"Pacate" in ale condusului

Cum se comporta C4-ul tau de-a lungul timpului,cat consuma,iti mai place, nu-ti mai place etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de mituc » Joi Iun 03, 2010 6:23 am

wonka jr. scrie:atentie, ca acea europeana de care vorbesti are 2 benzi, una pentru fiecare sens, si nu 4 cum foarte multa lume crede
Atentie ca acea europeana are 2 benzi pe sens, in total 4, nu doar 2 cum toata lumea crede.
In localitati insa marcajele delimiteaza in destul de multe locuri banda 1 pentru vehicole lente (carute, biciclete, oameni, animale) printr-o linie des intrerupta, insa nu si in afara localitatilor unde e marcata foarte clar ca o banda distincta, ceea ce si este.
Pe cea mai mare parte a lui E85 acea banda e banda mai ingusta decit a doua dar pe ea incape un microbuz, un mercedes S-Klasse, etc, fara probleme. Evident, loganurile, daciile papuc/13xx si masinile de manelist nu incap si tre' sa mearga fie cu liniile intre roti fie cu 80Kmph pe banda 2 eventual serpuit, ca ele-s la fel de late ca si TIR-urile.

Deci atentie la marcaje, indiferent de ce crede lumea (WTF?! :shock: ).
In plus acum vreo 10 ani s-a largit E85 de la o banda pe sens la 2 si s-a facut o investitie serioasa. Care ar fi fost ratiunea de a fi marcat tot cu o banda pe sens pe intreaga lui lungime? A, scuze, nici una? Asa ma gindeam si eu.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de Bogdan98 » Joi Iun 03, 2010 7:02 am

Bucuresti - Urziceni este singura bucata din Europeana pe care banda 1 este ingusta. Este de altfel si portiunea de drum care nu imi place deloc. In rest, de la Urziceni in "sus", sunt 2 benzi pe sens, si asa cum zicea si mituc, numai in localitati banda 1 are discontinuitati. Si da, chiar si intre localitati, mai exista zone unde ramai cu o banda pe sens, dar pentru 100-200m maxim. In rest, 2 benzi.
Unde ziceam eu, banda 1 era la fel de lata ca si a doua, "depasind" un TIR care merge pe banda 1 nu trebuie absolut deloc sa te duci pe banda a 3a sau contrasens. E spatiu berechet. Numai ca foarte multi cand trec pe langa masini mari, se duc in balarii pe contrasens, si lasa intre ei si masina depasita aproape o banda.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Bogz
Mesaje:50
Membru din:Lun Iun 25, 2007 12:10 pm

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de Bogz » Vin Iul 20, 2012 11:58 am

daca se intampla sa dati in trafic peste un nemernic cu o skoda superb alba (OT-90-SEF), evitati-l, va rog din suflet
era sa intru in copaci de 3 ori din cauza nemernicului
am primit o veste proasta si a trebuit sa ajung din bucuresti in craiova, cat mai repede cu putinta, in limitele sigurantei (nu si ale legii)
am avut noroc, n-am prins niciun radar pe drum, dar primii 20 km dupa pitesti au fost infernali, cu petarda de olt in fata.
a facut de toate - incepand cu a nu se da pe banda 1 pe serpentine, cand ma dadeam pe banda 1 nu puteam sa-l depasesc deoarece se punea pe mijlocul drumului. in rest, daca ma bagam in depasire - o calca si el, si avand motor mai mare (probabil 2.5 tdi), nu reuseam sa fac nimic. culmea e ca mergeam mai tare decat el, si pe serpentine, si in rest - dar dobitocul pur si simplu nu ma lasa sa trec. pana la urma am lasat-o mai moale pe portiunea dreapta din lunca corbului si am venit lansat - l-am depasit inainte de pod si dupa maxim 2 km nu-l mai vedeam in oglinda retrovizoare. daca nu ma grabeam, opream in fata lui, il scoteam pe geam si il tatuam pe fata cu cheia franceza de sub pres.
morala e simpla: NU va luati cu dobitocii, cu bizonii sau cu retardatii - chiar daca va grabiti, trageti pe dreapta, fumati o tigara si lasati-l sa se duca in p*zda ma-sii linistit, ca sunt copaci destui pentru el
Citroen C4 - Rouge Lucifer

Avatar utilizator
vmeremia
Mesaje:598
Membru din:Mar Oct 26, 2010 2:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDi, 92cp (no FAP)
Localitate:Iasi

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de vmeremia » Vin Iul 20, 2012 12:09 pm

asta-i ala?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6HRz2sckCX8[/youtube]

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de Bogdan » Vin Iul 20, 2012 12:51 pm

Ce gibon :violent3:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de emicald » Vin Iul 20, 2012 12:55 pm

Sigur tot ala e.
Un tigan imputit, daca ma-ntrebi pe mine, chiar daca e blond.
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de mituc » Vin Iul 20, 2012 1:46 pm

Bogz scrie: morala e simpla: NU va luati cu dobitocii, cu bizonii sau cu retardatii - chiar daca va grabiti, trageti pe dreapta, fumati o tigara si lasati-l sa se duca in p*zda ma-sii linistit, ca sunt copaci destui pentru el
Asta e alt motiv pentru care mi-am lipit sticker cu hellokitty si pe luneta. "Mew mew da-te-n mm! Asa, acum stai acolo" :drive
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mihai ham
Mesaje:290
Membru din:Mie Iul 06, 2011 11:36 pm
Marca si model masina:Citroen C3 Picasso,1.6 HDI
Numar Inmatriculare:VL
Localitate:Vâlcea
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de mihai ham » Vin Iul 20, 2012 2:32 pm

