Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
citizenx
Mesaje:463
Membru din:Mie Apr 18, 2007 3:41 pm
Marca si model masina:CITROËN C4 (B7) 1.6 HDi
Numar Inmatriculare:IS-25-PAI
Localitate:Iasi
Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de citizenx » Mar Apr 13, 2010 2:49 pm

Deputatul independent Tudor Ciuhodaru a depus la Camera Deputatilor un proiect de lege cu pedepse aspre la adresa soferilor bauti. Daca proiectul lui Ciuhodaru se va transforma in lege, soferii aflati in stare de ebrietate care produc accidente rutiere vor avea permisul suspendat pentru 10 ani! Daca in urma accidentului ar rezulta si victime, atunci permisul ar fi anulat.

Propunerea legislativa modifica si completeaza OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. Potrivit initiatorului, deputatul Tudor Ciuhodaru, proiectul prevede aplicarea unor sanctiuni complementare constand in suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada variind intre:

- 5 ani, in cazul conducerii sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune;
- 10 ani, cand conducerea sub influenta bauturilor alcoolice a fost urmarita ca infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau s-a soldat cu avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale fara victime;
- mergand pana la anularea permisului cand conducerea sub influenta bauturilor alcoolice s-a soldat cu producerea unui accident de circulatie din care a rezultat vatamarea corporala sau decesul unei persoane.
Articolul complet: Newsiasi

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de B25BUY » Mar Apr 13, 2010 2:51 pm

Noroc ca e doar un proiect ...care probabil ca nu trece ! :mrgreen:
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de chainsaw » Mar Apr 13, 2010 3:00 pm

IN NICIUN CAZ nu scuz conduita in stare de ebrietate, insa mi se pare ca astia (pentru ca's destepti!) ignora una din cele mai grave stari (mai graba decat 2-3 beri, IMHO) - oboseala la volan. n-am auzit niciodata de niciun proiect de lege care sa ia in considerare aceasta stare.

fiind destepti, asa cum am mai specificat, cand vad ca toti mor pe strazi din cauza ca adorm la volan, ei cumpara radare ca sa nu-i mai dai viteze demne de ceva peste dacia 1310 (desi si aia lua 140, o beleai pe autostrada!!!) si ii ard p-aia cu doua beri la bord. go romania!
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de commandorsteel » Mar Apr 13, 2010 3:08 pm

mare smecherie chestia asta cu modificarea....
in definitiv.... nu te mai urci baut la volan daca ai baut
in sua, la 3 abateri din astea care se lasa cu amenzi... si in cazul producerii de accident chiar fara victime (si nu din cauza ta)... te scot astia vinovat si faci si cativa ani de parnaie :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de alex82 » Mar Apr 13, 2010 3:11 pm

@chainsaw unii se imbata si de la o bere... daca tu bei 10 beri si n`ai nimic , e doar "performanta" ta ...
in legatura cu oboseala , cum imi demonstrezi tu mie ca sunt obosit desi conduc de 12 h incontinuu ?
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de chainsaw » Mar Apr 13, 2010 3:16 pm

printr-un test standardizat ce vizeaza atentia distributiva. si pana sa se puna in aplicare, sa fie toti soferii obligati sa execute un test similar, odihniti, ptr a stabili un etalon.

cred ca se mai poate verifica si prin dilatarea pupilelor, etc
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de alex82 » Mar Apr 13, 2010 3:18 pm

vise...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de Mihay » Mar Apr 13, 2010 3:41 pm

astea sunt proiecte facute publice ca stiri pentru a-si face reclama...numai aberatii viseaza!

uite o anomalie made in Romania :

omori pe cineva din culpa,nebaut,nu fugi,etc. primesti 1 an inchisoare cu SUSPENDARE si ANULAREA permisului. dupa 1 AN vei face scoala din nou si iti poti lua permis .

aceasi situatie , primesti sa zicem prin absurd 3 luni cu EXECUTARE + anulare . La 6 LUNI dupa executarea pedepsei poti da din nou de permis :mrgreen: tare nu ? :hi

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de Pixel » Mar Apr 13, 2010 6:02 pm

pai tahografele sunt pentru oboseala. au aparut fiindca erau prea multe cazuri de soferi de tir care conduceau zile intregi fara oprire. Ca si in cazul alcolului, un sofer experimentat poate conduce 1000 de km si ii in regula, pe cand un incepator, dupa 50 de km ii la 50% din potential

poate multi nu sunteti de acord cu mine, dar alcolu si volanu nu se impaca. Chiar daca bei o singura bere, si ai impresia ca esti ok, tot nu esti in parametrii maximi. Intotdeauna am fost de acord cu ideea, daca bei nu conduci, daca conduci nu bei.

