usa blocata

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
alexe.bogdan
Mesaje:3
Membru din:Mar Mar 03, 2015 4:13 pm
Marca si model masina:Citroen c4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BV09NLT
usa blocata

Mesaj de alexe.bogdan » Mar Mar 03, 2015 4:29 pm

Buna ziua,
Am un Citroen c4 1.6 HDI Coupe si o problema mare cu usa de la sofer. Pe scurt....nu se mai deschide. Manerul exterior al usii merge in gol, fara o minima rezistenta; manerul interior se misca normal dar nu se intampla nimic cand este actionat . Fata de usa nu pot sa o dau jos deoarece suruburile de prindere sunt pe lateral si nu am acces la ele. Usa se inchide/deschide din telecomanda (mai bine zis incuie/descuie) dar mecanic nu pot face nimic. Am lasat geamul in jos si analizand vizual mecanismul am observat ca acel cablu ce este actionat de maner nu este intins asa cum este cel de la usa din dreapta, motiv pentru care cu o sarma groasa am incercat sa-l intind, fara succes insa.
Daca exista cineva care a trecut prin asa ceva il rog sa ma ajute cu un sfat.

Avatar utilizator
cristyluu
Mesaje:116
Membru din:Mie Feb 06, 2013 1:37 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BV 12 TEA
Localitate:Sebes-Alba
Contact:

Re: usa blocata

Mesaj de cristyluu » Mar Mar 03, 2015 9:31 pm

Am patit si au acelasi lucru la o usa pe spate.

viewtopic.php?f=61&t=7606" onclick="window.open(this.href);return false;

Am rupt o bucata de plastic din carcasa incuietori si am avut accel la o tija am tras de ea si asa am reusit sa deschid usa.
2007 Citroën C4 berlina 1.6HDI - 80 kw ...cool one...

alexe.bogdan
Mesaje:3
Membru din:Mar Mar 03, 2015 4:13 pm
Marca si model masina:Citroen c4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BV09NLT

Re: usa blocata

Mesaj de alexe.bogdan » Mie Mar 04, 2015 8:03 am

multumesc mult de raspuns. Din pacate singura solutie identificata pana acum este decuparea fetei de usa in dreptul mecanismului de inchidere . Si inlocuirea acesteia cu una din dezmembrari.

Mai astept totusi. Poate apare vreo solutie miraculoasa....

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: usa blocata

Mesaj de commandorsteel » Mie Mar 04, 2015 8:46 am

incearca sa mergi la un parc de dezmembrari.
asa am patit si eu la un ford mondeo si m-am dus la un magazin de piese si dezmembrari auto pe mihai bravu, aproape de intersectia cu splaiul unirii.
a venit un tip, i-am zis ca nu pot deschide usa si al naibii mi-a dat-o jos cu totul...
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

alexe.bogdan
Mesaje:3
Membru din:Mar Mar 03, 2015 4:13 pm
Marca si model masina:Citroen c4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BV09NLT

Re: usa blocata

Mesaj de alexe.bogdan » Mie Mar 04, 2015 11:29 am

dar daca as incerca sa scot fetele de plastic care acopera stalpul pentru a avea acces la suruburile laterale? A desfacut cineva plasticele respective? Intreb pentru ca nu vreau sa stric ceva si sa umblu de nebun sa repar stricaciunile din experimente.....

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: usa blocata

Mesaj de simply the lex » Mie Mar 04, 2015 12:34 pm

Mai ai un surub in coltul usii dinspre difuzor, la ala nu cred ca ai acces cu usa inchisa si vreo doua in partea de jos, insa chiar si-asa, daca dai jos plasticele stalpului, posibil sa reusesti sa departezi panoul si sa iti creeze spatiu sa bagi mana in usa sa o deschizi.

O sa fie totusi putin dificil sa desfaci partea de jos a stalpului, care practic este un panou al lateralei spate, e undeva in partea de jos, un clips in care trebuie sa impingi cu o surubelnita. Merita sa incerci totusi, pare cea mai putin invaziva metoda.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”