C4 1.6 HDI

Prezinta-ti masina chiar daca e stock sau are modificari. Obligatoriu poze
Reguli forum
Aceasta sectiune va contine prezentari ale masinilor(fie ele stock sau modificate), iar pozele sunt obligatorii!
Restul aspectelor, gen consum, probleme, nemultumiri etc etc, vor fi dezbatute in sectiunea "Jurnal de Bord"!
Scrie răspuns
parazit
Mesaje:11
Membru din:Sâm Apr 28, 2012 1:24 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:B-514-PRO
Localitate:Bucuresti
C4 1.6 HDI

Mesaj de parazit » Lun Sep 11, 2017 11:48 am

Salut,


Asa cum se mentioneaza si in titlu, sunt posesor de C4 1.6 HDI 109cp, an 2006, cu 150.000km in bord. Voi reveni si cu poze actualizate intrucat in acest moment sunt la birou si am disponibile doar pozele facute de fostul proprietar pentru anuntul de vanzare.

Desi sunt utilizator al formului de dinainte sa acizitionez masina, aparitia unor evenimente mai putin placute inca de la achizitionare m-a facut sa imi pierd entuziasmul de proaspat proprietar.

Insa profit de aceasta ocazie pentru a intra in randul vostru. Dupa experienta capatata in ultimii 5 ani sper sa imi pot aduce aportul la imbunatatirea comunitatii C4 :).

Pe scurt masina a fost achizitionata in 2012 si dupa o vizita la Service-ul specializat Citroen din Bucurestii Noi (detinut de dl. Dumitrescu pentru cine il cunoaste) am fost informat de anumite probleme la injectoare. 6 luni si 3000e mai tarziu am schimbat la ea urmatoarele (timp in care masina a fost "blocata" la ei) :
1. Injuectoare noi (4 buc)
2. Chiuloasa din dezmembrari cu aprox 30.000 km
3. Placute si discuri fata - spate
4. Ambreiaj + Volanta.

Au urmat apoi intr-un ritm mai normal urmatoarele reparatii/investitii :

5. Cauciucuri Vara
6. Cauciucuri iarna
7. Fulie alternator + curea
8. Baterie
9. Distributie (135.000km)
10. Amortizoare fata-spate
11. Maruntele (senzori, rulmenti, garnituri, etc)

Cu elanul taiat inca din primele 6 luni am decis sa nu mai fac nici o altfel de investitie in afara de cele necesare. In urma acestei decizii masina a inceput sa isi arate varsta si dpdv cosmetic (int - exterior) insa cu gandul ca o voi vinde fara regrete am considerat ca este cea mai buna varianta.

Recent am schimbat decizia la 180 grade si imi doresc sa o pot aduce treptat, la un nivel satisfacator.

Primul pas a fost sa schimb intreg sistemul audio : boxe amplificate (320W) + subwoofer (300W) + MP3 player original (cu aux).

Lista viitoarelor modificari implica urmatoarele :
1. Retapitare scaune, bancheta, manson schimbator viteze si frana de mana.
2. Schimbare mocheta podea
3. Reparare sistem pavilion vitrat
4. Inlocuire parbriz (este f zgariat si nu cred ca ma ajuta un polis asa cum mi-a fost sugerat)
5. Sablare jante
6. Aliniere bara fata vs capota si aripi (au avut grija cei din service-uri sa strice suportii laterali)
7. Diverse la interior : schimbare nuca, colantare element central bord matuit, de inlocuit
display tip C (are o linie de pixeli morti),
8. Diverse la exterior : Fixare eleron pe luneta (s-a dezlipit masticul si joaca putin la bass), fixare prag sofer,
9. Schimbare arcuri/amortizoare cu unele mai moi. Momentan orice denivelare se simte ca si
cum as sari bordura.
10. Vopsire completa vs colantare profesionala.


Mai investighez si urmatoarele imbunatatiri :

1. Incalzire oglinzi laterale
2. Incalzire scaune (doar daca retapitarea se va face cu piele ca singura solutie)
3. Faruri xenon

In ceea ce priveste imbunatatirea performantelor motorului, nu ma pot pronunta intrucat cunosintele mele sunt limitate si se rezuma la ce am auzit de la altii :). Daca imi voi pastra entuziasmul si ajung cu proiectul pana acolo, cu siguranta voi gasi indrumare si sprijin aici :)


O sa revin cu poze.
Drum bun tuturor,

Razvan

parazit
Mesaje:11
Membru din:Sâm Apr 28, 2012 1:24 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:B-514-PRO
Localitate:Bucuresti

Re: C4 1.6 HDI

Mesaj de parazit » Mie Sep 13, 2017 6:47 am

Am revenit si cu cateva poze :)


Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: C4 1.6 HDI

Mesaj de Norishor » Mie Sep 13, 2017 5:57 pm

Wow! N-a mai fost facuta o asa prezentare de foarte mult timp! :ya :hi Felicitari!
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “C4-ul tau”