Rovinieta, legi si taxe aberante, politisti - generalitati

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Abuz IJP.

Mesaj de Bogdan » Lun Sep 21, 2009 9:40 am

Anddy ai grija la limbaj te rog, chiar daca esti suparat pe Politia Romana!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Lun Sep 21, 2009 9:43 am

cu un pic de grija. ultima fila mi-a dat-o pt ca era ITP-ul trecut pe ea.

Sincer ma astept ca in 2-3 ani astia iti vor intra in casa si iti vor regula femeia.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Abuz IJP.

Mesaj de alex82 » Lun Sep 21, 2009 9:45 am

vlad scrie: Daca dupa aia nu mai circul deloc pe drumuri nationale ?!
tocmai d`asta zic si eu... poate intr`un an de zile nu ies din localitate... se intampla sa ies 1 data , poate ca uit sau poate ca nu vreau sa cumpar rovigneta si atunci sunt prins fara... corect , iau amenda , dar cum sa ma pui sa cumpar ceva care nu este obligatoriu?? #-o #-o `dea naiba in aia care fac legile...asta ca sa fiu diplomat :mrgreen:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Lun Sep 21, 2009 9:47 am

alex82 scrie:
vlad scrie: Daca dupa aia nu mai circul deloc pe drumuri nationale ?!
tocmai d`asta zic si eu... poate intr`un an de zile nu ies din localitate... se intampla sa ies 1 data , poate ca uit sau poate ca nu vreau sa cumpar rovigneta si atunci sunt prins fara... corect , iau amenda , dar cum sa ma pui sa cumpar ceva care nu este obligatoriu?? #-o #-o `dea naiba in aia care fac legile...asta ca sa fiu diplomat :mrgreen:

Voi sunteti de belea ....

VOI NU AUZITI CA NU MAI E MULT SI ASTIA NE VOR REGULA SI PE NOI SI FEMEILE NOASTRE ?
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Abuz IJP.

Mesaj de Mihay » Lun Sep 21, 2009 9:58 am

hai sa ramanem pe un ton civilizat. eu nu am femeie asa ca n-au ce-mi face , sac :mrgreen:

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de Mr_kokaa » Lun Sep 21, 2009 3:30 pm

annddyy scrie:In data de 02.09.2009, conducand autoturimul personal B-81-WIK, pe autostrada A2, km 144 + 100m judetul Ialomita,
Intrebarea mea catre voi: CE FAC???????????
bay andy esti de koma.
ai incasat-o chiar la mine la Fetesti .
1)
Trebuia sa instisti cu vechiul proprietar (sa recuperezi CI a masinii) acu uite ca ti trebuie.
Daca mai ai numarul ala de ti l-am dat suna pe om!
2)
era buna o fotocopie a talonului, eu asa am si dupa cel vechi, si dupa cel nou.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de annddyy » Lun Sep 21, 2009 4:36 pm

Mr_kokaa scrie:
annddyy scrie:In data de 02.09.2009, conducand autoturimul personal B-81-WIK, pe autostrada A2, km 144 + 100m judetul Ialomita,
Intrebarea mea catre voi: CE FAC???????????
bay andy esti de koma.
ai incasat-o chiar la mine la Fetesti ...
......am rezolvat cu CI. ;)
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
bedexe
Mesaje:130
Membru din:Mar Iul 10, 2007 11:34 am
Numar Inmatriculare:BDX
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de bedexe » Mar Sep 22, 2009 9:13 am

Cred ca titlul merita schimbat acum... e clar ca nu mai e abuz IJP ... Politia nu face decat sa respecte legea. Acum problema este cum de s-a ajuns sa scrie asta in lege (care este justificarea?).
alex82 scrie:mda...legi aberante..auzi , sa te oblige sa cumperi rovigneta... tocmai d`aia platesc amenda , ca nu am !!
ca o paralela , daca ma prinde contrrolorul in autobuz , imi da amenda...nu ma pune sa cumpar si bilet

Da' te da jos din autobuz :d. Si din cate stiu, poti sa mergi toata ziua cu foaia aia (depinde cum negociezi ):P
alex82 scrie: si chiar asa , e specificat undeva pe ce perioada trebuie sa fie valabila rovigneta cand faci dovada platii?? ca daca nu, e bine..inseamna ca se poate cumpara una pe 1 saptamana , care e ..nu stiu exact , intre 10 si 20 de ron parca...
si pe un an e 28 eur... aprox 120 lei ...

alex82 scrie: aberant , auzi sa dai si amenda sa cumperi si rovigneta...Doamneee
vlad scrie:Intr-adevar legea e aberanta si nu trebuie sa fii absolvent de drept sa iti dai seama ca e si neconstitutionala. Din cite stiu eu pt o abatere se aplica O SINGURA pedeapsa, nu 2 ca in cazul de mai sus (si amenda si rovigneta). Daca dupa aia nu mai circul deloc pe drumuri nationale ?!
Nu trebuie, dar macar cateva notiuni de drept ar fi utile ... Ce spui tu e corect, dar nu e complet.
Poti sa spui de ce in Codul Rutier iei si amenda si puncte ? :d

@vio - multumim pentru lamurire. Daca ar fi mai multe raspunsuri asa, viata noastra ar fi mai buna. Orice ar zice oricare, n-ai facut decat sa iti faci treaba - sa pui legea in aplicare. Vreau cat mai multi Politisti sa faca asta. Ca legea e aiurea (asa ni se pare noua) nu e vina ta, sper sa gasim un avocat sa ne dea justificarea si chiar poate reusim sa o schimbam . (imi pare rau andy ca te-a fript, dar asta e - toti ne frigem).

