Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
InfiniteMusic
Mesaje:9
Membru din:Dum Mar 16, 2014 9:57 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.4 16V
Numar Inmatriculare:HD11NOX
Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de InfiniteMusic » Dum Mar 16, 2014 10:59 pm

Salutari,
Am un Citroen C4,1.4,16V,an 2005 si am intampinat o problema de curand.
Mirosul ce-l simt in masina este benzina 100% fara nici un doar si poate.
Cand masina stationeaza nu miroase.Mirosul se intensifica dupa o curba sau frana mai violenta(merg cu geamurile inchise)

Nu am gasit niciunde detalii despre pompa de benzina si daca are sau nu filtru de benzina si unde sunt localizate acestea exact.Unii zic sa te uiti sub bancheta,in portbagaj si o posibilitate ar fi ca acea garnitura de la sonda(explicati-mi ce e exact)/pompa de benzina sa fie problema. Nu e clar in mintea mea diferenta intre sonda/pompa..sunt 2 lucruri diferite?

Ce ar putea fi problema? :help
Ati mai intampinat careva astfel de probleme? :help
As fi recunoscator pentru un raspuns complet!

Multumesc oameni buni!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de Bogdan » Lun Mar 17, 2014 9:38 am

Foloseste functia search..s-a tot discutat despre asta.
Problema este sub aripa fata dreapta, acolo e ceva ce trebuie schimbat(din pacate am un lapsus acum si nu mai stiu cum se numeste piesa aia).
Aceiasi problema am avut o si eu, la franare sau viraje venea miros de gaze/benzina.

LE: Supapa canister se cheama..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Aug 22, 2017 8:06 am

canistra de benzina
schimbata de cca 4 luni si confirm ca e ok
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de Norishor » Mie Aug 23, 2017 11:43 am

Sefu`... e topic de acum 3 ani :)
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de vladut_v » Sâm Iul 28, 2018 12:10 am

L-am înnebunit pe un mecanic cu canistra de benzina. Mirosea teribil a benzina. In același timp avem și martor sistem depoluant aprins dar mașina mergea perfect. Diagnoza a dat defect pe sonda lambda. S-a înlocuit și nu mai este nici pic de miros de benzina. In schimb, după 2 plinuri văd că îmi consumă cu 1.5 litri mai mult decât media mea obișnuită.

Aveți idee daca sonda lambda este componenta care "se așează cu timpul" (învață regimul de condus al șoferului) pentru că valorile de consum sa revină la media mea obișnuită? N-am făcut nimic dacă distracția mă va costa o jumătate de tonă de benzina pe an în plus.

Suspectez și bujiile sau bobina de inducție, Messi nou mașina se îneacă din când în când, numai la accelerație mai puternică, indiferent de treapta de viteza.
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de Norishor » Sâm Iul 28, 2018 10:33 pm

@Vladut: exista metoda de calibrare obligatorie dupa ce se umbla la sonda de oxigen.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de vladut_v » Dum Aug 05, 2018 1:23 am

Am intrebat de calibrare mecanicul de injectoare de la Bosch Car Service Brasov. S-a uitat un pic ciudat la mine, nu auzise de treaba asta. "Ai pus sonda originala?", ma intreaba. Zic ca e comandata dupa serie sasiu, pentru masina asta, nu stiu ce brand o fi, n-am vazut cutia. El, "pai de asta iti consuma mai mult, ca nu e originala".

Oare la reprezentanta Citroen tot ciudat s-ar uita la mine? Ce sa-i fac sa arda mai putina benzina si mai mult oxigen? :)
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de Norishor » Lun Aug 06, 2018 11:20 am

Si eu sunt de acord ca sondele aftermarket, chiar daca sunt luate de pe seria de sasiu, nu-s cele mai eficiente. Mai departe, nu stiu ce stiu altii ca n-am cum sa-ti zic. :roll:
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de vladut_v » Mar Aug 07, 2018 2:16 pm

Pe un site de piese vad sonda productie Dacia pentru tipul asta de masina :shock:
Imagine

Posibil sa consume mai mult ca inainte din cauza clapetei de acceleratie, asa cum citesc aici: http://www.clubc4.ro/viewtopic.php?p=46621#p46621" onclick="window.open(this.href);return false;? Piesa asta unde se afla pentru a o inspecta de jeg?
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de vladut_v » Joi Dec 06, 2018 10:46 pm

Am mai vorbit intre timp cu un prieten de la un magazin de piese auto. Zice ca la 200 si un pic de lei sigur mi s-a pus un gunoi de sonda lambda GENERALA cu o plaja larga de consum la specificatii unde, evident ca s-a incadrat si masina mea dupa seria sasiu. Zice ca o sonda buna e 5-6 sute de lei reglata cu o acuratete mult mai mare pentru modelul exact de masina, mi-a insirat si vreo 2 marci de piesa dar le-am uitat.

Ma simt extrem de prost fata de mediu ca acum pe frig ard si cu 2 litri mai mult la suta decat normal si poluez absolut degeaba. Incepe sa mi se para atat de simpla si de banala treaba cu scandalul Dieselgate daca in aceleasi conditii de drum, masina si condus poti linistit sa arzi si dublu cantitate de combustibil daca piesa aia una e un pic mai altfel chiar daca e tot noua si cu garantie. Super!
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Miros de benzina in habitaclu - Ajutor

Mesaj de Norishor » Vin Dec 07, 2018 7:57 am

Problema e ca, acea cantitate de benzina in plus nu numai ca polueaza aiurea dar iti va si distruge catalizatorul mai repede, acela fiind nevoit sa "filtreze" mai mult decat a fost el gandit. Cu siguranta are o toleranta insa bine sigur nu ii face. De asemenea dupa inlocuirea unei sonde lambda, trebuie facuta si o calibrare cu testerul pe care banuiesc ca nu ti-a facut-o nimeni. [-X
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”