Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Mie Oct 22, 2014 8:24 am

Nu am mai scris de ceva timp in jurnalul buburuzei, pentru ca nu am avut ce. Masina fiind in continuare in service :|
Povestea cu tamponarea, cum am scris-o si in topicul dedicat accidentelor, este cam asa:
Pe 16.08.2014 mergeam cu C4 meu dinspre Piata Chirila spre 2 Baieti, pe Vasile Lupu, in dreptul magazinului flux si a refugiului de tramvai din acea zona. De pe banda 1 (sunt 3 benzi pe sens una fiind cu linia de tramvai) imi iese in fata o Toyota alba care vroia sa intoarca imediat dupa refugiu. Faza s-a intamplat f repede si din scurt, eu franand, claxonand si incercand sa il evit dupa refugiu, incadrandu-ma pe banda 3 (linie de tramvai) moment in care, am atins si refugiul un pic, dupa ce am trecut cu fata de el, acest individ (ca altfel nu il pot numi) ma tamponat in spate, lateral dreapta si ma intors cu fata spre deal (sensul de unde veneam), el continund sa mearga pana pe trotuar, pe celalal sens de mers. Am tras masina de pe strada pe margine, am coborat, m-am uitat la daune (portiera jupita si usor infundata, prag infundat usor, aripa indoita, cel mai grav fiind anvelopa, taiata, si roata indoita).
Masina a stat acolo pana luni, pe 18, cand am fost la politie cu celalalt sofer, si s-a intocmit PV si trecut el ca vinovat (el a spus atunci ca face contestatie, au trecut peste 60 de zile si nu am primit nimic, deci nu a facut). Apoi am dus masina cu platforma in service, la Servunion, apoi am mers, pe 19 la Asirom si am deschis dosar de dauna. Peste vreo 2 zile au mers de la asigurare in service si au facut prima constatare, pe care mi-au dat la inlocuire:
- monograma VTS
- anvelopa
- janta
- cadru portiera
- aripa

Si pentru reparat, prag, fata portiera, spoiler si bandou portiera. Urmand ca dupa desfacere serviceul sa faca reconstatare. Au mai trecut iar cateva zile pana masina a fost desfacuta iar constatarea celor din service a sunat cam asa:
Pentru inlocuit:
-portiera completa
-cadru portiera
-bandou + monograma VTS
-aripa
-spoiler spate
-punte completa spate
-fuzeta dreapta spate
-amortizoare spate
-arc dreapta spate
-roata si anvelopa

Iar pentru reparat, prag dreapa.
Aici a fost o mare porblema, cei de la asigurari nici nu vroiau sa auda de aceste pise de inlocuit, si cei din service au trebuit sa le explice pentru fiecare in parte de ce trebuie inlocuit, cred ca treaba asta a durat cam 2 saptamani :evil:
Si in cele din urma s-au primit la inlocuit toate piesele mentionate mai sus, mai putin fuzeta dreapta spate si cu suruburile aferente, cei de la asigurari mentionand ca abia dupa ce se face geometria, si daca nu ies unghiurile corect o sa faca reconstatare.
S-a dat comanda de piese, majoritatea venind din Franta, :( deci inca 7-8 zile pierdute, trecuse de la accident aproximativ o luna si o saptamana si masina mea inca zacea in service lovita. In cele din urma au venit piesele si s-au apucat de masina. Intai partea mecanica, demontat punte spate veche, montat punte noua, amortizoare, plus arcuri, am decis sa schimb si arcul stanga spate, pe banii mei, sa fie set complet, daca tot am avut "norocul" asta macar sa am spate nou :lol: . Apoi a urmat, taiatul aripei, demontat portiera, reparat prag, si vopsitul acestor elemente, totul a durat cam 3 saptamani. Luni, masina mea, era gata de bagat la spalat si retusat unele chestii, ca polishul de trecere de la aripa spre plafon, lipit monograma VTS, pus anvelopa pe janta...etc, iar ieri a intrat la geometrie, unde nu a trecut roata spate dreapta avand nevoie de inca o corectie de aprx -0,17 grade, ceva de genul. Nu e grav, dar cei din service mi-au spus ca in timp, imi toceste anvelopa mai mult pe interior, deci trebuie schimbata fuzeta roata dreapta spate. Acum au trimis actele catre asigurator si urmeaza aia de la Asirom sa faca reconstatare (cred ca e a 5-a) si apoi sa se dea comanda de piese, sa se inlocuiasca, iar geometrie, dupa care ma voi bucura si eu din nou de masina. :drive
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de mituc » Mie Oct 22, 2014 12:08 pm

Deci asirom zici... in mml...
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Mie Oct 22, 2014 12:25 pm

Da, Asirom, si culmea, eu am asigurarea tot la ei :|
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Joi Oct 23, 2014 9:21 pm

Abia astazi "lenesii" de la Asirom au acceptat ca inlocuire fuzeta completa, si au facut un nou deviz pentru masina mea, care cred ca a depasit de mult 13.000 Ron, ultima data, era pe la 11.000 si nu erau toate piesele...o sa vad exact cand iau masina, chiar sunt curios. De acum maine, o sa se faca comanda de piesa si vom vedea, daca e din tara sau Franta...
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Dum Oct 26, 2014 9:20 am

