Setarea geamurilor

Probleme de orice natura, intalnite la C4
Scrie răspuns
Baton
Mesaje:30
Membru din:Joi Sep 24, 2015 11:32 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6i
Numar Inmatriculare:DJ 21 BAT
Setarea geamurilor

Mesaj de Baton » Mie Feb 10, 2021 9:37 am

Vă salut stimati colegi, am un citroen c4 2011 1,6 benzina și am schimbat macaraua la geamul de pe partea dreaptă fața, acum când apăs pe buton imi coboară din prima... În schimb la urcare există o problemă pentru că imi urcă in trepte si trebuie să apăs de 100 ori pentru a urca. Am încercat toate variantele de a il urca sus adica inchis, am tinut 10 secunde butonul ridicat, nimic, l-am coborât am ținut in jos absolut nimic, cu contact fără contact pus... problema există doar la acel geam. Nici opțiunea telecomenzii nu funcționează adică de a le coborî sau a le ridica cu ajutorul telecomenzii. Eu cred că și-a luat eroare computerul de confort BSM.UL și v.a trebui să il pun pe tester..... Voi ce credeți? Vă mulțumesc!

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Setarea geamurilor

Mesaj de Norishor » Mie Feb 10, 2021 9:40 am

Salut!
Ridicarea din telecomanda ar trebui sa functioneze. NU are functie de coborare.
Pentru reinitializare, pune contactul, coboara mai intai geamul si cand ajunge la capat de cursa, tine butonul tras in pozitia de coborarare - 15s
Apoi il urci pas cu pas pana ajunge sus la capat de cursa si tii la fel -15s dupa ce atinge punctul maxim superior

Daca nici asa nu functioneaza, probabil blocul de comenzi sau motorasul au o problema.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Baton
Mesaje:30
Membru din:Joi Sep 24, 2015 11:32 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6i
Numar Inmatriculare:DJ 21 BAT

Re: Setarea geamurilor

Mesaj de Baton » Mie Feb 10, 2021 11:53 am

Voi încerca, deci până la schimbarea macaralei totul a fost ok....

tony1234
Mesaje:78
Membru din:Sâm Mai 13, 2017 10:15 pm
Marca si model masina:c4 1.6 hdi
Localitate:Constanta

Re: Setarea geamurilor

Mesaj de tony1234 » Mie Feb 10, 2021 9:42 pm

Eu cred ca geamul tau la urcare intinpina o problema (blocare) si atunci intra protectia de oprire, sunt sigur ca geamul se opreste intotdeanu in accelasi loc.Vezi tu problemele apar intotdeauna acolo unde nu umbla un meserias pe care la ora actuala nu l prea mai gasesti asa usor !

Baton
Mesaje:30
Membru din:Joi Sep 24, 2015 11:32 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6i
Numar Inmatriculare:DJ 21 BAT

Re: Setarea geamurilor

Mesaj de Baton » Joi Feb 11, 2021 8:13 pm

Tony.... Omul nu a facut nimic altceva ddcat să schimbe o macara.... Și să ii bage mufa butonului la loc.... Problema a apărut la BSM.... Și-a luat eroare.... Am rezolvat! Vă mulțumesc mult!

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme C4”