Noul meu Robotel

Prezinta-ti masina chiar daca e stock sau are modificari. Obligatoriu poze
Reguli forum
Aceasta sectiune va contine prezentari ale masinilor(fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii!
Restul aspectelor, gen consum, probleme, nemultumiri etc etc, vor fi dezbatute in sectiunea "Jurnal de Bord"!
Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina
Re: Noul meu Robotel

Mesaj de Norishor » Joi Sep 10, 2015 6:04 pm

Foarte faine protectiile de prag! Felicitari! :ya
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
n3bun3lr
Mesaje:75
Membru din:Mar Iun 30, 2015 6:53 am

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de n3bun3lr » Vin Sep 11, 2015 12:29 pm

silviu.david scrie:Inlocuit sticlele la oglinzi. "Dixtractia" - 180 RON. Ce ma supara e ca nu mai vine atat de mult oglinda din dreapta catre interior la reglaj. Pe stanga e totul ok, dar pe dreapta.... aveti vreo idee, are acel sistem de fixare un anumit punct zero/neutru de unde face cursa interor/exrerior pt o anume distanta?

In weekend o plimbare pe traseu Focsani - Lepsa - Targu Secuiesc - Brasov - Rasnov mai ales pt Oktoberfestul nostru :cheers. Retur Rasnov - Intorsura Buzaului - Siriu - Buzau - Focsani. Vreo 500 km in care am "sorbit" vreo 30l de motorina.

Si de nervi, la intoarcere, am montat si protectiile prag, care vin cam asa


Imagine

Imagine
De unde le-ai luat?ms!:)

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Sâm Sep 12, 2015 6:58 am

China, aliexpres. Pretul vreo 18 euro. De lipit s-au lipit ff bine, doar ca m-a intepat chinezul ca sunt de C4L si cele de pe spate sunt o idee mai mari. Dar s-au aranjat bine, curbura pragului neefiind accentuata nu se vad cute pe ele.

Avatar utilizator
hosminus
Mesaje:52
Membru din:Vin Aug 16, 2013 12:13 pm
Marca si model masina:Citroen C4 II 1.6VTI
Citroen C5 Aircross
Localitate:Galati
Contact:

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de hosminus » Vin Oct 30, 2015 12:12 pm

Salutare,

Te rog frumos sa ne dai cateva detalii despre instalarea subwoofer-ului. Cum l-ai cablat, pe unde ai rutat cablurile?

Mersi!

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Vin Oct 30, 2015 2:12 pm

hosminus scrie:Salutare,

Te rog frumos sa ne dai cateva detalii despre instalarea subwoofer-ului. Cum l-ai cablat, pe unde ai rutat cablurile?

Mersi!
Sub-ul e un kenwood activ, montat sub scaunul dr fata la centru specializat. Nu ma bag ca sunt destul de atehnic sa stric altele. Toata mataraia s-a tras prin capacele de plastic de la praguri, legat pe contact cu siguranta si pt siguranta sa nu il uiti deschis si pa-pa baterie dupa o noapte. Nu zangane tabla pe masina, doar completeaza suetul interior. La asta contribuie probabil si insonorizantul + plus alte boxe in usile fata.
Nu am fost dispus sa sacrific spatiul din portbagaj deloc cu un sub mai serios + amp. Pt pretentiile mele e destul de ok, si cum urmeaza insonorizant si alte boxe in spate cred ca va fi binisor.
Telecomanda cu fir de la sub vine bine merci in cotiera.

Avatar utilizator
hosminus
Mesaje:52
Membru din:Vin Aug 16, 2013 12:13 pm
Marca si model masina:Citroen C4 II 1.6VTI
Citroen C5 Aircross
Localitate:Galati
Contact:

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de hosminus » Lun Noi 02, 2015 8:33 pm

Multumim pentru informatii! Schimbarea boxelor fata spate si insonorizant ar aduce o imbunatatire sesizabila, sau instalarea subwooferului este absolut necesara? mie și acum mi se pare ok, doar ca dacă dai peste nivelul 15, nu se mai aude foarte clar.

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Mar Noi 03, 2015 11:03 am

Clar schimbarea boxelor din cele 4 portiere schimba sunetul. Eu am avut pe fata, si e identic si pe spate, niste jeguri china din hartie de 20w. Impreuna cu insonorizantul cresterea calitii sunetului este evidenta. Sub - ul completeaza ce nu poate face HU - ul. La mine nu am schimbat HU "pt ca...navi, pt ca, comenzi pe volan". Investitia era prea mare intr-o navi noua 2DIN, si nu gasesti rama adaptoare plus alte artificii pt a folosi comenzile.

Avatar utilizator
hosminus
Mesaje:52
Membru din:Vin Aug 16, 2013 12:13 pm
Marca si model masina:Citroen C4 II 1.6VTI
Citroen C5 Aircross
Localitate:Galati
Contact:

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de hosminus » Sâm Noi 07, 2015 1:17 pm

Atunci cu siguranta o sa trec si eu pe un set de boxe mai performante...

