Accident.. cu victima

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:
Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Dum Ian 03, 2010 4:54 pm

Seara buna,

Vazand ca nu-s singurul patit... asta toamna am avut un accident cu victima in Sinaia. Inchiriat ATV, depasit un magar care mi-a facut o faza nasoala, incercat de evitat... pierdut controlul directiei, agatat masina parcata jumatate trotuar-jumatate strada... si dupa masina aia a iesit fix atunci o femeie. (alcoolemie 0.14 sau 0.24 avea)

Accidentul a avut loc in septembrie, pana atunci a stat dosarul la politie. Abia in decembrie, cand au trecut 30 de zile de la accident, fiindca nu a venit femeia sa imi faca plangere penala, mi-au trimis dosarul la parchet. Acum şade frumos pe birou si astept..... problema e ca permisul meu e la dosar si trebuie sa merg din 30 in 30 de zile la sinaia sa imi prelungeasca dovada de circulatie, iar distanta e cam maricica.. eu bac, alea alea.

Ceva sugestii ca sa grabeasca rezolvarea dosarului? Are cineva idee cam cum se sanctioneaza? Din cate am inteles de la politist a trimis cu propunere de N.U.P..
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de mituc » Dum Ian 03, 2010 6:02 pm

Fimeia orbecaia pe o trecere de pietoni? A venit inutilitia la fata locului? Daca da, si femeia era pe trecere, atunci nu l-au arestat si pe ala parcat acolo?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Dum Ian 03, 2010 6:05 pm

Nu era trecere. Stii cum e straduta aia care urca spre 1400, unde sunt casele. Ala era parcat jumate pe trotuar si jumate pe sosea. Femeia era fix la coltul masinii, asadar era pe carosabil, desi ea a declarat ca era pe trotuar.. Politistul a fost de partea mea, si era evident ca sa o agat in punctul ala pe trotuar... trebuia sa intru in unghi de 90 de grade, iar eu cum am agatat portiera masinii parcate..
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de bytzak » Dum Ian 03, 2010 9:31 pm

daca politistul a trecut in dosar ca femeia nu se afla pe trotuar, ar pica ca femeia mergea prin loc nepermis, din ce am inteles eu.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de dimabogdan » Lun Ian 04, 2010 5:29 pm

Ti-a dat NUP, ce mai vrei. :hi :ya :ya Acum mai ramane sa fie si procurorul de acord si esti curat.Mai dureaza un picut , caci au si ei o tona de dosare.Nu dureaza pana in BAC stai linistit.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Lun Ian 04, 2010 5:57 pm

Da, speram ca o sa fie de acord :mrgreen:

Ei, acolo e altfel situatia... nu au dosare destule ca sa le trimita la lucru, cica asteapta sa fie repartizat :ok
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de dimabogdan » Lun Ian 04, 2010 8:00 pm

Either way, nu-ti mai bate capul...Cu ocazia drumurilor alora incolo, mai faci cate un week-end la munte...ai scuza perfecta :hi :wink:
Stai linistit si sa ne vedem in trafic... :drive
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Lun Ian 04, 2010 8:36 pm

Mersi frumos, pari o persoana optimista si plina de viata :D


Anyway, ca idee ce sanctiune mi-ar putea aplica?
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de bytzak » Mar Ian 05, 2010 7:46 am

Pedeapsa pentru fapta incadrata la art.184 al.1 c.pen. este inchisoarea- de la 3 luni la 2 ani./amenda. Se dispune de asemenea si anularea permisului de conducere.

Gasit pe net. :hi

uite aici, poate te ajuta: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7 ... ovata.html" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Mihay » Mar Ian 05, 2010 9:36 am

bai voi sunteti nebuni ? Daca a zis ca dosarul a plecat de la Politie la Parchet cu propunere de Neincepere a Urmaririi Penale ce pedeapsa sa-i mai dea. Stai linistit ca nu o sa primesti nici o sanctiune!!! Daca politia facea propunere de incepere a urmaririi penale, parchetul o confirma, puteam sa discutam despre o eventuala sanctiune , care si in cazul asta nu era sigura deoarece procurorul poate dispune si scoaterea de sub urmarire penala nu numai trimiterea in judecata .

