Curea distribuție

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
cipicric
Mesaje:85
Membru din:Mie Feb 10, 2010 5:18 pm
Numar Inmatriculare:BC 62 CYP
Localitate:Iasi
Contact:
Curea distribuție

Mesaj de cipicric » Vin Iul 06, 2018 9:49 am

Din curiozitate am dat azi jos capacul de la cureaua de distribuție, și arată cam așa:


Imagine

Deși a fost schimbată acum 70 deii de km și teoretic ar trebui sa tina până la 120 de mii în condiții grele de exploatare cureaua lata are plina de crăpături fine de parcă ar fi foarte copt cauciucul din care e făcută. Mai m rge mers așa cu ea încă câteva luni? Sau trebuie schimbat mbata de urgență?
Citroen C4 5 usi 1.4 echipare X :)

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Curea distribuție

Mesaj de Norishor » Vin Iul 06, 2018 5:06 pm

La cum arata, deja as fi schimbat-o. Vezi ca nu numai kilometri distrug cureaua ci si timpul. Cauciucul imbatraneste. Chiar daca in carte se specifica 120k km sau 10 ani, nu se recomanda in realitate mai mult de 5 ani vechime pentru curea.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

cipicric
Mesaje:85
Membru din:Mie Feb 10, 2010 5:18 pm
Numar Inmatriculare:BC 62 CYP
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Curea distribuție

Mesaj de cipicric » Dum Iul 08, 2018 5:01 pm

Multumesc pentru raspuns, si eu banuiam la fel ca trebuie schimbata cat mai urgent posibil. Momentan sunt in cautare de service unde sa fac lucrarea, am incercat la noua reprezentata Peugeot-Citroen, adica la Casa Auto, si ramasese sa ma sune ei sa imi faca o oferta de pret, inca nu au dat nici un semn de viata.
Pentru colegii din Iasi, ce alt service pentru schimbare distributiei recomandati?
Citroen C4 5 usi 1.4 echipare X :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”