Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Prezinta-ti masina chiar daca e stock sau are modificari. Obligatoriu poze
Reguli forum
Aceasta sectiune va contine prezentari ale masinilor(fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii!
Restul aspectelor, gen consum, probleme, nemultumiri etc etc, vor fi dezbatute in sectiunea "Jurnal de Bord"!
cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm
Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Sâm Mar 26, 2016 10:50 am

Ieri Citronela (105500km la bord, 165500km in realitate) a primit CIV, ITP pana in 2018 si identificare din partea RAR Grivita si pentrU ca a fost cuminte si 2l de Eolys cu resetarea lor din calculatorul masinii, la niste baieti super profesionisti.
Atasez si o poza de la momentul schimbarii placute/discuri/ revizie anuntate intr-un post anterior, sa marcam momentul.
Imagine


Silence
Ultima oară modificat Sâm Mar 26, 2016 11:01 am de către cft, modificat 1 dată în total.

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de silviu.david » Sâm Mar 26, 2016 4:51 pm

Da-mi și mie câteva detalii. De care aditiv a fost la tine Powerflex sau 176? Și cât a costat? Cat a durat umplerea cu 2litri și cât a durat restarta din Lexia?
Discurile schimbate au fost cu tot cu rulment sau ai scos rulmenții vechi? Și de asemeni prețul.
Multam

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Sâm Mar 26, 2016 4:57 pm

silviu.david scrie:Da-mi și mie câteva detalii. De care aditiv a fost la tine Powerflex sau 176? Și cât a costat? Cat a durat umplerea cu 2litri și cât a durat restarta din Lexia?
Discurile schimbate au fost cu tot cu rulment sau ai scos rulmenții vechi? Și de asemeni prețul.
Multam
176 bidon verde, 150lei/litru - 30 min demontare masca si umplere 2l.
15min resetarea cu Lexia si verificarea parametrilor.
Pret: 300lei Eolys, 50lei manopera si 50lei Lexia=400lei total.
Discurile (Ferodo) schimbate cu tot cu rulmenti la 390lei/bucata, nu se merita sa scoti rulmentul vechi, daca tot lucrezi in acea zona.

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de silviu.david » Sâm Mar 26, 2016 6:51 pm

Și doar plăcuțele de frână sunt ATE?
Mulțumesc pt informații, trebuie sa fac și eu completare de aditiv și vreau măcar ca idee sa stiu un preț pt ca urmează sa fac acest procedeu la dealerul Citroën din Focșani. Și nu vreau sa mă ia de cel mai prost din curtea scolii în ceea ce privește prețul. Dacă bat câmpii cu prețul mai bine e dau o fuga la București.

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Sâm Mar 26, 2016 8:16 pm

Doar discurile pe spate sunt Ferodo, deoarece le-am achizitionat direct la Iulian (erau cele mai scumpe si am zis ca daca este misai le voi schimba, ceea ce s-a si intamplat). Restul le-am luat dupa epiesa.ro (mai sus preturile lor) si am fost chiar multumit de serviciul lor (apropos au si livrare).
La service este posibil sa iti "bage pe gat" un chit complet de 3l, in conditiile in care tie este posibil sa nu iti trebuiasca.
De exemplu la mine in calculator scria ca mai am in rezervor cca. 400ml si ca ca am rezervorul de 1089ml, dar am insistat sa bage pana se umple si am constatat ca au intrat 2000ml. Am mai aflat ca sunt mai multe situatii intalnite: bidon de 2000ml, bidon de 1089ml, punga de 3000ml si punga de 2000ml.
Acestea se pot schimba sau incarca, din ce imi spuneau baietii au fist si cazuri in care au anvelopat punga sa poate fi functionala in continuare.


Silence

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de silviu.david » Sâm Mar 26, 2016 9:29 pm

Pe mine mă interesează 1l de aditiv. Dacă încearcă sa-mi bage pe gat ceva adio. București scrie pe mine. Când am luat mașina (acum 1an jumate) aveam la scanare undeva în jur de 480ml. În vreo 4 luni am consumat cam 50ml. Nu fac prea mulți km așa ca nici consumul de aditiv nu e mare. La ritmul meu 2l îmi ajung cel puțin 6ani. Și nu știu dacă țin mașină atât de mult!

