lumini semnalizare functioneaza non-stop

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
eugenmat
Mesaje:3
Membru din:Mie Iun 21, 2017 6:55 am
Marca si model masina:citroen c4 1.4i
Numar Inmatriculare:BV02HJF
Localitate:BRASOV
lumini semnalizare functioneaza non-stop

Mesaj de eugenmat » Joi Oct 19, 2017 11:48 am

buna ziua,

am un citroen c4 1.4i din 2007, de curand am efectuat o testare cu diagbox pentru a-mi vedea erorile existente ( stiam ca sunt dar nu stiam ce), am descoperit cam 557 erori toate legate de ECU( lipsa comunicatie cu alte sisteme) - toate sunt in decurs de 9000km; dupa iesirea din diagnoza s-a aprins brusc in bord avaria dar fara tacanitul specific de releu. Am reintrodus diagnoza si am gasit eroare comunicare cu alarma de fabrica. Ce sfaturi imi puteti da? Functioneza non stop cand conduc, daca semnalizez stg sau dreapta se opreste clipaitul si semnalizeaza, dupa aceea revine. la oprire cand o inchid din telecomanda masinii dupa 3 minute se opresc semnalizarile fata si oglinzi si dupa alte 4 minute se opresc si semnalizarile de pe spate.

multumesc

eugenmat
Mesaje:3
Membru din:Mie Iun 21, 2017 6:55 am
Marca si model masina:citroen c4 1.4i
Numar Inmatriculare:BV02HJF
Localitate:BRASOV

Re: lumini semnalizare functioneaza non-stop

Mesaj de eugenmat » Lun Noi 06, 2017 7:44 am

eroarea pentru problema mea este F034 - lipsa comunicare cu calculatorul de alarma ( masina mea nu a avut din fabrica decat inchiderea centralizata) / din ce am aflat calculatorul de alarma este parte comuna in BSI ( toate erorile sunt pe BSI). intrebarea mea acum este : cum pot dezactiva semnalizarile daca sunt comandate de BSI ? Daca cumpar o unitate BSI second se poate scrie pentru masina mea ?

multumesc anticipat
Imagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: lumini semnalizare functioneaza non-stop

Mesaj de Norishor » Joi Noi 09, 2017 10:35 am

Salut!

O sa incerc sa-ti raspund rapid si cat mai simplu in ordinea informatiilor relatate de tine

1. Folosesti Lexia nu Diagbox :)
2. Calculatorul de alarma NU este integrat in BSI (nu stiu cine ti-a zis).
3. Daca iei un alt BSI, NU il poti programa pe masina ta fara sa ai codul de securitate si BSI-ul din dezmembrari virginizat in prealabil (pot face virginizare, preturi in topicul de diagnoza al meu). Un BSI din dezmembrari NEVIRGINIZAT = o bucata de plastic buna de nimic. Pentru cod de securitate - reprezentanta sau trebuie sa fie prezenta masina sa ti-l recuperez
4. NU poti dezactiva semnalele din BSI
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

eugenmat
Mesaje:3
Membru din:Mie Iun 21, 2017 6:55 am
Marca si model masina:citroen c4 1.4i
Numar Inmatriculare:BV02HJF
Localitate:BRASOV

Re: lumini semnalizare functioneaza non-stop

Mesaj de eugenmat » Vin Noi 10, 2017 8:28 am

salut,

mersi de raspunsuri, diagnoza initiala am facut-o cu diagbox 7.83, cand am pus poza cu eroarea am folosit lexia intradevar. Codul de siguranta nu este cel de pe cardul pe care il primesti cand cumperi masina noua ?

multumesc

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: lumini semnalizare functioneaza non-stop

Mesaj de Norishor » Vin Noi 10, 2017 8:30 am

Ba da, acela este codul.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”