Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Prezinta-ti masina chiar daca e stock sau are modificari. Obligatoriu poze
Reguli forum
Aceasta sectiune va contine prezentari ale masinilor(fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii!
Restul aspectelor, gen consum, probleme, nemultumiri etc etc, vor fi dezbatute in sectiunea "Jurnal de Bord"!
Avatar utilizator
Eurofighter
Mesaje:62
Membru din:Mar Aug 17, 2010 1:33 pm
Marca si model masina:C5 2.0HDi
C4 1.6eHDi
C4 1.6i Coupé
Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de Eurofighter » Joi Dec 15, 2016 9:25 pm

Am facut-o si pe asta!
Am luat un robotel Coupé din 2006, 1.6i, 109 cp, rosie - rouge lucifer
Contrar sfaturilor, am luat una cu bube:
-masca fata e crapata
-parbrizul e crapat
-amortizoarele haionului nu amortizeaza deloc - sunt duse de tot (am o teorie cum ca si ele contribuie la zgomotul haionului pe denivelari - vedem dupa ce le schimb)
-garnitura de la filtrul de ulei curge
-caseta de directie

Evident cand am ajuns acasa am mai dat de vreo cateva:
- touchscreen-ul nu mai ia comenzi; sistemul merge, dar nu vrea sa accepte comenzi din ecran; sistemul e ceva chinezarie aftermarket
- faza lunga nu ramane aprinsa; trag de parghie, se aprinde faza lunga, dar atunci cand eliberez parghia se stinge si faza lunga

Am primit-o cu plasticele haionului demontate; nici nu stiu in ce pozitie se prind
Vine cu o zgarietura frumoasa pe aripa dreapta spate - ma gandesc sa o acopar cu un decal
Toate geamurile din spate au folie si e foarte intuneric in masina, parca e noapte tot timpul atunci cand ma uit in retrovizoare - sa le dezlipesc, ... sa le las?
Lipseste scutul motorului - voi lua unul de plastic

Am primit-o foarte murdara, cu scrumiera plina si pete de cafea la baza manetei franei de mana. Daca vindeti vreodata o masina, sa ii faceti macar o spalare sumara.



Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

coldwish
Mesaje:118
Membru din:Sâm Aug 10, 2013 11:02 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i, 16V
Localitate:Alba Iulia

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de coldwish » Joi Dec 15, 2016 9:47 pm

Sa o stapanesti sanatos si sa te duca unde vrei si cand vrei! :)

Sent from my SM-C5000 using Tapatalk

DragosD
Mesaje:59
Membru din:Joi Ian 28, 2016 12:02 am
Marca si model masina:Citroen C4 Cactus 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:B440CCC

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de DragosD » Joi Dec 15, 2016 11:04 pm

Frumoasa foc! Sa-i rezolvi bubele si sa te bucuri de ea!
Ex:
- Skoda Fabia Combi 1.9 TDI 2003 (condusa din 2011 pana in 2015)
- Dacia Logan Prestige 1.6 16V 2007 (condusa din 2007 pana in 2011)
- Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 (condusa din 2004 pana in 2007)

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de simply the lex » Vin Dec 16, 2016 7:40 am

2006 facelift?! E cel putin mega dubioasa tinand cont ca faceliftul a iesit ceva ani mai tarziu. Nu pare masina de pasionat sa zici ca a schimbat el ca a vrut capota si bara, asa ca merg pe premisa ca a fost pocnita binisor in bot.

Sper totusi ca ai luat-o la un pret care sa merite. La cat ai cautat, speram sa iti iei ceva mai clean.

Cu toate astea, sa o stapanesti sanatos si no hard feelings pt cele de mai sus. :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de emicald » Vin Dec 16, 2016 9:27 am

simply the lex scrie:2006 facelift?! E cel putin mega dubioasa tinand cont ca faceliftul a iesit ceva ani mai tarziu. Nu pare masina de pasionat sa zici ca a schimbat el ca a vrut capota si bara, asa ca merg pe premisa ca a fost pocnita binisor in bot.

Sper totusi ca ai luat-o la un pret care sa merite. La cat ai cautat, speram sa iti iei ceva mai clean.

