Noul meu Robotel

Prezinta-ti masina chiar daca e stock sau are modificari. Obligatoriu poze
Reguli forum
Aceasta sectiune va contine prezentari ale masinilor(fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii!
Restul aspectelor, gen consum, probleme, nemultumiri etc etc, vor fi dezbatute in sectiunea "Jurnal de Bord"!
silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani
Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Sâm Ian 09, 2016 9:16 am

Marius1987 scrie:Salutare, sunt interesat si eu sa cumpar acelasi model ca al dumneavoastra, nu stiu nimic de Citroen in general, dar modelul asta este superb. V-as fi recunoscator daca mi-ati impartasi cateva detalii despre masina, comportament la drum, orice detaliu ar fi important, de unde ati achizitionat-o si mainales la ce sa fiu atent cand voi inspecta una.
Multumesc anticipat!
Salut, mă bucur sa văd ca utilizatori de alte mărci își îndreaptă atenția către Citroen. Achiziția nu presupune, nici pt Citroen cunoștințe avansate ci doar clasicele... carte service (deși la mine a fost măsluit grosolan, nici nu am pus prea mare baza în ea), uzura la interior (tapițerie, pielea volan, butoane), la motor eventuale scurgeri de fluide, aliniere elemente de caroserie, geamurile sa fie cu aceeași serie etc. DAR cel mai mult pt mine a contat diagnoza pre - achiziție făcută de Norishor (Mulțumesc încă o data pe aceasta cale Generale). Cum totul a fost ok (inclusiv km reali aproximativ, ca în bord erau alte bazaconii).
Achiziția... anunț pe un site specializat, nu știu dacă e o sa îi dau numele aici, luat legătura cu omul, negociat, a fost de acord cu diagnoza așa ca sunt posesorul ei. Proveniență Franța.
La drum se comporta exemplar, este destul de stabila pe viraje (luat vreo 2 destul de agresiv și încă scriu pe forum), consumul de extrem Bun simt. Eu am un mixt pe CB de 5,7 cu 60% oraș și restul extra. Restul informațiilor le mai găsești intre cele scrise anterior.
Ca suspensie e ok, eu venind după un C3 (tot franțuzoaica care fusese autoutilitara) și e diferența extrema intre ele. Confortabila, nu zgomotoasa, spațioasă în fata pt 1,87 m și peste 100kg (în spate nu am idee ca nu am ajuns niciodată acolo, nu am carat personalități atât de importante încât sa stau în spate în propria masina)
Dacă mă întrebi punctual Îți răspund cu placere

Marius1987
Mesaje:15
Membru din:Joi Ian 07, 2016 7:47 pm
Marca si model masina:Astra h, 2005,1.7 cdti momentan

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de Marius1987 » Joi Ian 14, 2016 8:54 am

Multumesc din nou pentru parere ta obiectiva
Orice mai este de spus legata de model o sa il transpunem in topicul deschis de mine, nu vreau sa poluam aici aaa sa nu uit, masinuta este frumoasa foc, sa o stapanesi sanatos si kilometrii multi de acum incolo.
O zi frumoasa!

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Joi Ian 14, 2016 10:15 am

Mulțumesc, sa avem parte de mulți km fără probleme.

Avatar utilizator
hosminus
Mesaje:52
Membru din:Vin Aug 16, 2013 12:13 pm
Marca si model masina:Citroen C4 II 1.6VTI
Citroen C5 Aircross
Localitate:Galati
Contact:

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de hosminus » Dum Ian 17, 2016 9:26 am

Salut,

Faza cu geamul spate mi s a întâmplat și mie odată,fără niciun motiv (poate sa fi fost din cauza căldurii se întâmplă prin vara), exact cu geamul stânga spate, le am coborât pe toate din telecomanda și la urcare geamul stânga spate a rămas intr-o poziție intermediară. S a rezolvat în câteva secunde am repetat acțiunea:coborât toate și la revenire totul a fost normal.

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Dum Ian 17, 2016 9:57 am

La mine nu a fost așa simplu, m-a chinuit în parcare vreo 10 min. Rezolvarea - comanda de deschidere deși geamul era deschis maxim. Și apoi mi-a permis sa îl ridic. Nu a mers nici din telecomanda, nici din acționarea de pe ușa fata, nici pe ușa stg spate. Și la mine s-a întâmplat pe 27 decembrie, deci iarna. De atunci nici nu am mai încercat!

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Mar Mar 15, 2016 2:20 pm

Mititica continua sa faca nazuri cu geamul stg spate, dar macar acum stiu solutia (cea mentionata in postul anterior).
Si pt ca tot veni primavara (cam tomnatica ce-i adevarat) am zis sa-i fac un cadou de 1 - 8 martie, respectiv un skin / o husa din silicon pt cheie.
vine destul de bine pe cheie, o protejeaza destul de bine, comenzile functioneaza.
Arata cam asa

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de Norishor » Mar Mar 15, 2016 3:27 pm

Bravo! Daca tu o iubesti, te va iubi si ea. Cum o intretii, asa iti intretine si ea in viitor portofelul.
Multi KM fara incidente! :drive
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Mar Mar 15, 2016 8:01 pm

Merci Norule. Pt mine e normal sa o "alint" ca doar e mea. Tot aștept sa refac bugetul sa ne vedem Pt niște udate - uri înainte de vizita la Doc. E ceva mai dificila ieșirea din iarna...
PS niște neagra ta nu o duce prea rău din punctul de vedere la răsfățului!