@Bogz,am dat si eu de ...... asta cand veneam sambata trecuta de la Pitesti,a vrut sa ma faca pe curba aia ac de par pe Dealul Negru,dar eram cu o impreza sti si m-am jucat cu el pana sa potolit,apoi l-am pierdut pe drum

Avatar utilizator
mikepop
Mesaje:297
Membru din:Dum Sep 25, 2011 11:15 pm
Numar Inmatriculare:OT05AMP
Localitate:Slatina
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de mikepop » Sâm Iul 21, 2012 2:17 am

Eu va sfatuiesc sa nu va mai luati cu el, sa il lasati sa se duca, este fiul ( cateodata mai merge si ginerele ) lui Berca Mondial :). Daca i se pune pata intra in tine fara nici un pic de resentiment...
Zambeste! Maine poate fi mai rau!
Dacia Duster 1.5 DCI 110 CP 4x4 2011
EX C4 1.6 HDI 90 CP 2007 Imagine
C3 1.4 HDI 70 CP 2007
EX Seat Leon 1.6 16v 105 CP 2001

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de atenzaC4 » Sâm Iul 21, 2012 6:56 am

Da asa este...e fiul lui Bercea, Florin zis Ambasador. E vorba de un Superb de 170 cp 2.0 t
Stiu ca e foarte nervos si ranchiunos.
Da! Mai bine fumezi o tigara
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Avatar utilizator
mihai ham
Mesaje:290
Membru din:Mie Iul 06, 2011 11:36 pm
Marca si model masina:Citroen C3 Picasso,1.6 HDI
Numar Inmatriculare:VL
Localitate:Vâlcea
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de mihai ham » Sâm Iul 21, 2012 7:21 am

:blah5:

andrei VUA
Mesaje:106
Membru din:Joi Oct 13, 2011 6:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 2.0 HDI
Numar Inmatriculare:B 08 VUA
Localitate:bucuresti
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de andrei VUA » Sâm Iul 21, 2012 4:29 pm

Daca prind cioara pe drum si se apuca sa faca magarii cum povestiti voi va razbun eu. nu ar fii nici primul nici ultimul care trage pe dreapta cu parbrizul facut zdrente pt ca a fost baiat cuminte in fatza mea.:D. Pe ultimul tzigan l.am facut fericit cu o sticla de cola la jumate aruncata in parbrizul sacului de rugina pe bulgaria

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de DjAndr3w » Vin Aug 03, 2012 12:06 pm

Salut. Sa va spun si eu ce am patit, e primul meu mesaj pe clubc4, deoarece am C4 de doar 2 luni :ya
Totate s-au intamplat cu fosta mea masina, Opel Vectra B sport 2.0 benzina 136 cp.
- La cateva saptamani de cand o cumparasem, am incercat sa intorc pe o strada in preajma la o statie de tramvai cu refugiu, m.am asigurat, in oglinzi nu venea nimeni, insa era noapte, nu se vedea prea bine, cand sa fac virajul stanga m.a pocnit unul cu o skoda care a venit de dupa refugiul statie de tramvai...bine ca nu a fost tramvaiul, dar pe ala presupun ca il vedeam. :lol: Pagube: avarie portiera stanga-spate. Vinovat eu, deoarece am intors in preajma statie de tramvai, dar si cel cu skoda, pentru ca a ignorat semnul de ocolire statie tramvai, asta a spus nenea politaiu'. Ne-am reparat singuri mainile, plus amenda.
- Pe un drum de tara, masina parcata pe partea dreapta(cel putin asa am vazut eu), o tipa cu un peugeot 207, o depasesc, cand am ajuns in dreptul ei, a luat viraj maxim stanga si m.a atins la aripa dreapta plus taiat cauciucul, parca a vrut sa intre in mine. Pagube aripa plus spoiler plus cauciuc schimbate pe asigurarea tipei ::P
- Iarna, intr-o curba mare, un idiot cu un jeep a taiat prea tare curba si a intrat pe contra-sens, ca sa nu il izbesc din plin am tras frana de mana, si am rasucit masina pe dupa el iesind pe camp. Idiotul nici macar nu a oprit, eu am ramas 5 min fara sa clipesc :shock: . Masina nu a patit nimic.
- Intersectie cu semafor in Iasi, unul trece pe rosu, am franat din instinct, aproape fara sa il vad, rezultat: lasat vopseaua de pe masina lui, pe numarul meu, cred ca i-am facut o zgarietura buna, fara avarii la masina mea. :ok
Totate cele de sus s-au intamplat in Iasi.
- Pe centura Bacaului, noaptea in jurul orei 02:00 veneam de la Brasov-Iasi, 3 tiruri din contra sens, groapa semnalizata pe sensul lor, primul ma vede, isi da seama ca are timp si depaseste, al doilea se opreste, al 3 lea, mai destept il depaseste pe al doilea si groapa si venea direct in mine, am fost nevoit sa intru in sant si pe camp, norocul meu ca santul era f mic. Avarie usoara spoiler.

Astea sunt "pacatele" mele, in rest conduc f prudent si atent, incerc sa conduc si pentru cei din jur, mai putin cand tai curbele, :lol: la drumuri lungi, doar cand e liber si am vizibilitate. De cand am Citroen C 4 conduc un pic mai atent.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de Bogdan » Vin Aug 03, 2012 1:38 pm

Pai si nu ii faci un topic dedicat masinii tale? :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: "Pacate" in ale condusului

Mesaj de DjAndr3w » Vin Aug 03, 2012 1:55 pm

Ba da o sa ii fac si botezul, ::P dar momentan umblu sa o inmatriculez, ca e luata din Germania, si am de umblat cu taxa si toate celelalte...dupa ce ii iau numere definitive o pozez si o trec in "acte" aici :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Jurnal de Bord”