Problema senzori parcare

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
menta
Mesaje:5
Membru din:Dum Oct 13, 2013 8:22 pm
Marca si model masina:Citroen C5 2.0 hdi
Numar Inmatriculare:B 900 WWK
Problema senzori parcare

Mesaj de menta » Sâm Oct 21, 2017 11:32 am

Salutare baieti.... a venit ziua in care sa am nevoie de ajutorul vostru.
Se da una bucata citroen c4 din 2005 2.0 hdi exclusive. Masina a fost intr-un amplu proces de restaurare.... era vai mama ei.
Masina este prevazuta din fabrica cu senzori parcare fata spate care nu functionau.
Problema era calculatorul care luase apa.
Am schimbat calulatorul cu unul identic (acelasi cod) luat de pe un c4 care avea senzori doar pe spate.
Initial...mergea doar spatele pt ca nu era programat corespunzator. A fost programat.

Dupa programare ...functioneaza si fata. Dar un pic ciudat.

Cand bag marsarier functioneaza perfect si fata si spatele. Te plimbi in jurul ei si tipa fiecare senzor.
Cand este sa zicem in viteza 1 si ma apropii de un obstacol cu fata, senzorii citesc obstacolul dar pe displayul navigatiei este afisat doar pret de 1 sec. Daca inaintez spre obstacol un pic, iar afiseaza pret de 1 sec dupa care pot sa si lovesc obstacolul ca nu mai zic nimic.

Precizez ca lezia nu afiseaza nici o eroare.

Astept parerile si sfaturile voastre sau poate un coleg din bucuresi cu o masina echipata identic. care sa-mi spuna daca e normal sau nu.

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
gabi_1050
Mesaje:107
Membru din:Lun Ian 14, 2013 11:25 am
Marca si model masina:Peugeot 5O8 GT 2O4cp
ex car:407,1.6hdi,80kw
Localitate:Deva

Re: Problema senzori parcare

Mesaj de gabi_1050 » Sâm Oct 28, 2017 10:43 am

Acelasi cod oem nu are intotdeauna aceiasi versiune firmware.

Rezolvare - update online pentru AAS : Asistare la parcare la @Norishor sau in reprezentanta.

Bafta.

menta
Mesaje:5
Membru din:Dum Oct 13, 2013 8:22 pm
Marca si model masina:Citroen C5 2.0 hdi
Numar Inmatriculare:B 900 WWK

Re: Problema senzori parcare

Mesaj de menta » Sâm Oct 28, 2017 11:16 pm

Proramarea de care spuneam ca sa facut,,,,, a fost facuta de norisor,

Un coleg care are un c4 cu senzori pe fata poate sa imi spuna cat timp ii ramane afisat pe navigatie respectiva grafica.

Mai am un c4 picasso 2012 si un peueot 508 si ambele afiseaza mult mai mult timp grafica respectiva pe navi, plus ca daca dau de 20 ori in fata cate un pic .... o afiseaza de fiecare data cand se misca masina

Multumec

Avatar utilizator
gabi_1050
Mesaje:107
Membru din:Lun Ian 14, 2013 11:25 am
Marca si model masina:Peugeot 5O8 GT 2O4cp
ex car:407,1.6hdi,80kw
Localitate:Deva

Re: Problema senzori parcare

Mesaj de gabi_1050 » Dum Oct 29, 2017 12:12 pm

Nu este normal comportamentul - din punctul meu de vedere.

M-am exprimat sumar si nu ai observat ca e vorba de 2 operatiuni diferite :
-programarea : Activare/Dezactivare cu schimbarea setarii din senzori spate in senzori spate&fata, o putea face orice manuitor priceput de diagnoza
-actualizare versiune firmware online : update de soft, o pot face doar cei care au acces la serverul psa , adica reprezentanta sau Norishor.

Spor.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Problema senzori parcare

Mesaj de Norishor » Mar Oct 31, 2017 7:44 pm

Gabi, le-am facut pe amandoua. Tot asa face. Se comporta foarte dubios. Piesa luata din dezmembrari are fix acelasi cod de produs si aceleasi inscrisuri stantate ca cea care era pe masina (plina de apa). Initial nu era programata decat pt. senzori spate. Am reprogramat-o atat manual cat si online + update de firmware. Face fix la fel. Initial nu arata nimic pana nu i-am programat optiunea de senzori fata. Dupa, face exact cum zice colegul Menta. Daca dai cu spatele, se activeaza si fata. Daca dai cu fata incet, apare pt. o fractiune de secunda (literalmente) si dispare.
Suspectez ca nu se pupa ceva cu altceva, dar nu pricep cu ce, pt. ca masina este actualizata complet la ultimele versiuni. Am luat fiecare calculator in parte, si unde a avut de facut update, i-am facut.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
gabi_1050
Mesaje:107
Membru din:Lun Ian 14, 2013 11:25 am
Marca si model masina:Peugeot 5O8 GT 2O4cp
ex car:407,1.6hdi,80kw
Localitate:Deva

Re: Problema senzori parcare

Mesaj de gabi_1050 » Joi Noi 02, 2017 12:11 pm

Complet si corect.

Mai exista doar 2 setari care pot fi verificate referitor la senzori parcare :
1. Navigatie - nu este cazul (daca este codare gresita nu afiseaza pe display dar audio este permanent functional)
2. Bsi / asistare la conducere / prezenta si tipul sistemului de asistenta la parcare /Asistare la parcare fata si spate.

Un transplant calculator asistare la parcare fata si spate de la o masina echipata identic elucideaza problema.

menta
Mesaje:5
Membru din:Dum Oct 13, 2013 8:22 pm
Marca si model masina:Citroen C5 2.0 hdi
Numar Inmatriculare:B 900 WWK

Re: Problema senzori parcare

Mesaj de menta » Mar Noi 07, 2017 8:30 pm

Problemae ca nu gasesc o masina cu senzori si pe fata caresadoneze pt scurt timp calculatorul

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Problema senzori parcare

Mesaj de Norishor » Joi Noi 09, 2017 10:29 am

gabi_1050 scrie:Complet si corect.

Mai exista doar 2 setari care pot fi verificate referitor la senzori parcare :
1. Navigatie - nu este cazul (daca este codare gresita nu afiseaza pe display dar audio este permanent functional)
2. Bsi / asistare la conducere / prezenta si tipul sistemului de asistenta la parcare /Asistare la parcare fata si spate.

Un transplant calculator asistare la parcare fata si spate de la o masina echipata identic elucideaza problema.

Sunt toate verificate. Telecodarea navigatiei am refacut-o online (ca sa fiu sigur), insa cum ai zis si tu, ori merge ori nu merge. La el apare pe display (deci stie si e codata), insa dispare imediat.
BSI, este la zi cu softul si configurat online (oricum el avusese senzori pe fata si codarea era facuta in BSI). Daca e sa fie o problema tind sa cred ca e tot in AAS, interna. Deocamdata se descurca asa.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
gabi_1050
Mesaje:107
Membru din:Lun Ian 14, 2013 11:25 am
Marca si model masina:Peugeot 5O8 GT 2O4cp
ex car:407,1.6hdi,80kw
Localitate:Deva

Re: Problema senzori parcare

Mesaj de gabi_1050 » Joi Noi 09, 2017 10:49 am

menta scrie:......
Problema era calculatorul care luase apa.
Doar calculatorul de senzori parcare a luat apa sau a fost prinsa in ploi torentiale+inundatie ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”