Eu in cazul tau as face o petitie pe care o poti trimite prin posta cu confirmare de primire/curier rapid in care sa soliciti sa ti se comunice stadiul cercetarilor, numele procurorului caruia i-a fost repartizat dosarul tau si motivele tergiversarii cercetarilor. Ar trebui sa`i urneasca din loc putin mai ales ca e un dosar de 2 lei si 3 pagini!

Avatar utilizator
acondrea
Halatu' cat e halatu'.
Mesaje:279
Membru din:Lun Iun 23, 2008 9:40 pm
Localitate:Bucuresti; Dr. Taberei

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de acondrea » Mar Ian 05, 2010 6:31 pm

Stai linistit. Nu vei pati nimic, doar ca va dura ceva pana se vor finaliza toate cele.
Intr-o situatie asemanatoare am fost si eu cu niste ani in urma, am lovit pe cineva in dreptul refugiului de tramvai eu fiind in stanga refugiului.
Persoana respectiva nu a venit sa depuna plangere, deoarece, am aflat ulterior, avea un cazier foarte gros si avea alergie la politisti. Asa ca in final am primit N.U.P.-ul si am platit o amenda pentru ca ma aflam pe linia de tramvai si asta a fost.
Asa ca sfatul meu este multa rabdare si tutun, lucrurile vor fi ok, mai ales ca totusi esti intr-o situatie mult mai fericita decat am fost eu.
C4 cupe 1.6i VTR 110CP noir obsidien

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de dimabogdan » Mar Ian 05, 2010 7:43 pm

Aiurea...o sa-ti dea totusi o pedeapsa.Pentru ca nu aveai sticker cu C4 lipit pe ATV :drive :drive :drive
Pupici pe palarie, you're"home free" ca in baseball.Stai omule linistit, vezi-ti de masina, de fete , de bere,de examene, ( eventual ::P ).
Incearca sa vezi, cand ai timp si ce ti-a spus Myhai, dar asa cum spunea si el NUP inseamna ca te doare la bashchetzi :applause :applause :applause
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Lun Feb 08, 2010 6:09 pm

Bună seara,

Revin cu noi detalii în cazul meu.

Până acum am circulat cu dovadă, respectiv rezoluţie de la parchet pentru prelungirea dovezii de circulaţie, rezoluţia actuală îmi va expira pe 20 Februarie.

Astăzi mi-a venit prin Poştă o nouă rezoluţie de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sinaia. Sunt vinovat atât eu pentru că nu m-am asigurat la efectuarea manevrei de depăşire, cât şi femeia lovită de mine, care circula neregulamentar pe partea carosabilă, iar pentru aceste considerente, se confirmă propunerea organelor de poliţie de a nu se începe urmărirea penală împotriva mea, deoarece lipseşte plângerea penală prealabilă a persoanei vătămate. (soluţia poate fi contestată în termen de 20 de zile de la primirea comunicării.)

Well, totul bine şi frumos.. dar totuşi, mie dovada îmi expiră pe 20 februarie. O mai pot prelungi la parchet? Îmi va fi dat înapoi permisul de conducere? Când? Voi fi sancţionat în vreun fel?

Teoretic, dacă mi-au dat NUP, nu trebuie să îmi mai reţină permisul...

Cine mă poate ajuta cu sfaturi/idei/opinii.. îl rog frumos să o facă.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Mihay » Lun Feb 08, 2010 6:24 pm

o sa ti`l primesti inapoi .. scaneaza si tu rezolutia aia de la parchet. par seriosi daca s`au obosit sa ti`o dea prin posta ::P

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident.. cu victima

Mesaj de Victor.VR » Lun Feb 08, 2010 6:34 pm

eu imi pun problema.. imi expira dovada.. si n-am permisul inapoi.. what then ?
Victor.VR scrie:atât eu pentru că nu m-am asigurat la efectuarea manevrei de depăşire
teoretic.. ptr asta se suspenda permisul?
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”