Probleme scaune incalzite OEM

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
C4lex
Mesaje:8
Membru din:Sâm Noi 19, 2011 11:14 am
Probleme scaune incalzite OEM

Mesaj de C4lex » Vin Dec 16, 2016 12:10 am

Buna seara :hi ,

Am citit mai multe articole referitor la scaunele incalzite din dotarea C4 dar nu am gasit nimic concret pentru troubleshooting.

Problema sta in felul urmator:
- incalzirea in scaune nu functioneaza atat la scaunul soferului cat si al pasagerului
- siguranta F39 pentru panoul din bord (20A) este ok
- curent ajunge, cel putin pana la switch-urile pentru cele 3 trepte de caldura

Citind alte articole, am inteles ca ar exista niste elemente de incalzire in scaune, elemente care se pot deteriora daca cineva pune genunchiul pe centrul scaunului si apasa mai tare, lucru care nu l-am facut pana acum insa nu pot sa garantez acest lucru pentru proprietarul anterior.

Totodata, am inteles ca aceste elemente sunt "turnate" in interiorul scaunelor, deci nu pot fi schimbate fara sa distrugi cumva scaunul.

In acest moment nu stiu daca acestea pot fi cauza nefunctionarii sau pot exista si fire intrerupte sub scaun.

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi referitor la cele mentionate? Daca imi scapa ceva sau daca cunoasteti o persoana care se pricepe la diagnosticare si reparare incalzire scaune?

Multumesc anticipat,
Alex

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Probleme scaune incalzite OEM

Mesaj de simply the lex » Vin Dec 16, 2016 7:50 am

Incalzirea in scaune la C4 este destul de slaba, atat ca functionare cat si ca fiabilitate. Da, este adevarat, ca rezistentele de incalzire sunt turnate cumva intre buretele scaunului si tapiserie, in consecinta nu se pot desface decat la modul hardcore, asta insemnand sa dezlipesti efectiv tapiseria, insa personal nu as face asta intrucat nu o sa le mai lipesti in veci astfel incat sa nu se vada urat. Personal am avut problema asta si m-am impacat cu gandul...
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

C4lex
Mesaje:8
Membru din:Sâm Noi 19, 2011 11:14 am

Re: Probleme scaune incalzite OEM

Mesaj de C4lex » Mar Dec 20, 2016 8:53 am

Salut Lex,

Inteleg de la tine ca rezistentele din scaune sunt de vina si nu poate sa existe alta cauza. Ma gandeam ca ar putea fi niste cablaje sectionate intre intrerupator si rezistente.

O sa raman cu ele asa atunci.

Multumesc de raspuns,
Alex

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Probleme scaune incalzite OEM

Mesaj de simply the lex » Mar Dec 20, 2016 10:08 am

Poti incerca sa masori. Din cate imi amintesc cand mi s-au stricat mie, si mi s-a parut ciudat, a fost faptul ca nu a mai mers niciunul si mi se parea aiurea sa se arda ambele "scaune" in acelasi timp, atata vreme cat fiecare are circuitul lui, deci nu era influentat unul de celalalt.

Daca ar fi putut fi desfacute, mergeau puse alte rezistente mai sanatoase, nu am avut curajul insa sa dezlipesc tapiseria de burete pt riscurile din postul anterior.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

jonaradu
Mesaje:34
Membru din:Joi Sep 22, 2016 1:59 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso, 1.6 HDI 2007

Re: Probleme scaune incalzite OEM

Mesaj de jonaradu » Dum Ian 13, 2019 11:44 pm

Salutare.

Eu m-am lovit de scaunele incalzite de cand am cumparat masina. Sotia dorea incalzirea, aveam incalzirea in scaune dar nu functionau si m-am hotarat saptamana trecuta sa le dau jos si sa vad ce pot face. Am un Grand Picasso din 2007 EXCLUSIVE . Toata procedura a constat in 310 lei rezistente pentru 2 scaune ( Sezut + Spatar ) cateva chei (cu cricket ar fi mai de folos), surubelnita in cruce si multa rabdare. IMPORTANT! Deschizi geamul la sofer, inchizi usile si lasi asa 30 de minute dupa care decuplezi borna de la baterie si mai astepti 10 minute dupa care poti sa deschizi usa manual prin geamul deschis si apoi sa scoti mufele in siguranta.

Am adus scaunul in casa, este imens si este din piele naturala ceea ce il face muult mai complicat de pus rezistentele noi in el. L-am intors si am verificat mufele ce duceau la rezistente si ambele rezistente erau intrerupte ( verificate cu Multimetru ) vazand ca sunt si arse prin burete. Mi-am luat inima in dinti am luat cutter-ul si am taiat super super aproape de piele si spre surprinderea mea NU ERA LIPIT DE TAPITERIE ( Mentionez ca la prima vedere pare lipit scaunul insa nu este daca tai cu intelepciune ) . Am taiat doar pe mijloc exact cat sa pun rezistenta in scaun. Cand am terminat de montat rezistentele si pus totul la loc scaunul arata exact ca inainte, nici nu pare ca ar fi umblat cineva la el:D . Urmatorul pas a fost sa verific continuitatea rezistentelor din nou, si l-am pus pe "direct" sa vad daca incalzeste, totul era bine.

Nu este o operatiune grea din punctul meu de vedere care nici macar nu sunt mecanic/tapiter sau orice alta meserie de genu' ba chiar sunt muzician, total opus. O sa revin cu poze sper zilele astea. Oricine are nevoie de sfaturi PM.

P.S Tapiterul mi-a cerut 200 €/2 scaune pentru aceasta treaba fara a lega mufele sau modifica daca e nevoie de ceva.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive, 1.6 HDI, 2007.
“I am the way and the truth and the life. No one comes to the Father except through me." John 14:6

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme scaune incalzite OEM

Mesaj de Norishor » Mar Ian 22, 2019 1:02 am

Foarte tare! :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”