Arcuri noi masina prea ridicata fata

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:
Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de adrian_grosu09 » Vin Apr 28, 2017 9:43 pm

Salutare,

Probabil ca v-ati confruntat si voi.
Am un C4 Sedan. am schimbat acum 2 saptamani amortizoarele si arcurile pe fata. Arcuri noi Kayaba, masina prea ridicata pe fata. Anormal de urata cam cu 4-5 cm mai sus botul decat spatele.
Am masurat arcurile cu mecanicul care mi le-a pus la el in curte. Aceleasi dimensiuni, grosime tot. Probabil sunt mai tari...
Am fost la el azi iara sa le lase mai jos, e drept le-a lasat cu 2 cm mai jos decat data trecuta, dar tot e diferenta intre fata si spate de 2 cm (masurat din ochi cu cm de croitorie).

Din cate stiti voi, cat de jos trebuie sa fie roata de aripa pe fata si care trebuie sa fie diferenta intre fata si spate. Si daca se pot lasa mai jos, sau daca aveti vreun priceput sa merg la el in Bucuresti ( nu vreau sa ma mai duc iara la mecanicul asta sa ii zic ca nu a facut treaba buna, nu vreau sa il fac de rahat ca ii cunosc bine familia), sau daca trebuie sa le schimb mai bine.
Multumesc!
Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de simply the lex » Vin Mai 05, 2017 12:48 pm

Eu nu inteleg cum ti-a dat-o mai jos, arcurile nu sunt reglabile, cu atat mai putin amortizoarele. Asta daca nu vorbim de vreo suspensie coilover reglabila.

Masina sta mai sus pt ca arcurile nu au aceleasi specificatii ca si cele pe care le-ai avut inainte, cu atat mai mult cu cat nu sunt originale ci aftermarket.

Stiu ca atunci cand aveam C4, a mea era mai jos decat C4-ul surorii mele care era mai nou cu un an, deci mai mult ca sigur sunt mai multe versiuni de arcuri in functie de anul de fabricatie.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de adrian_grosu09 » Vin Mai 05, 2017 1:25 pm

mi-a zis ca a strans mai mult din amortizoare astfel incat s-au scurtat si arcurie. Cel putin asa am inteles eu. A zis ca mai jos nu o lasa ca cica nu e bine .(eu cred ca nu se mai poate mai mult de atata, cu "tehnologia" lui). Dar mai jos trebuie, ca asa am cumparat-o joasa de luam toate bordurile si tot asa o vreau :D
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de wonka jr. » Sâm Mai 06, 2017 7:40 am

ori e arcul/amortizorul montat gresit, ori nu e arcul care trebuie. eu n-am mai auzit de amortizor si arc stock reglabil.


Sent from my iPhone using Tapatalk
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de simply the lex » Sâm Mai 06, 2017 11:41 am

Schimba mecanicul, n are cum sa stranga mai mult din amortizoare. Amortizorul se strange sus la flansa cu arcul pe el. La maxim! Si cam atat. Nu exista mai mult sau mai putin.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de Dudau1991 » Dum Mai 07, 2017 4:36 pm

Părerea mea este că ar trebui să te duci la un service autorizat RAR despre care ai recenzii bune. Amortizoarele tale au și o garanție de care nu poți beneficia dacă le-ai montat într-o curte oarecare. Scuză-mi intervenția, dar sunt sătul de pseudomecanci care fac din mașina ta cobai. Numai bine!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de adrian_grosu09 » Dum Mai 07, 2017 5:05 pm

imi dau seama ca nu sunt ce trebuie , arcurile, cu toate ca ele au fost cumparate pentru seria si tipul masinii mele. Prefer sa cumpar altele noi, si sa uit de astea pe care le am de 3 saptamani deja (deci ca noi), numai sa fie masina cum trebuie. E tzeapa mea...asta e. Numai sa stiu ca ma pot duce la cineva care chiar se pricepe tata....si sa nu fie reprezentanta ca sa platesc de 2 ori mai mult..

Am inteles de la voi ca ar fi un mecanic bun -> Iulian in Berceni, am si un numar, o sa il contactez maine, mai ales ca mai am o problema acum, imi tremura si vibreaza masina cand plec de pe loc si cand schimb viteza.
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Dudau1991
Mesaje:69
Membru din:Sâm Aug 29, 2015 2:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16v

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de Dudau1991 » Dum Mai 07, 2017 5:12 pm

Știu ce spui, dar de exemplu eu comand de la autokarma și la sfârșitul comenzii adaugi vin-ul chiar dacă tu ai selectat modelul, anul și tipul motorului. De multe ori băieții m au sunat și mi au spus că nu se potrivește respectiva piesă la mașina mea și îmi pot recomanda piesa x, ce se potrivește.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

coldwish
Mesaje:118
Membru din:Sâm Aug 10, 2013 11:02 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i, 16V
Localitate:Alba Iulia

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de coldwish » Lun Apr 09, 2018 8:53 am

Salut! Pana la urma ce ai facut? Si eu am schimbat arcurile fata cu KYB, achizitionate pe VIN si fata masinii e mai ridicata cu 5 cm de cum era inainte.

