CAS?

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
CAS?

Mesaj de mituc » Mie Dec 02, 2009 1:51 pm

Nu stiu daca CAS vine de la Casa de Asigurari si Sanatate sau de la Cretini, Alienati si Scelerati. Ma rog. Stati sa va spun.

Primesc azi somatie de plata si titlu executoriu pentru executare silita pentru o datorie de 34RON la CAS. Datoria cu pricina vine de la niste majorari de intirziere care mie nu mi s-au perceput niciodata de cind imi platesc aceste asigurari, desi la fiecare 3 luni (aproximativ) ma duc la ghiseu la CAS si platesc exact cit imi spune persoana de acolo ca am de platit.

Prima intrebare ar fi: cit este de normal sau legal sa se trimita si somatia de plata si titlul executoriu in acelasi plic, fiind datate in aceeasi zi?

A doua intrebare: daca e careva contabil sau jurist imi poate spune incepind cu ce data este obligatorie plata asigurarilor de sanatate pentru Persoane Fizice Autorizate (PFA)? Eu stiu ca e obligatoriu cindva din 2007, desi eu cind am fost in 2007 sa rezolv asta mi s-a perceput si contributia la sanatate pina in aprilie 2006 de cind am eu PFA. Intreb asta pentru ca i-am sunat pe idioti si au invocat 2 intirzieri de plata, una fiind prima desi e inclusa si o perioada pentru care plata CAS pentru PFA nu era obligatorie (sau cel putin asa mi s-a spus de contabilul cu care m-am sfatuit la vremea respectiva).

A treia intrebare: Imi poate spune cineva daca voi ajunge prin vreo baza dintr-asta de date de rahat cu credite si restantieri ca urmare a acestei imbecilitati a CAS? Stie cineva daca se poate consulta on-line aceasta baza de date pentru a verifica singur?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: CAS?

Mesaj de navzar_x » Mie Dec 02, 2009 2:08 pm

de verificat singur nu prea cred .... e vorba de CRB ... poate stii pe cineva pe la vreo banca .... eventual sa mai lucreze si pe creditare
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: CAS?

Mesaj de PsH » Mie Dec 02, 2009 3:16 pm

nu te baga nimeni in nicio baza mituc si doi din cate imi aduc aminte (ia-o sub beneficiu de inventar, dupa ce termin treaba o sa si verific) obligatia de plata a CAS este de prin 2004 cand s-a dat prima ordonanta cu PFA. eu stiu ca de prin 2005 ma tot chinui sa ajung la ei sa imi fac contract, dar de fiecare data cand trec pe langa ei nu gasesc loc de parcare, asa ca imi continui drumul
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: CAS?

Mesaj de joeadrianblack » Mie Dec 02, 2009 5:27 pm

(intrebare 3)

Exista o baza de date comuna doar intre banci, care nu are nici o treaba cu baza de date a statului.

Legat de datoria ta (restanta) la stat, poti sa ai probleme doar atunci cand mergi la stat pt ceva hartie, acte, documente... o sa-ti tranteasca de fieacare data in fata ca ai o datorie. Poti sa ai probleme la spitalizare, aici ai nevoie de un document de la CAS. (un alt caz concret patin de un coleg: primaria nu a primit actele pt cununie civila pana cand nu si-a platit o amenda de circulatie)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: CAS?

Mesaj de mituc » Mie Dec 02, 2009 5:57 pm

minunat, merci! M-am mai linistit, dar asta tot nu ma va opri sa pierd X ore acolo sau toata ziua cit ii voi astepta sa numere aproximativ 270RON in monezi de 1 ban.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: CAS?

Mesaj de vlad » Mie Dec 02, 2009 7:07 pm

:ok :ok :ok Am mai vazut metoda asta de revolta. Super tare. :ya
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”