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Joi Apr 28, 2016 3:00 pm

Si pt ca... Paste, iepurasul, mielul si cu iedul au zis ca desi sunt rau ca o sa-i mananc sub diverse forme de sarbatorile pascale, sa faca un cadou pt Citronel. Asadar astazi s-au montat un set de paravanturi Heko pe masina. La indemanarea mea a durat cam 1h, vin bine, nu deranjeaza la condus, nu afecteaza vizibilitatea. Geamurile se inchid bine fara a forta motorasele.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Arian
Mesaje:390
Membru din:Sâm Iun 01, 2013 6:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0hdi 163CP 2010 BOURRASQUE
Numar Inmatriculare:VS 01 NEO
Localitate:Bucuresti

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de Arian » Mie Mai 04, 2016 9:57 am

De unde le-ai luat? Caut si eu pentru C5 si am gasit doar Heko, ma temeam ca nu se inchide bine geamul, sa nu se frece de plastic.
Ex: Citroen C4 Coupe 2006: 1.6i 16V, 109CP (VTR) Gri Iceland
New: Citroen C5 Exclusive 2010: 2.0hdi 163CP Blue BOURRASQUE
Filtru Particule Anulat + Stage 2 by Doc (OBDTUNING) la 196CP/144kW/400Nm

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Mie Mai 04, 2016 2:40 pm

Îți dau sursa achiziției pe pm pt a nu se considera reclama. Și eu tot Heko am luat, cu aceeași strângere de inima, ca vor freca geamul. Deloc! Nu opune nici un fel de rezistenta la ridicarea geamului. Eu am mai pus niște banda dublu adeziva suplimentar inclusiv clemele metalice incluse in pachet . Și e totul ok pana acum. Nu agata deloc. Dacă e totuși ceva ce mă nemulțumește, este îmbinare în partea de jos a geamurilor fata, lângă oglinda, cu rama ușii și faptul ca la mine se văd din exterior cam 3mm din clemele metalice (posibil montajul meu defectuos)

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Lun Iul 04, 2016 2:23 pm

Și pt ca tot a trecut ceva timp de când nu am mai scris...
Paravanul spate dreapta nu vrea sa stea deloc lipit, am schimbat banda adeziva dar tot în jos vrea. Degresat cu alcool izopropilic, banda dublu adeziva e de calitate. Tre' sa mă enerveze mai tare sa le zbor pe ambele de pe spate!
În rest, concediu pt vara 2016, pe traseul Focșani - buzău - Slobozia - călărași - bac silistra - dobrich - vara - nessebar, vreo 930k adunați un consum de 5,2 l/100km. Nu alergata dar cu AC cam 80%din drum. Rezonabil, în condițiile în care nici nu am mers cu 90km/h.
Cred ca i s-a făcut dor de Norișor, ca la plecarea către casa s-a aprins bec portocaliu în bord cu service (fără alte mesaje aditionale). În condițiile în care mai făcuse așa ceva cu 2sapt în urma, dar atunci a dispărut prin resetarea reminde - urului de revizie din bord. Acu' nu a mai vrut dar s-a stins singur după vreo 100km (cam 1h)
Încă nu am ajuns cu ea sa văd de unde se aude un zgomot pe stg fata. Din "citirile" forumului și "urechea" unui vulcanizator pare sa fie rulmentul (zgomot ca și Cum fuleaza cauciucul)

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Sâm Dec 17, 2016 3:10 pm

Trecu ceva vreme și Citronelu' a primit 1l de eolys ocazie cu care am descoperit niște erori pe la egr! Deși nu are simptome de boala! Posibila cauza...bateria fiind undeva intre 30- 40% capacitate. O mai las poate reușesc sa trec iarna cu ăsta. Făcut și revizie cu schimb de ulei și filtre (mai outin cel de motorina ca nu am înnebunit sa îl schimb la 10-12000km).
În rest...iese din ce în ce mai rar la plimbare și ăsta din cauza ca cea mai buna mașină e cea de la munca!

rusu1985
Mesaje:5
Membru din:Lun Iun 26, 2017 7:10 pm
Marca si model masina:megane 3 diesel ,urmeaza citroen c4

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de rusu1985 » Mar Iun 27, 2017 2:34 pm

Și eu vreau sa trec tot de la o franțuzoaica un megane 3 diesel la un c4 cu cutie robotizata ,pe olx și autovit am văzut ca sunt și autoutilitare, nu ma deranjează asta ca și megane a fost, puține zgârieturi prin interior în rest fără probleme!
Tot la fel de dotata caut ca a ta !o problema cu egr ar fi sa îl anulezi software și fizic dacă ai probleme, eu la megane asa am făcut, preventiv și mașina se infinge mult mault mai bine! Filtru de particule ai probleme sau cutia? Care a fost prețul de achiziție? Găsisem în Germania cu 5700 la fel de dotata dar avea 220.000

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Noul meu Robotel

Mesaj de silviu.david » Vin Iul 21, 2017 12:06 pm

Încă nu am probleme nici cu EGR, cu cu FAP. eu fac extrem de putini km/an (cu indulgenta 7000). Pana una alta rămâne "așa Cum s-a nascut".
Și pt ca nu am mai scris de mult timp, despre ea...m-a plimbat cu multa naturalețe în concediu prin Grecia. Cam 1500 km, consum mixt 5.7, cam jumate din drum cu AC, ceva peste limita pe autostrada, încărcat cu multa bere, apa plata și vin de Vrancea la dus + 2adukti și 1puradel.
Si-a făcut datoria exemplar, si în unele momente a dat lecții de comportament t exemplar unora "mai masini".
Deci Citro... e tareee.

Scrie răspuns

Înapoi la “C4-ul tau”