Probleme ABS

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
kochete
Mesaje:5
Membru din:Vin Mai 06, 2016 10:49 pm
Marca si model masina:C4 1.6 hdi 90 cp
Probleme ABS

Mesaj de kochete » Dum Noi 27, 2016 3:46 pm

buna ziua, am un c4 din 2006 1.6 hdi 90 cp, de ceva vreme am eroare pe abs cu martori aprinși in bord si braking fault system, am inlocuit switch-ul de la pedala dar nu e din el, am fost la o diagnoza si se pare ca nu comunica cu calc de la abs, mecanicul spunând ca trebuie verificate siguranțele de abs si posibil chiar calc ars dar ca nu are timp si sa revin după sărbători. Intrebarea mea este daca știți unde sunt aceste siguranțe in compartimentul motor si unde este poziționat calc de abs. Multumesc

Avatar utilizator
c420hdi
Mesaje:14
Membru din:Dum Oct 23, 2016 6:13 pm

Re: Probleme ABS

Mesaj de c420hdi » Mar Noi 29, 2016 3:05 pm

Schimba contactorul de sub pedala de frana.. eu am patit tot la fel :))


Enviado desde mi iPhone utilizando Tapatalk

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme ABS

Mesaj de Norishor » Mar Noi 29, 2016 3:38 pm

Tocmai a scris omu` ca l-a inlocuit si ca face la fel [-X
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
c420hdi
Mesaje:14
Membru din:Dum Oct 23, 2016 6:13 pm

Re: Probleme ABS

Mesaj de c420hdi » Mie Noi 30, 2016 3:27 pm

Sa puna unul nou.


Enviado desde mi iPhone utilizando Tapatalk

kochete
Mesaje:5
Membru din:Vin Mai 06, 2016 10:49 pm
Marca si model masina:C4 1.6 hdi 90 cp

Re: Probleme ABS

Mesaj de kochete » Sâm Dec 03, 2016 9:20 am

Este nou ,problema este ca nu se poate conecta diagnoza la calc de abs, se pare ca nu mai ajunge tensiunea de alimentare la el sau chiar ars, si am auzit ca ar fi 2 sau 3 sig in comp motor dar nu stiu care sunt sa le verific...

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme ABS

Mesaj de Norishor » Sâm Dec 03, 2016 1:40 pm

Sa nu fie cumva doar firele de comunicatie intrerupte sau testerul in balarii. Ce diagnoza ai folosit? Multimarca? Dedicata citroen clona, dedicata citroen originala?
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

kochete
Mesaje:5
Membru din:Vin Mai 06, 2016 10:49 pm
Marca si model masina:C4 1.6 hdi 90 cp

Re: Probleme ABS

Mesaj de kochete » Sâm Dec 03, 2016 2:52 pm

Abs nu funcționează deloc si am martorii aprinsi in bord, pilotul funcționează, așa cum am spus switch-ul este schimbat, ca si diagnoze am fost in 2 locuri, una a fost Delphi originala si alta la un mecanic care repara doar Peugeot si citroen a pus diagnoza originala peugeot- citroen, era in limba franceza, el mi.a zis ca nu poate vedea nimic pe abs, nu se conecta la calc de abs, si mi-s spus ca ori este vreo siguranță arsa in compartimentul motor ori calc de abs ars, dar e foarte ocupat si ca doar după sărători pot duce mașina la el. De asta as vrea intre timp daca pot sa verific aceste siguranțe.

longo
Mesaje:118
Membru din:Lun Sep 07, 2009 12:45 pm

Re: Probleme ABS

Mesaj de longo » Mie Dec 21, 2016 7:54 pm

Buna ziua
Exact aceeasi problema aceleasi simptome.
Am ajuns la 2 reprezentante Citroen. Unitatea ABS in jur de 4400 lei.
Pana la urma am ajuns la AT Augsburg unde unitatea este sub 3500. Au verificat firele, au alimentat unitatea separat.
In doua trei zile scot masina.
Unitatea vine la comanda dureaza 20 de zile.
O sa studiez unitatea veche sa vad ce s-a stricat la ea.
Am inteles c-ar merge si cu second, dar trebuie programata, daca se poate?
Sper sa va fie de ajutor informatia.
Cu stima,
Andrei
PS. AM verificat sigurantele, sunt trecute in manual, una langa baterie, una bord, dar au fost bune.
In plus nu aveam afisata viteza(e citita de bloc abs)

longo
Mesaje:118
Membru din:Lun Sep 07, 2009 12:45 pm

Re: Probleme ABS

Mesaj de longo » Mar Dec 27, 2016 1:26 pm

Buna Ziua,
Am desfacut unitatea ABS.
Contactele de la mufa cu procesorul sunt OK.
Din pacate, unitatea nu seamana cu ce am vazut pe net, nu au cablaj cu piese lipite ci este un cablaj din tabla sudat.
Nu am gasit ceva in neregula.
Sunt doua posibilitati: Ori unitatea nu avea nimic(dar ma indoiesc), ori problema vine de pe placa microprocesor.

Mai exista posibilitatea unei cumparari doar a modulului electronic(care se fixeaza pe partea hidraulica) exista pe ebay. Doar ca trebuie cineva cu rabdare, si cu posibilitate de programare a modulului electronic. Si sa ne spuna cineva daca functioneaza, sau isi asuma primul riscurile.

O alta posibilitate este sa apelati la Bosch service ca service auto. In Germania, caci in Romania nu functioneaza procedura. Bosch trimite o unitate configurata si o ia inapoi pe cea defecta. costa vreo 400 Euro.
Pe mine m-a costat peste 3500 lei sa vad masina mergand.

kochete
Mesaje:5
Membru din:Vin Mai 06, 2016 10:49 pm
Marca si model masina:C4 1.6 hdi 90 cp

Re: Probleme ABS

Mesaj de kochete » Lun Ian 16, 2017 11:03 am

Buna ziua, am reusit sa duc masina in service, pompa este arsa, totul de la relee unde a intrat apa . Problema e ca nu gasesc pompa abs, am cautat la dez si nimic, codul este 9663345480 , dc ma poate ajuta cineva sau am inteles ca ar mai fi compatibila cu alte coduri. Multumesc.

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Probleme ABS

Mesaj de simply the lex » Mar Ian 17, 2017 8:23 am

Salut, ti-am scris ieri sms, am o pompa ABS fara ESP, insa imi trebuie seria ta de sasiu sa fiu sigur ca e la fel.

0748599772
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”