune mai mare la motorina, și toți acești factori cumulativ sau mai puțin cumulativ au făcut ca consumul real sa iasă mult mai mare.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

costin07
Mesaje:141
Membru din:Dum Feb 02, 2014 1:22 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI, 92cp
Localitate:Bucuresti

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de costin07 » Sâm Mar 22, 2014 1:36 am

Am mai facut vreo 400km in Bucuresti:

Viteza medie: 21kmph
Temperatura medie: ~10-12grade
Consum: 6.7

Am mers destul de mult in afara orelor de varf si de-aici mi s-a tras un consum mic. Probabil in aglomeratia de la 8-9 as scoate cam 8-8.5 consum mediu.

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: Consum motoare diesel

Mesaj de robitza21 » Sâm Mar 22, 2014 10:49 am

A mea a luat-o razna.
Am alimentat de 100 de lei ( Aprox. 16L) in momentul care nu imi mai indica distanta in KM, erau doar cele 3 liniute.

Am facut in exterior 220km( autostrada cu viteza de 120 pe pilot)
si 110 km in Bucuresti. Imi iese un consum sub 5... e ok sau a luat-o razana odata cu venirea caldurii si imi face surprize placute? ( clima oprita).

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”