Din pacate la noi nu se cunosc legile, iar destule din ele sunt destul de aberante. (Stiati ca daca aveti PFA si lucrati si ca angajat, platiti de 2 ori la Sanatate, de parca atunci cand mergeti la doctor , merg 2 persoane - noi si eu-l nostru)
Think....use your mind.
Trafic rutier fluent si sigur
Smart Driving

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Abuz IJP.

Mesaj de alex82 » Mar Sep 22, 2009 12:01 pm

bedexe scrie: (Stiati ca daca aveti PFA si lucrati si ca angajat, platiti de 2 ori la Sanatate, de parca atunci cand mergeti la doctor , merg 2 persoane - noi si eu-l nostru)
asta e ca la impozit pe cladiri , terenuri masini... daca se vinde un bun ( masina ,teren , casa , apartament ) de 3 ori intr`un an , se plateste de fiecare data impozit... dar asta e alta discutie

eu chiar sunt curios de chestia urmatoare :
e clar ca daca te prinde fara rovigneta , iei amenda si ti se retine talonul pana faci dovada ca ai achitat rovigneta...asta e clar !
dar este specificat undeva pe ce perioada trebuie sa fie valabila rovigneta? 1 saptamana parca e minim ce poti cumpara , o luna , 6 luni 1 an ??
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Abuz IJP.

Mesaj de Bogdan » Mar Sep 22, 2009 1:33 pm

bedexe scrie: Din pacate la noi nu se cunosc legile, iar destule din ele sunt destul de aberante. (Stiati ca daca aveti PFA si lucrati si ca angajat, platiti de 2 ori la Sanatate, de parca atunci cand mergeti la doctor , merg 2 persoane - noi si eu-l nostru)
Platesti de 2 ori, pentru ca ai 2 tipuri de venituri! Este logic cumva..
Dar nu stiu eu cati sunt cei care intr-adevar platesc de 2 ori.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Rovinieta, legi si taxe aberante, politisti - generalitati

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Sep 22, 2009 8:27 pm

plata dupa amenda a rovignetei
consider ca este un fel de responsabilizare a cetateanului SA PLATEASCA

adica sa nu mai fie prins in neregula ... hai sa ne civilizam totusi
chiar daca drumurile astea nu merita , macar marca si masinile care le conducem da!
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Rovinieta, legi si taxe aberante, politisti - generalitati

Mesaj de alex82 » Mie Sep 23, 2009 7:48 am

bai kokaa si tu ai baut ma ceva?? cum sa platesc rovigneta daca nu parasesc localitatea???
mai corect e sa`ti dea amenda ( prima oara cand esti prins ) 500 ron ( sau cat e ) , iar daca esti prins si a doua oara fara , sa`ti dea o amenda de 2000 ron si tot asa...a treia oara 5000 ron si probabil nu vei mai circula fara , dar atat timp cat eu nu mai parasesc localitatea dc sa dau banii pe rovigneta cand ea nu este obligatorie ? gen rca , itp , etc
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Rovinieta, legi si taxe aberante, politisti - generalitati

Mesaj de PsH » Mie Sep 23, 2009 8:43 am

Rovinieta reprezinta de fapt o dubla impozitare deoarece noi platim taxa de drum (accize) si in pretul benzinei (si nu sunt mici).

Normal ar fi sa se faca autostrazi, sa se dea in concesiune si sa se plateasca taxa de autostrada. Pentru restul drumurilor deja platim o gramada de impozite. Ma rog, vorbea razvratitul din mine...
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
bedexe
Mesaje:130
Membru din:Mar Iul 10, 2007 11:34 am
Numar Inmatriculare:BDX
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rovinieta, legi si taxe aberante, politisti - generalitati

Mesaj de bedexe » Mie Sep 23, 2009 11:22 am

PsH scrie:Rovinieta reprezinta de fapt o dubla impozitare deoarece noi platim taxa de drum (accize) si in pretul benzinei (si nu sunt mici).
Poti te rog sa detaliezi mai mult, de ex cum a facut vio, sau stii doar din auzite?
PsH scrie: Normal ar fi sa se faca autostrazi, sa se dea in concesiune si sa se plateasca taxa de autostrada.
:)) Ca pe A2, unde se fac blocaje din cauza asta. Rovi(g)nieta este taxa pentru drumurile nationale (daca nu ma insel).
PsH scrie: Pentru restul drumurilor deja platim o gramada de impozite. Ma rog, vorbea razvratitul din mine...
Ai o lista cu impozitele astea? Poate ar fi util sa o afisam undeva si sa o actualizam.
Think....use your mind.
Trafic rutier fluent si sigur
Smart Driving

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Rovinieta, legi si taxe aberante, politisti - generalitati

Mesaj de Mihay » Mie Sep 23, 2009 1:30 pm

asta se stie ca din pretul unui litru de benzina vreo 0.7 ron se duc la drumuri .

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”