intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
andreigtc
Mesaje:9
Membru din:Dum Apr 02, 2017 12:31 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 Hdi 110 Cp 9HY (fara fap)
Numar Inmatriculare:B77KSM
intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de andreigtc » Dum Apr 02, 2017 1:19 am

Buna ziua! Sunt posesorul unui Citroen C4 1.6 Hdi 110 cp(fara filtru de particule) intampin o problema destul de deranjanta. Masina are niste intreruperi (zmucituri) la relanti cand este motorul rece. Am fost la diagnoza iar masina dadea o eroare pe Valva Egr si valori invalide in dreptul egr si butterfly(dozorul de aer) le-am reinitializat, totul bun si frumos masina mergea complet diferit muuult mai bine se auzea, nu mai intrerupea si avea putere mai multa la turatii mici, pana cand sa inchidem capota si sa auzim zgomote din dreptul butterfly ca niste scantei: verdict BUTTERFLY STRICAT. Inlocuiesc butterfly cu unul de la un peugeot 307 cu motor identic(cealalta masina din familie) totul frumos, masina mergea perfect din nou, surpriza venea din partea Peugeotului pe care am pus butterflyul de la citroen si mergea la fel de bine. Din nou totul frumos pana a doua zi cand iar a inceput sa mearga prost... am fost sa curat EGR-ul demontat egr(curat, masina are 80.000 km). Reinitializat egr, butterfly din nou masina merge perfect 2 zile, si am luat-o de la capat. Intrerupe la rece si se zbate motorul de zici ca vrea sa iasa de acolo, tin sa mentionez ca astazi am scos furtunasul de la vacuum iar masina nu a mai intrerupt.. sa fie electrovalva vacuum? Astept cateva pareri, eventual cazuri similare pentru ca sincer.. nu mai stiu ce sa fac cu masina. Are reviziile facute toate la zi, filtre schimbate si DOAR 80.000 km. Multumesc

andreigtc
Mesaje:9
Membru din:Dum Apr 02, 2017 12:31 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 Hdi 110 Cp 9HY (fara fap)
Numar Inmatriculare:B77KSM

Re: intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de andreigtc » Mar Apr 04, 2017 11:16 am

Revin si cu un sunet din dreptul dozorului de aer cu care ma confrunt si eu... chiar si dupa schimbarea lui(nu este filmuletul meu)
https://www.youtube.com/watch?v=yDehvYc2MZA" onclick="window.open(this.href);return false;

andreigtc
Mesaje:9
Membru din:Dum Apr 02, 2017 12:31 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 Hdi 110 Cp 9HY (fara fap)
Numar Inmatriculare:B77KSM

Re: intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de andreigtc » Mie Apr 05, 2017 1:04 pm

Pe sistemul, eu intreb, eu raspund am o posibila rezolvare pentru problema mea. Astazi am fost la un mecanic cu adevarat priceput(multumita lui norishor) si a gasit foarte multa mizerie pe galeria de admisie, aproape obturata si teava care duce spre egr. Urmeaza sa curat galeria de admisie si sunt cam sigur ca toate se vor rezolva. :ya

andreigtc
Mesaje:9
Membru din:Dum Apr 02, 2017 12:31 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 Hdi 110 Cp 9HY (fara fap)
Numar Inmatriculare:B77KSM

Re: intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de andreigtc » Vin Apr 07, 2017 7:01 pm

Revin, admisia era destul de curata, egr-ul era de vina. Inlocuit egr, probleme rezolvate. Sper sa ajute pe cineva, eu am fost ajutat de diversi "priceputi" si am primit argumente diverse de la o extrema la alta "asa face toate" sau "e gata masina nu mai ai ce sa ii faci" am dat peste experti cu sprayuri care "ajuta" oameni pe gratis, pachete de tigari sau.... in realitate minim 50 de lei.. curatatori de egruri curate etc. In realitate partea electrica a egrului era stricata, inlocuit cu alta de la dezmembrari si 0 intreruperi, mers prost etc. Sper sa ajute pe cineva acest post. Multumes
c

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de robitza21 » Lun Apr 10, 2017 8:35 am

:)) Funny!
Multumim pentru feedback. Majoritatea nu mai scriu pe aici dupa ce rezolva problema.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de Norishor » Lun Apr 10, 2017 7:30 pm

Multumesc pentru feedback andreigtc! Felicitari pentru ca ai revenit cu rezolvarea! :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

cristi m
Mesaje:2
Membru din:Sâm Mar 16, 2019 4:57 pm
Marca si model masina:citroen c4 hdi 1o9 cv

Re: intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de cristi m » Lun Oct 21, 2019 9:41 pm

salut ,ai inlocuit tot egr-ul
sau numa partea electrica?

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de Norishor » Dum Noi 10, 2019 1:34 pm

Tot EGR-ul. Nu poti inlocui doar partea electrica, din pacate.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

tony1234
Mesaje:78
Membru din:Sâm Mai 13, 2017 10:15 pm
Marca si model masina:c4 1.6 hdi
Localitate:Constanta

Re: intreruperi relanti la rece 1.6 hdi 110 cp fara fap

Mesaj de tony1234 » Lun Noi 11, 2019 7:38 pm

Tin sa te contrazic,se poate inlocui atat motorasul,partea electronica(potentiometrul) si cea mecanica eu am facut din 2 defecte unul bun!

https://www.youtube.com/watch?v=skYgkb4xSbQ

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”