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Sâm Apr 02, 2016 10:03 pm

Ieri, de 1 aprilie Citronela a intrat in legalitate din punct de vedere al mediului. S-a achitat taxa la ANAF in valoare de 137lei cu o valoare de 98 g/km constatat la RAR.


Silence

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Sâm Apr 09, 2016 8:08 am

ImagineImagine

Citronada romaneasca 100% din punct de vedere al circulatiei.


Silence

Reds
Mesaje:31
Membru din:Lun Feb 15, 2016 3:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de Reds » Lun Apr 18, 2016 10:48 am

Pana la urma de unde ai luat eolys si unde manopera?

Trimis de pe al meu SM-A300FU folosind Tapatalk

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Lun Apr 18, 2016 11:24 am

(0726) 204 655
Soseaua gozavesti nr. 9, chiar la baza pasajului Basarab cand vi dinspre Apaca. Nu mai stiu cum se numeste firma, dar sunt super ok baietii.


Silence

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Joi Mai 05, 2016 10:06 pm

In acesta vacanta de Paste Citronela a vizitat in cei 1500km, Cazanele Dunarii si Aradul.
S-a comportat foarte bine, iesind un consum de 5,3%.


Silence

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Mie Iun 01, 2016 11:06 pm

Se pare ca Citronela are radiatorul de aer conditionat fisurat, in 2 luni am ramas cu 150mg de freon.
Oferta primita de cel care a constatat fisura a fost de 450lei radiator nou si 250lei manopera cu incarcarea de freon.
Pareri.......

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de Norishor » Joi Iun 02, 2016 5:05 pm

De incarcat cu freon te descurci mult mai ieftin. 80 Ron, gen.

De inlocuit radiator, la fel.

Radiatorul in sine pare la pret decent.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Joi Iun 02, 2016 9:51 pm

Pentru freon Strada Suzana, tel (0723) 239 010. 60lei si de recomandat. Intamplarea face sa mai fi colaborat cu acesta acum 9 ani si la fel de serios era.


Silence

cft
Mesaje:44
Membru din:Dum Mar 13, 2016 4:28 pm

Re: Citronada BELGIANA in Bucuresti(de fapt, taranca de Chiajna)

Mesaj de cft » Mie Aug 10, 2016 3:11 pm

Salut, nu am mai scris de ceva timpe despre CITRONELA, asa ca o voi face acum.
Intre timp a mai parcurs ceva km, ajungand la un total de 115.595km pe bord, la care se pot adauga cei 50.000km cat s-au dat inapoi, ajungem la un total de cca. 166.000km.
Cand ne bucuram mai mult de ea, tac-pac si error in bord si nu a mai vrut sa plece din fata blocului.
Cautat eraoare pe net si indica lichidul hidraulic de la robotul automat al cutiei.
Sunat Norishor, caruia ii multumesc ca si-a facut timp si de mine. Venit, disgnosticat, update de softuri la cutie si la motor, platforma si la Iulian la service cu ea.
Schimbat una bucata furtun care din cauza trepidatiilor motorului s-a fisurat si in momentul in care se creea presiune in vas, pierdea din lichid.
Toata tarasenia a fost cca. 1100lei, defalcati astfel:
-500lei update de soft cutie, motor si diagnoza
-130lei platforma
-100lei lichid hidraulic
-150lei manopera mecanic Iulian caruia ii multumesc si il recomand cu incredere pentru seriozitate si promtitudine.
-350lei furtunasul respectiv, care s-a achizitionat in original.
CITRONELA, weekendul trecut a mancat 2000km, ocazie cu care am constatat ca a scazut si consumul, undeva la 5.5% in regin de autostrada (130-140km/h) in proportie de 70% din tot drumul, restul de 30% fiind regim de DN, putin peste viteza regulamentara.

Scrie răspuns

Înapoi la “C4-ul tau”