Rovinieta, legi si taxe aberante, politisti - generalitati

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:
Rovinieta, legi si taxe aberante, politisti - generalitati

Mesaj de annddyy » Mie Sep 09, 2009 2:04 pm

In data de 02.09.2009, conducand autoturimul personal B-81-WIK, pe autostrada A2, km 144 + 100m judetul Ialomita, am fost oprit de agentul Boncu Viorel.
Am prezentat actele la control, si neavand dovada platii taxei de drum, acesta i-a intocmit procesul verbal seria CC nr 3684864 prin care am fost amendat cu suma de 500 ron.
Conform spuselor dansului, mi s-a retinut certificatul de inmatriculare al autoturismului si mi-a fost eliberata o dovada pt 15 zile.

Urmarea:
Am platit amenda si am fost la Udriste sa imi ridic talonul. Prezint buletinul, amenda si chitanta ca am platit amenda si sunt intrebat daca mi-am platit rovinieta. Raspuns - negativ.
"Trebuie sa platiti rovinieta; altfel nu va pot elibera certificatul de inmatriculare; motivul amenzii trebuie remediat"
- ii zic ok, hai ca platesc rovinieta, cu toate ca eu nu mai circul cu masina si in plus cred ca am fost amendat pt acest lucru, dar daca asa e legea ... fie..
Merg la benzinaria de langa Udriste si incerc sa platesc rovinieta.

Casiera: "talonul sau cartea masinii !!"
Eu Imi pare rau nu am talonul ca mi-a fost retinut iar cartea nu o mai am.
Casiera: " imi pare rau nu va putem elibera rovinieta deoarece sunt singurele acte cu care va putem elibera rovinieta"


Merg inapoi la Politie si le spun ca nu pot platii rovinieta ca nu am cartea masinii, si ii cer o copie dupa talon pt a putea platii rovinieta. Politistul imi spune ca nu are voie sa imi dea nici talonul si nici copie dupa acesta.
Eu: "Bun, cum vreti sa va aduc rovinieta daca nu am cum sa o fac ?"
Politistul: "imi pare rau dar asta e legea."

Intrebarea mea catre voi: CE FAC???????????
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Abuz IJP.

Mesaj de Deese » Mie Sep 09, 2009 2:06 pm

Pai pt rovinieta absenta eu stiu ca se da doar amenda, nu se ia talonul.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Mie Sep 09, 2009 2:06 pm

Se retine talonul.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de Bogdan » Mie Sep 09, 2009 2:07 pm

Un cerc vicios..din care nu stiu cum ai putea sa iesi! Cam au toti dreptate, chiar daca e aberant..
Cartea masinii unde e?
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Mie Sep 09, 2009 2:08 pm

In cazul autoturismelor, amenda variaza intre 500 de lei si 1000 de lei, aproape dublu fata de anul trecut, cand amenda era intre 300 de lei si 450 de lei.

Sanctiunile sunt mult mai mari in cazul vehiculelor mari cu masa totala maxima autorizata egala sau mai mare de 12 tone, utilizate pentru transportul de marfa, amenzile putand ajunge pana la 9000 de lei.

O data cu aplicarea amenzii contraventionale, conducatorilor vehiculelor inmatriculate in Romania, care circula fara rovinieta valabila, li se retine certificatul de inmatriculare a vehiculului, pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului.

Pentru verificarea valabilitatii rovinietei, in afara aplicarii rovinietei-ecuson in partea din stanga jos a parbrizului, conducatorii trebuie sa prezinte, in situatia unui control din partea persoanelor abilitate, si documentul care atesta plata tarifului de utilizare, in original sau copie legalizata.
Sursa : http://www.avocatnet.ro/content/article ... -2008.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Life begins at 4000 rpm.

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Mie Sep 09, 2009 2:09 pm

Cartea nu stiu unde e. nu mi-a trebuit niciodata.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de florinc4 » Mie Sep 09, 2009 2:19 pm

foarte foarte aiurea...legile astea din romania...imi vine sa ma urc pe tavan numai cand iti citesc intamplarea #-o ...dar sa mi se intample mie....off...vorba lui bogdan cerc vicios
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de Dan pasare » Mie Sep 09, 2009 2:22 pm

Uite ca acum iti trebuie cartea :mrgreen:
Dar serios acum, cum naiba nu stii unde e cartea??? e cel mai important document al unui autovehicul. :roll:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Mie Sep 09, 2009 2:25 pm

...nu stiu unde am pus-o .... sa-mi tai venele ca nu mai stiu unde e cartea masinii ?
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Abuz IJP.