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Dum Dec 13, 2015 8:58 pm

Si pt ca tot se apropie cu pasi repezi Craciunul, "citronelu'" si-a primit cadoul mai devreme putin! Sau...eu! Adica set nou de boxe si pe spate, aceleasi jbl - uri ca in usile fata. Doar ca fara insonorizant ca lipsea din stoc. GATA, ma declar multumit de sunet.

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Mar Dec 29, 2015 5:40 pm

Duminica pe la pranz am scos citronelu la plimbare, la un film. La plecare, de lene sa nu sterg geamurile cu racleta, cu o carpa de apa, le-am coborat pe toate din telecomanda (deh modul comfort), numai ca la urcare geamul din stanga spate...pauza. s-a incapatanat sa se mai ridice! Zic sictir, am si injurat geamul ca incepea filmul, el nimic. Am inchis, am deschis, am incercat din telecomanda, din comenzile de pe usa si nimic. Se ridica cam 10cm dupa care cobora la loc. Am caut sa nu fie un obstacol inncalea lui nimic. Nici macar ajutat cu mana nu trecea de acel punct. Solutia... am dat de buton in jos, sa il deschid practic...si surpriza a urcat imediat fara probleme.
Acu' vine intrebarea? Ce nu i-a convenit?!? Are vreo forma de protectie la apasarea simultana a comenzilor de deschidere (pe usa fata, usa spate, telecomanda), pt ca e posibil sa fi apasat simultan cu fiu'miu.
PS totul fara erori in bord, becuri aprinse etc

Marius1987
Mesaje:15
Membru din:Joi Ian 07, 2016 7:47 pm
Marca si model masina:Astra h, 2005,1.7 cdti momentan

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de Marius1987 » Joi Ian 07, 2016 8:06 pm

Salutare, sunt interesat si eu sa cumpar acelasi model ca al dumneavoastra, nu stiu nimic de Citroen in general, dar modelul asta este superb. V-as fi recunoscator daca mi-ati impartasi cateva detalii despre masina, comportament la drum, orice detaliu ar fi important, de unde ati achizitionat-o si mainales la ce sa fiu atent cand voi inspecta una.
Multumesc anticipat!

Albastru
Mesaje:213
Membru din:Lun Noi 22, 2010 10:02 am
Marca si model masina:Citroen C4 II Exclusive 2.0 HDI
Numar Inmatriculare:B 909 LOL
Localitate:Bucuresti

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de Albastru » Joi Ian 07, 2016 8:26 pm

Daca vrei sa vezi un c4 mai de aproape ... putem sa ne intalnim prin oras :) Bucuresti :)

Marius1987
Mesaje:15
Membru din:Joi Ian 07, 2016 7:47 pm
Marca si model masina:Astra h, 2005,1.7 cdti momentan

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de Marius1987 » Joi Ian 07, 2016 8:34 pm

Albastru scrie:Daca vrei sa vezi un c4 mai de aproape ... putem sa ne intalnim prin oras :) Bucuresti :)
Salut, de vazut l-am vazut prin Bucuresti desi nu este o idee rea cum spuneti, oricum ma bate gandul sa merg la o reprezentanta sa il si incerc.
Ma interesau aspecte de la posesori, obiective, se merita sau nu achizitia, etc.
Multumesc!

Avatar utilizator
n3bun3lr
Mesaje:75
Membru din:Mar Iun 30, 2015 6:53 am

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de n3bun3lr » Vin Ian 08, 2016 9:07 am

silviu.david scrie:Duminica pe la pranz am scos citronelu la plimbare, la un film. La plecare, de lene sa nu sterg geamurile cu racleta, cu o carpa de apa, le-am coborat pe toate din telecomanda (deh modul comfort), numai ca la urcare geamul din stanga spate...pauza. s-a incapatanat sa se mai ridice! Zic sictir, am si injurat geamul ca incepea filmul, el nimic. Am inchis, am deschis, am incercat din telecomanda, din comenzile de pe usa si nimic. Se ridica cam 10cm dupa care cobora la loc. Am caut sa nu fie un obstacol inncalea lui nimic. Nici macar ajutat cu mana nu trecea de acel punct. Solutia... am dat de buton in jos, sa il deschid practic...si surpriza a urcat imediat fara probleme.
Acu' vine intrebarea? Ce nu i-a convenit?!? Are vreo forma de protectie la apasarea simultana a comenzilor de deschidere (pe usa fata, usa spate, telecomanda), pt ca e posibil sa fi apasat simultan cu fiu'miu.
PS totul fara erori in bord, becuri aprinse etc
Aceeasi problema o am si eu cand ploua...Am intrebat stanga/dreapta si am inteles ca ar trebui schimbata macaraua...desi mi se pare absurd, atat timp cat e frumos afara merge brici...

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Sâm Ian 09, 2016 9:00 am

La mine a fost singura data când a făcut. La ploaie nu am făcut testul ca baga apa în interior. La mine e la a 2 a iarna și în prima nunta făcut (nici nu îmi mai amintesc dacă am deschis geamuri). O las sa iasă din iarna și mai fac probe ca acu' îmi ingheata nasul pe lângă ea dacă o apuca nebunia!

Scrie răspuns

Înapoi la “C4-ul tau”