Cu toate astea, sa o stapanesti sanatos si no hard feelings pt cele de mai sus. :hi
Exact. Parca si triplele ar fi de facelift... cam ciudat.
C4

Avatar utilizator
Eurofighter
Mesaje:62
Membru din:Mar Aug 17, 2010 1:33 pm
Marca si model masina:C5 2.0HDi
C4 1.6eHDi
C4 1.6i Coupé

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de Eurofighter » Vin Dec 16, 2016 10:29 am

Nu e chiar asa ciudat: unul din fostii proprietari a avut un incident in urma caruia a atins partea din fata. Apoi a avut grija sa strice si spatele, iar asiguratorul a platit reparatia. Acum nu stiu cine a decis sa monteze piesele de facelift. Treaba romaneasca.
Putin probabil sa fi avut proprietari pasionati. A fost cumparata de o firma si s-a plimbat de la un angajat la altul.
Eu nu am gasit un pasionat de la care sa cumpar robotel.
Aseara deja aveam dubii ca am facut alegerea buna.
Sa vedem ce-o fi acum.

Am tot stat sa ma gandesc la problema cu faza lunga: am testat faza lunga atunci cand mi-am amintit sa sting farurile. E o sansa sa fi incercat-o cu farurile stinse si in acest caz comportamentul e cat se poate de normal. Mai fac azi un test.

Ma tot uit pe net la piesele ce trebuie inlocuite si diferentele de pret sunt enorme pentru acelasi reper. cele scumpe costa doua trei ori sau chiar mai mult decat cele ieftine. Imi ingreuneaza alegerea mult.

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de simply the lex » Vin Dec 16, 2016 12:38 pm

Daca ai incercat sa dai faza lunga cand farurile erau oprite e normal sa nu stea pe pozitie, desi, din cate imi aduc aminte, imediat dupa oprirea motorului, daca tragi de maneta catre tine ( adica sa incerci sa pui faza lunga cum ar veni), ar trebui sa ramana farurile aprinse pe faza scurta, asta fiind sistemul guide me home pe care toate C4-urile il au.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de Noobz » Vin Dec 16, 2016 12:47 pm

Lasa foliile. E un cosmar sa le dai jos mai ales acum pe frig. Se rupe folia fasii si ramai cu adezivul care e dificil de indepartat.

Partea estetica se rezolva usor.. bara aia nu costa mai mult de 250 lei sa o repari.

Unitatea aia de bord... alea eftine is cam toate cu probleme. Mie sa mi-o dai gratis si nu as renunta la info de pe display.

Sa ai noroc de ea! Sa stii ca in urmatoarele saptamani vei descoperii tot mai multe bube.. si e normal pentru orice masina second hand.

Avatar utilizator
Eurofighter
Mesaje:62
Membru din:Mar Aug 17, 2010 1:33 pm
Marca si model masina:C5 2.0HDi
C4 1.6eHDi
C4 1.6i Coupé

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de Eurofighter » Vin Dec 16, 2016 12:58 pm

Merg imediat sa verific farurile.
Noobz: informațiile sunt afișate și pe noul display (consum, distanta rămasă, temperatura exterioara)

Avatar utilizator
Madalin1796
Mesaje:370
Membru din:Dum Ian 31, 2016 4:32 pm
Marca si model masina:Citroen C4 SX 1.6i 16v berlina
Numar Inmatriculare:B796MAD
Localitate:Bucuresti

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de Madalin1796 » Vin Dec 16, 2016 3:45 pm

Sigur ii mai gasesti ceva, eu stiam doar de problemele de la exterior (cateva zgarieturi pe usa soferului si bara fata) dar am mai gasit cateva (nu baga caldura pe dreapta, s-a umblat la chiuloasa) + greierasi peste tot de care reusesc usor usor sa scap.
Ex: Opel Astra G 1.7 DTI Elegance - 2001
Peugeot 307sw 1.6 HDI Navtech - 2004

„Viața este ca mersul pe bicicletă. Pentru a-ți menține echilibrul trebuie să continui să pedalezi.”

nkrico
Mesaje:44
Membru din:Dum Mai 22, 2016 2:26 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe, 1.6i
Numar Inmatriculare:PH-21-MNG
Localitate:Bucuresti

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de nkrico » Vin Dec 16, 2016 5:00 pm

