Masina radiata

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
m0rpheus
Mesaje:798
Membru din:Mie Aug 01, 2007 4:43 pm
Numar Inmatriculare:B 69 GCB
Localitate:Bucuresti/Berceni
Masina radiata

Mesaj de m0rpheus » Vin Mar 26, 2010 8:43 pm

Am si eu o nelamurire la care nu am gasit raspuns pe forum.

O masina al carei leasing s-a incheiat a fost vanduta de pe persoana juridica pe persoana fizica. A fost radiata si astazi a fost inscrisa la administratia financiara pe numele respectivei persoane pentru a achita impozitul.
Am citit undeva ca dupa ce a fost radiata masina, 30 de zile poti merge cu ea.
Problema mea e ca luni trebuie facut RAR-ul si masina e radiata, abia apoi putand depune actele pentru numerele noi de inmatriculare. Intrebarea mea e urmatoarea - e adevarat ca se poate circula 30 de zile cu ea asa? Daca ma duc sa fac RAR-ul cu masina si cumva ma opreste politia, poate sa-mi faca ceva?
C4 Berlina Champion, 1.6i 16V 110CP Negru Obsidien B 69 GCB

Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Masina radiata

Mesaj de Aiurica » Sâm Mar 27, 2010 12:10 am

eu stiu ca nu!
aveam un prieten care a avut oarecare prbl la rar....si singura solutie cu care mai putea circula era revansarea repetata, la 30 de zile!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Masina radiata

Mesaj de Mr_kokaa » Dum Mar 28, 2010 10:32 pm

hai sa lamurim problema

deci :
masina a fost cumparata pe leasing. firma respectiva a avut o la ADM financiara ca bun la care s-a platit impozit. tu ai terminat leasingul deci masina iti apartine si e inmatriculata FISCAL pe numele tau si adresa ta. Primesti un certificat fiscal care atesta acest lucru si mergi mai departe cu inscrierea in circulatie, RAR autentificare, ITP daca e cazul cu numerele vechi cu care ai circulat cand masina a fost inscrisa la SC de leasing. Abia dupa ce depui dosarul cu toate actele la politie, predai numerele vechi, pui numerele noi, masina va fi inmatriculata pe numele tau complet. vei avea talon cu numar nou si numele tau pe el.

Eu spun ca poti circula cu ea acum. Daca e radiata e doar FISCAL. No problem.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
m0rpheus
Mesaje:798
Membru din:Mie Aug 01, 2007 4:43 pm
Numar Inmatriculare:B 69 GCB
Localitate:Bucuresti/Berceni

Re: Masina radiata

Mesaj de m0rpheus » Dum Mar 28, 2010 11:52 pm

Masina a fost pe persoana juridica si a avut leasing. Persoana respectiva, dupa ce a terminat leasing-ul a facut contract de vanzare-cumparare pentru a o avea pe persoana fizica.
Ea a fost radiata din circulatie de catre firma de leasing, dar nu mi-a cerut nimeni talonul sau numerele. Si nimeni nu a stiut sa-mi spuna daca pot sau nu sa merg cu ea.
De asta stau si ma gandesc sa nu fac vreo belea aiurea.
O sa ma duc maine la politie sa intreb, probabil ei vor sti ce sa-mi spuna. Ms de pareri
C4 Berlina Champion, 1.6i 16V 110CP Negru Obsidien B 69 GCB

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”