Problema Citronel

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
pufosu88
Mesaje:9
Membru din:Vin Dec 12, 2014 12:50 am
Marca si model masina:Citroen C4 VTS 2.0 HDI
Numar Inmatriculare:GJ 63 SIL
Problema Citronel

Mesaj de pufosu88 » Vin Apr 06, 2018 9:04 am

Salutare. Am o problema cu un citroen c4 2.0 hdi. Plecare Bucuresti cu rezervor plin + aditic protec pt curatare motor si anexe. Intrare pe autostrada km 20 fum + masina nu mai trage peste 2500rot/min. Turbina se aude dar peste aceasta accelerare fum negru de nu mai vad in spate si masina dacie curata. Pun un obd in mers si da eroarea p0299 fara martor in bord. Trec autostrada, Pitesti si apare eroare 'depolution faulty' si pe scaner ce este in poza! Opresc si verific parametrii turbinei si am boost 2.2 - 1.9 la relanty. Cand accelerez in gol ajunge la 0.4 -0.1 dar foarte putin. Sterg eroarea si in mers la fel face. Aceleasi erori, masina nu trage si fum negru gros in spate. Aveti careva vreo idee de ce sa verific? Am terminat masina cu aditivul ala? Multumesc
Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Problema Citronel

Mesaj de ingfrancisc » Vin Apr 06, 2018 4:43 pm

depinde ce aditiv ai bagat si unde l-ai bagat ... ca din ce spui la inceput ai bagat "pt curatare motor si anexe" in rezervor??? ... si daca-l bagi in motor, tot e obligatoriu sa schimbi uleiul inainte sa mai mergi cu masina ...
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

pufosu88
Mesaje:9
Membru din:Vin Dec 12, 2014 12:50 am
Marca si model masina:Citroen C4 VTS 2.0 HDI
Numar Inmatriculare:GJ 63 SIL

Re: Problema Citronel

Mesaj de pufosu88 » Sâm Apr 07, 2018 7:50 am

Rezolvat! Furtun admisie aer spart! Presiune ioc peste o anumita turatie si baga numai motorina fara aer. De acolo si fumul. App are cineva un furtun ca in imagine?
Imagine

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”