Nu ai primit spalare dar am participat la 3 teste diferite, am facut drumuri pe banii mei si am platit taxe de urgenta din banii mei ca sa fie totul in regula, carat de cauciucuri cu temperatura 39, sesiuni de whatsapp si lamuriri la telefon de ore in sir + vanzator mai sincer cu toate problemele existente nu cred ca ai sa intalnesti vreodata. M-am si oferit sa repar niste probleme care din coincidenta au aparut dupa , lucru de care incep sa am dubii tinand cont ca ma pui intr-o lumina foarte dubioasa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
Eurofighter
Mesaje:62
Membru din:Mar Aug 17, 2010 1:33 pm
Marca si model masina:C5 2.0HDi
C4 1.6eHDi
C4 1.6i Coupé

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de Eurofighter » Vin Dec 16, 2016 11:00 pm

cred ca cel mai bine e sa continuam pe privat

Avatar utilizator
george.serik
Mesaje:303
Membru din:Mar Mai 10, 2011 4:21 pm
Marca si model masina:C4 1.6 VTR
Numar Inmatriculare:B154SRK
Localitate:Bucuresti

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de george.serik » Vin Dec 16, 2016 11:39 pm

Felicitari si sa te bucuri de ea fara evenimente neplacute in trafic!! Ca si recomandari, foarte rapid:
1) scut vezi ca era un topic dedicat ot asa ceva pe forum, de otel, pe la 250ron. Eu asa am luat si sunt foarte multumit de el, a rezistat la cateva lovituri :)
2) vezi daca ai distanta intre parbriz si garnitura inferioara. Daca da, rezolv-o cu o demontare, curatare si fixare cu mastic sa nu mai intre apa. Iti uda filtrul de polen si e foarte neplacut ac-ul cateva zile + mai pot aparea niste probleme mult mai costisitoare si neplacute :)
SOLD
Imagine

Avatar utilizator
Eurofighter
Mesaje:62
Membru din:Mar Aug 17, 2010 1:33 pm
Marca si model masina:C5 2.0HDi
C4 1.6eHDi
C4 1.6i Coupé

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de Eurofighter » Vin Dec 16, 2016 11:49 pm

merci George de sfaturi!
1. ma gandeam sa iau de plastic
2. tot am zis ca inspectez zona, dar am avut altele mai importante de facut
citisem pe undeva ca exista niste clipsuri de prindere
probabil ca ceva voi face odata cu inlocuirea parbrizului

Avatar utilizator
Eurofighter
Mesaje:62
Membru din:Mar Aug 17, 2010 1:33 pm
Marca si model masina:C5 2.0HDi
C4 1.6eHDi
C4 1.6i Coupé

Re: Mi-am luat robotel 1.6i Coupé

Mesaj de Eurofighter » Lun Dec 26, 2016 12:01 pm

Am facut pana acum cam 200 de kilometri cu robotelul. Consumul e de 9.9 l/100km. :drive
BSI-ul si calculatorul de injectie au trecut printr-un updatee de soft. Multumesc mult Norishor! Recomand tuturor serviciile lui!
Din ce in ce mai mult tind sa cred ca e un cablu intrerupt sau un scurt circuit, sau o mufa desprinsa in bord la sistemul audio si de acolo apar problemele de touchscreen. Mai nou incearca sa se conecteze la un ipod inexistent. Din orice mod ar fi, incearca se faca acea conexiune si se intrerupe totul. Nu inteleg de ce ipod-ul are prioritate. Nu am acces la meniul de configurare. Imi tot cere o parola.
Receptia radio este jalnica. Se intrerupe si sistemul cauta frecvente la fiecare cateva secunde.
Iau in calcul revenirea la sistemul audio original.
Am ramas in 3 viteze: 1, 3, 5. Fara nici un semn. Dintr-o data nu a mai vrut sa cupleze treptele din spate. Poate e modul robotelului de a-mi spune ca trebuia sa il fi dus deja la service pentru problemele initiale. L-am parcat in curetea service-ului si asteptam sa treaca zilele libere. Sper sa fie tijele si parghiile si nu cutia. Vom vedea.
Saptamana aceasta merg la fisc sa iau raspunsul cererii mele si apoi la serviciul inmatriculari.
Inca nu am hotarat ce numar sa ii pun. CIT? FUM? :lol:

Sarbatori fericite!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “C4-ul tau”