Daca m-ar intreba cineva cum ash vota in legatura cu legea asta, clar, ash fii de acord sa se introduca. Oricum, precum spuneau unii mai jos, astea-s vise facute sa impresioneze multimea. La cate cazuri de parlamentari si senatori bauti la volan sunt, sigur nu o sa treaca legea asta...
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de florinc4 » Mar Apr 13, 2010 9:56 pm

tara arde si baba se piaptana...cam acelasi lucru...da bine pe sticla si-o impresioneaza pe tzatza leana din comuna corovoleni...ca nea nicu parca trage la masea si se urca in caruta nesemnalizata noaptea pe drum national...si deh poate il trage pe dreapta si ii confisca calu 10 ani (glumesc)...sunt lucruri mult mai importante care trebuie rezolvate, acuma sincer...tind sa cred ca de cativa ani incoace atata se realizeaza...se maresc amenzile, cresc pedepsele si totusi....

oricum astfel de stiri ca multe altele sunt facute sa dea bine la multime, pt ca legiile, ordonantele etc care ne afecteaza cu adevarat sunt "omise" printre scandaluri, certuri, confruntari de 2 lei....
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de Cosma Adrian » Mar Apr 13, 2010 9:59 pm

EXACT :|
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

GavrulescuB
Mesaje:1
Membru din:Mie Apr 14, 2010 1:17 am
Localitate:Bucuresti

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de GavrulescuB » Mie Apr 14, 2010 1:47 am

Sunt partial de acord cu legea. Nu cred ca 10 ani este chiar o solutie, dar se stie ca la romani doar asa se invata.
Ca parca dupa prima bere parca te mai relaxezi si mai iei 2.
Puteau sa puna ceva gen dupa 0.5-1 alcoolemie sa se intample toate astea, ca atunci esti chiar pulbere pt condus

Oricum intre noi fie vorba, legea asta nu o sa treaca, chiar nu credeti ca Dumnezeii pe pamant (parlamentari si guvernanti) nu mai baga si ei o dusca si se urca in masina?
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de Mihay » Mie Apr 14, 2010 8:22 am

bey legea e buna asa cum e si acum. problema sta in aplicarea ei si mai ales in cazul amenzilor . ai 10 mil amenzi, nu le platesti in 3 ani se prescriu. e daca te-ar freaca fiscu` la cap 1 an,2 ani pina la prescriere, cu blocare de conturi, popriri de salarii etc, atunci te-ai gandi de 2 ori. am inteles ca s-a inceput o astfel de campanie....ce-o iesi D-zeu cu mila. Acum singura problema ar fi in cazurile cu "baiatu` lu` tata " sau "fata mamii" ai caror parinti sunt milionari in euro si plozii sunt paraziti pe carca lor cu Veyroane . ce le faci la astia ? Executi pe tasu` silit? Nu merge ca fisu are peste 18 ani din moment ce are permis.....dar venituri 0...asta e o problema, nu visele erotice a cate unui parlamentar luat la rost la vreo sedinta saptamanala de partid

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de florinc4 » Mie Apr 14, 2010 8:32 am

@mihay...am un prieten care a patit acest lucru din cauza amenzilor cu blocare de salariu...deci da, oamenii sunt pusi pe fapte mari...sau cel putin asa se vrea...probabil ca si-au dat seama ca bugetul statului este insuficient si trebuie stransi bani de peste tot in orice conditii (legale de altfel)
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Daca faci accident si esti baut, adio permis pentru 10 ani!

Mesaj de cpv_13 » Mie Apr 14, 2010 9:32 am

Poate o sa ma inurati, dar sunt total de acord si cu marirea perioadelor de suspendare si cu marirea amenzilor. La noi e bataie de joc: daca mergi cu 200 in localitate iti ia permisul 3 luni (daca nu ai pile) si iti da 1000 de lei. La altii daca depasesti cu 50 limita iti ia si permisul (pe multi ani) si se poate lasa si cu puscarie (nu mai vorbesc de amenzi de ti se opreste inima si chiar confiscarea masinii).
Iar chestia cu bautul: sa puna 0 limita. Pentru asta s-au inventat taxiurile.
Oricum, toate astea nu au nicio valoare daca nu incep sa si impuna legea si sa colecteze amenzile (sa nu mai scape toti prin contestari ale amenzilor si cu pile).
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”