Mesaj de PsH » Mie Sep 09, 2009 2:40 pm

Calmeaza-te, fa o cerere frumos, explica problema (poti sa dai cu copy/paste de mai sus in mare parte) si du-te la udristei. vorbeste frumos, in dreapta, in stanga, incearca sa ajungi la un grad inalt si o sa vezi ca se poate rezolva.

Sau mai este varianta cu comanda online...faci comanda online si te duci cu dovada...
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Mie Sep 09, 2009 2:43 pm

Da ... la fel cum s-a intamplat si cu accidentul de acum 3 luni:
Vezi aici:
viewtopic.php?f=60&t=3449&st=0&sk=t&sd=a&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;

NO ANSWER!!!!

SUNT SATUL DE PROSTOVANI !!!!!
Life begins at 4000 rpm.

spooky
Mesaje:405
Membru din:Joi Noi 01, 2007 10:31 am
Numar Inmatriculare:B-112-UFO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de spooky » Mie Sep 09, 2009 7:09 pm

bai nasol

era CNADR acolo cand ti-a dat amenda?
daca nu, nu trebuia sa le dai talonul
poti sa ii dai in judecata si sa castigi.


eliberarea talonului sau al altui act nu depinde de plata rovinietei... aia de la Udriste isi bat joc de tine.

POLITIA RUTIERA NU ARE DREPTUL SA DEA AMENDA PENTRU LIPSA ROVINIETEI.

DE 2 ANI CIRCUL FARA ROVINIETA SI O DATA LA 2-3 LUNI MAI DAU DE UN BOU CARE IMI CERE ROVINIETA.
C4 1.6 HDi 110CP SX, gris fer, 299.000 km din 07/2006
Mitsubishi Pajero Sport GLS 2.5TD din 2003 - expeditii offroad
Radioamator YO3INP - Yeasu FT-8900 + antena fixa
Statie CB President Harry III ASC + antena fixa
INFOCON, RUFOn, UFOpedia, Statie Meteo

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de DMX » Mie Sep 09, 2009 9:23 pm

Politia nu are voie sa te intrebe de ROGVINIETA !! Nu e de datoria lor , e de datoria celor de la Drumuri si Poduri ....sa te verifice , trebuia sa contesti amenda !!

Certificatul de inmatriculare NU SE OPRESTE ptr asa ceva , se retine : daca nu ai RCA platit , numere de leasing expirate .... si alte chestii , dar in nici un caz ptr ca nu ai rogvinieta . E ceea mai mare aberatie , trebuia sa contesti amenda ...castigai !!

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Mie Sep 09, 2009 10:30 pm

Erau cu totii acolo...
Life begins at 4000 rpm.

spooky
Mesaje:405
Membru din:Joi Noi 01, 2007 10:31 am
Numar Inmatriculare:B-112-UFO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de spooky » Joi Sep 10, 2009 4:15 am

Daca erau acolo... esti sigur ca era CNADR? Era si televiziunea acolo? Cand iese CNADR in control vine cu tot cu televiziuni. Deobicei ei stau la km 14 la benzinaria LukOil aia parasita de pe A1 cum te duci spre Pitesti pe dreapta.

Politistul te opreste si CNADR te amendeaza.

Te duci la politie si iti recuperezi talonul. Simplu, ii fortezi sa iti arate legea prin care esti obligat sa "remediezi" motivul pentru care ai fost amendat. Mai mult le poti repeta in figurele alea de prosti ca nu e de datoria lor sa verifice daca taxa e platita sau nu. E prima oara cand aud idiotenia asta cu remediatul motivului pentru care ai fost amendat. Asta mi se pare hilar. Mai mult, rovinieta e necesara doar daca circuli cu masina in afara oraselor.

Ce faci? Poti sa ii dai in judecata si sa mai si castigi. Fa o scrisoare si du-o la comandat... unii dintre ei sunt mai cu capul pe umeri. Altii habar nu ai nici ei ce lege aplica.
C4 1.6 HDi 110CP SX, gris fer, 299.000 km din 07/2006
Mitsubishi Pajero Sport GLS 2.5TD din 2003 - expeditii offroad
Radioamator YO3INP - Yeasu FT-8900 + antena fixa
Statie CB President Harry III ASC + antena fixa
INFOCON, RUFOn, UFOpedia, Statie Meteo

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”