Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Lun Noi 03, 2014 8:26 pm

...oups :D

Imagine
Toate s-au ars cat a stat in service?!...nu are cum...au uitat mecanicii sa puna mufa de la tripla dreapta-spate :lol:
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

costin07
Mesaje:141
Membru din:Dum Feb 02, 2014 1:22 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI, 92cp
Localitate:Bucuresti

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de costin07 » Lun Noi 03, 2014 10:43 pm

Hm...oare pot sa conving si robotu' meu sa ma avertizeze de becuri arse?

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Mar Noi 04, 2014 7:38 am

Nu știu. Presupun ca trebuie sa fie "dotat" cu asa ceva. Dar mai bine întreabă-l pe Nrishor el sigur știe ce sa îți răspundă.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Sâm Noi 08, 2014 6:09 pm

De cand mi-am luat buburuza numai pe drumuri unt :lol: ieri am reusit si eu sa o spal, decontaminez si sa ii aplic o ceruire, de polishat acea diferenta de vopsea nu am mai avut nici timp nici chef, o sa ramana asa pana in primavara cand sa speram ca se va mai diminua.
Cam asa arata diferenta, la "umbra", exact cum e in poza, e atunci cand se vede cel mai tare!

Imagine
PS: poza e facuta cu o super claritate, dar a trebuit taiata ca depasea 5 MB.


Si o poza de strada, cu masina la plimbare!

Imagine
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de fanut » Lun Noi 10, 2014 2:59 pm

Te am vazut azi pe la fostul hotel Europa. Pe pa ora 13-13.30

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Lun Noi 10, 2014 6:21 pm

Azi am umblat mai toată ziua deci cred ca am trecut și pe acolo :-)). Eu nu te-am văzut, nu erai cu c4?sau eram prea adormit :))
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de fanut » Lun Noi 10, 2014 8:22 pm

Eram cu verdele

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Mar Noi 11, 2014 11:02 am

Deci eram prea adormit :))
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Vin Dec 12, 2014 4:59 pm

Acusi urmeaza revizia la buburuza, si vreau sa fac o schimbare...sa vad daca e sau nu vreo diferenta:
- am folosit ultima data
Filtru Aer/Aer Habitaclu/ulei Hengst
-vreau sa pun
Filtru Aer/Aer Habitaclu/ulei Mahle

-am folosit uleiul Total Quartz Ineo Ecs 5W-30
-vreau sa pun MOTUL 8100 X-clean 5W30

Vreau sa schimb si uleiul din cutia de viteze si sa pun tot Motul. Am de schimbat si rulmentii la palier, acum nu stiu ce sa fac, sa schimb flansele cu totul sau doar rulmentii?! Stie cineva sigur daca vin separat rulmentii sau sunt ambuteiati in flanse?...
Intre timp buburuza a facut 150.550 Km :drive
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de mituc » Vin Dec 12, 2014 10:11 pm

quartz ineo e pentru dpf-uri. ce cauti cu el in benzinare?
Poate mai bine pui 8100 x-cess. Si x-clean e formulat pentru dieseluri chair daca va unge mai bine decit ineo care e low-saps.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Sâm Dec 13, 2014 12:23 pm

Pe bidon de la Total scrie ca e si pentru diesel si benzinare si gpl :lol: si asa au pus cei de la Servunion, nu am ales eu uleiul. Iar X-cess 5w30 nu gasesc, este doar 5w40, e ok sa schimb vascozitatea?...iar X-cleanul la fel, vad ca merge si pt benzinare https://www.motul.com/system/product_de ... 1343406343" onclick="window.open(this.href);return false; .
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de mituc » Dum Dec 14, 2014 10:41 pm

Orice ulei merge in orice, de aici si inscriptiile sau remarcine ca "merge si pentru si pentru". Poti foarte bine sa pui ulei de transmisie in motor, merge si ala (75w90 e tot una cu 5w40 in viscozitati de ulei de motor).
Motivul pentru care nu poti pune ulei de transmisie in motor este, printre altele, ca uleiul de transmisie nu are nici un fel de aditivi pentru retentia de cenuse, pentru spalarea cenuselor si depunerilor, etc. In rest e perfect valabil.

La fel si cu uleiurile de motor, difera pachetul de aditivi. C1 este clar, indiscutabil si exclusiv pentru motoare cu DPF. C3 e undeva intre. Ca-l poti pune si in altceva... bine, il poti pune si in transmisie. E tot ulei. Dar trebuie schimbat altfel.

Uleiurile low-SAPS (C1 sau unele C3) le poti pune in motoare precum 1.6i cu conditia sa-l schimbi la 5-7k km. Daca te uiti acum la uleiul de la tine din motor, presupunind ca are cel putin 10k km, vei vedea ca e negru si apos. Adica FAIL.

Pentru benzinare care nu au cretinatatea aia de filtru de particule ia un ulei mid-SAPS (deci cel putin a3 sau b4). La motoarele pe benzina cu injectie la punct singurul motiv pentru care nu s-ar recomanda trecerea la un ulei full SAPS (cu ungerea cea mai buna) sint catalizatoarele (care-s afara din motor, culmea, nu?). Desi catalizatoarele Euro3/4 s-ar putea sa fie ok. Eu acum folosesc un ulei full-SAPS in gindac, dar voi trece pe mid-SAPS.

Viscozitatea n-as schimba-o mai ales daca acum motorul nu-ti maninca acest ulei. Diferenta dintre 5w30 si 5w40 e vizibila abia de pe la 30-40C (temperatura uleiului), insa daca mergi mult prin oras cu motorul rece in perioada asta e mai bine cu 5w30. Poti pune 5w40 vara. Iarna poti pune si 0w30 daca gasesti.

Sint mai multe uleiuri pe care le-ai putea pune, insa eu as alege ceva de aici: http://racingnick.ro/ulei-motor?f[ptc_i ... 684]=5w-30
Si anume asta: http://racingnick.ro/produse/millers-oi ... -30-5litri" onclick="window.open(this.href);return false; . Pune odata ulei millers din gama nanodrive si crede-ma ca vei vedea lumea cu alti ochi.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Dum Dec 14, 2014 11:09 pm

Uleiul nu e negru, e un maro inchis, ce e drept mai inchis decat era cand l-am pus in motor :lol: si nu e neaparat apos, nu stiu daca asa se testeaza, dar am luat de pe joja intre degete si se simte inca ok la atingere...are pana in 10.000 de la ultima revizie, undeva la 8-9 mii dar are un an (3 luni insa a stat in service masina).
Nu inteleg ce e cu A3, B4, C...?...
Eu merg si in oras cu ea dar si afara, merg si mai putin turat 2500-3000 de ture (mai ales cand conduce sotia) dar si inrosesc turometru foarte des...deci am nevoie de uleiul bun la toate :lol:
Ce imi recomanzi tu are "durata de viata" normala, adica 10.000 e ok? Sau e ceva mai pretentios?...nu e un capat de tara 200 de lei dar sa stiu daca e nevoie de facut schimbul mai des sau nu.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de mituc » Lun Dec 15, 2014 7:54 am

Uleiul ala pe care ti l-am recomandat e un long life. Deci tine binisor, poti trece de 10k cu el fara probleme.
Depinde cit de des inrosesti turometrul, dar daca faci asta suficient de des macar vara iti recomand un 5w40.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Jurnal de Bord Buburuza Gri de Iasi

Mesaj de DjAndr3w » Lun Dec 15, 2014 10:12 am

Nu știu dacă e des sau rar dar cam de fiecare data când am drum în afara orașului, adică 2-3 sute de km în oraș restul pana la mie în afara :-D.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”