Sent from my SM-C5000 using Tapatalk

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de adrian_grosu09 » Lun Apr 09, 2018 9:22 am

Salut....pana la urma s-au lasat...cam dupa 6-7 luni s-au echilibrat. Acum dupa 1 an, nu se mai cunoaste diferenta. Iau din nou toate bordurile :))
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

coldwish
Mesaje:118
Membru din:Sâm Aug 10, 2013 11:02 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i, 16V
Localitate:Alba Iulia

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de coldwish » Lun Apr 09, 2018 9:03 pm

Ok. Multumesc frumos! Ma gandesc doar sa nu afecteze alte angrenaje de la roata/directie.

Sent from my SM-C5000 using Tapatalk

Avatar utilizator
Lehel
Mesaje:79
Membru din:Dum Mar 01, 2015 4:32 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI, 109 CP, 2006
Numar Inmatriculare:HR-22-PAP

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de Lehel » Sâm Apr 21, 2018 6:55 am

Va salut,

Probabil ca revin târziu la acest subiect, dar vroiam sa îmi exprim și eu părerea.

Exact de un an, după ce s-a rupt arcul din dreapta fata (după 2 ani și schimbat la reprezentanta) an schimbat și eu la un atelier (Q Service). Nu m-a costat mult (560 lei tot cu montajul și pe ambele părți).
DAR, după montaj, partea de fata era mai înaltă cu aproximativ 5 cm. IAR, acum nu se vede diferența. Drept e ca după schimbarea lor nu au reglat direcția și puțin s-a consumat din anvelopele din fata.

Toate cele bune și drumuri fără evenimente!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de cisu » Lun Mai 21, 2018 10:09 pm

Asa e: masina e mai ridicata cu 2-3 cm pe fata, dupa ce am pus (de cateva zile, in Mai 2018) arcuri, flanse complete si amortizoare noi, toate Kyb. Arcurile par mai tari decat cele originale, dar cred ca se mai lasa in cateva saptamani-luni, in functie de utilizare.
Am fost cam nemultumit de inaltarea botului, dar cred ca-i trece...
Asa am patit si la un Cielo acum 15 ani, s-au lasat dupa cateva luni in pozitia normala.
Amortizoarele de spate KYB mi s-au parut cam slabanoage fata de cele originale care au fost pe masina (aveau stantat pe ele PEUGEOT).
Dar se pare ca isi fac treaba, deocamdata...
Oricum toata treaba asta de 1200 lei (piesele) m-a facut sa ma intreb daca nu era mai bine sa merg pe monroe sau bilstein...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de cisu » Lun Mai 21, 2018 10:22 pm

simply the lex scrie:Schimba mecanicul, n are cum sa stranga mai mult din amortizoare. Amortizorul se strange sus la flansa cu arcul pe el. La maxim! Si cam atat. Nu exista mai mult sau mai putin.
Poate nu a strans piulita flansei pana la capat, pt ca nu a comprimat arcul suficient si i-a fost greu, si atunci d-acolo era, dar era gresit. Nu se lasa piulita la jumatatea filetului...pt reglaj :lol:
Sau n-a strans piulita 2 care prinde ansamblul amortizor+arc+flansa pe caroserie ( peste saiba conica), cu arcul si telescopul comprimat in pozitia normala a rotii pe drum si i-a ramas si d-acolo 1cm...
Altfel, n-are ce sa regleze.
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

coldwish
Mesaje:118
Membru din:Sâm Aug 10, 2013 11:02 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i, 16V
Localitate:Alba Iulia

Re: Arcuri noi masina prea ridicata fata

Mesaj de coldwish » Joi Mai 31, 2018 6:11 am

Acum, problema e alta la mine... Dupa operatiunea de schimbare arcuri si rulment partea dreapta, masina a ramas cu un tremur(trepidatie - joc stanga/dreapta) cand accelerez pe drum drept si doar la 29-30 km la ora. Tine 1-2 secunde si se simte in toata masina.
Cand pun frana si cand accelerez in curba nu se manifesta. Ce ar putea sa fie?

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”