Marti vine fuzeta, si se monteaza pe masina+geometrie. Intre timp mi-a expirat si ITP-ul, care a fost facut tot la Servunion :hi (104,5 Ron).
PS: daca tot a venit Iarna la noi, am "prins" o super oferta de anvelope de iarna M+S Dunlop Winter Sport 3d 205 50 R17, deci cateva ierni de acum inainte o sa o "ardem" :lol: cu jante de aliaj, tablele o sa stea la naftalina, anvelopele si asa erau imbatranite!
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de mituc » Dum Oct 26, 2014 2:58 pm

Pai ce oferta ai prins la dunloapele alea? Nu faci schimb cu niste michelin-uri alpin 5? :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Dum Oct 26, 2014 3:42 pm

Nu cred ca te "intereseaza" ca au DOT 2708. Pai oferta a fost urmatoarea, la Showroom Nissan Botosani au "descaltat" o masina de prezentare, si anvelopele aratau extraordinar, aproape noi, maxim 1000 km, si am dat pe ele 1400 Ron :mrgreen: eu zic ca am facut o afacere ok :drive
PS: da ce au Michelinurile de vrei sa le schimbi ?!
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de mituc » Dum Oct 26, 2014 5:55 pm

Bai nu prea au raspuns. In rest aderenta au, sint silentioase (wow!), si destul de moi incit sa fiu sigur ca merg pe orice zapada cu ele. Azi dupa inca o tura cu masina am vazut ca si-au mai dat drumu, era si mai frig afara, etc, si cred ca le tin.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Dum Oct 26, 2014 6:01 pm

Pai de asta nu cred ca au avut raspuns, posibil erau "prea" noi, aveau inca mustatile pe ele si stratul de cauciuc lucios care se duce dupa cativa km si ceva manevre, plus ca daca era si cald afara...chiar le scade raspunsul. Eu am avut pe table, 2 ierni Michelin si am fost multumit de ele, mai ales ca erau pe 15, am trecut prin nameti de vreo 2 ori unde altii cu masini mult mai "fortoase" se chinuiau sa iasa impingandu-le. Acum abia astept sa testez dunlopurile :D dar intai sa imi termine astia masina :bang
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de mituc » Dum Oct 26, 2014 8:47 pm

Dunlop (wintersport M3) am avut eu 6 ierni, iti pot spune din prima ca nu vei fi dezamagit de ele.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Joi Oct 30, 2014 7:26 pm

Maine imi voi "recupera" si eu buburuza din service. Foarte greu mi-a fost fara ea, si nu as fi luat-o nici maine, daca cei de la Servunion nu faceau presiuni asupra celor de la Asirom. Cred ca Dl Mihai de la receptie ii dadea cate 2-3 emailuri pe zi inspectorului de la daune ca sa grabeasca aprobarile, si asa, maine imi iau masina fara acceptul final de plata, care inca intarzie sa apara, dar cei din service mi-au zis ca imi da asa masina, si ma cheama sa semnez dosarul cand vor avea acceptul de plata...deci maine facem sedinta foto buburuzei dupa o spalare ca la carte. Urmeaza, in prima zi mai insorita, o ceruire completa 8)
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de fanut » Joi Oct 30, 2014 8:35 pm

Nu o spala Servunionul??? Eu cred ca da

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Joi Oct 30, 2014 9:56 pm

Ba da Fanut, mi-au spalat-o inainte sa mi-o preia in service, au spalat-o saptamana trecuta inainte de polish si finsaje, si sigur o spala si maine, dar cum o spal eu nu o spala nimeni :lol: :lol: :lol:
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Sâm Noi 01, 2014 6:06 pm

Am primit masina, am montat si anvelopele de iarna si am facut si vreo 300 de km. Masina pare mai stabila, e mai silentioasa pe denivelari, sta mai bine pe curbe, se vede ca am spate nou :lol: in schimb, cand bate bine lumina soarelui se vede diferenta dintre vopseaua de pe portiera fata (cea veche) si restul masinii (portiera - aripa spate). Se vede ca si cum ar fi murdara portiera, iar cealalta foarte bine spalata. Cred ca la un polish se poate repara cat de cat diferenta, plus, dupa iarna, va "imbatrani" si vopseaua noua. Pe partea de mecanica, sunt 100% multumit, pe partea de tinichigerie se putea si mai bine, adica mi-au rupt un clips de pe un plastic la interior (pe care l-am rezolvat eu cu silicon) mi-au lasat 2 pete pe stalpul masinii la interior (pe care le-am indepartat cu diluant) plus marginea interioara a portierei nu e vopsita chiar perfect, se vad mici impuritati. Bine, ca acolo e o zona pe care o vad doar eu :lol: plus acea diferenta de culoare, dar care mi-au zis, ca la griul meu metalizat e foarte greu de vopsit perfect la fel.
Deci, am din nou masina dupa 2 luni jumatate :drive
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de mituc » Sâm Noi 01, 2014 10:30 pm

Nu poti compara nuantele decit daca vechea vopsea a fost decontaminata in prealabil (macar argila, preferabil secondata de un polish de lustru, nu abraziv).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”