Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de vlad » Joi Iul 01, 2010 10:45 am

Saru'mina. :hi In cazul asta o sa arunc stingatorul.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de mituc » Joi Iul 01, 2010 11:21 am

Ramii fara talon la orice chestie cu care ai pica ITP-ul: lipsa trusa/stingator, roti neconforme, defectiuni directie si sistem iluminare, lipsa dovezii de la politie pentru busituri mari. Eu asa stiu. Daca vezi articolul de lege care sa spuna ca pedeapsa e mai blinda te rog sa-l postezi aici ca sa elimini dubiile, insa pina sa-l vad eu nu as risca.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
maicusare
Mesaje:25
Membru din:Dum Iun 07, 2009 4:31 pm
Localitate:Bucuresti/Vilcea

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de maicusare » Joi Iul 01, 2010 12:29 pm

Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
.....
13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.
.....
Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
b) nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
c) vehiculul circula noaptea fara faruri sau lampi de semnalizare, dispozitivele de iluminare si semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevazute în normele tehnice în vigoare;
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
e) sistemul de frânare de serviciu este defect;
f) sistemul de frânare de ajutor sau de stationare este defect;
g) mecanismul de directie prezinta uzuri peste limitele admise;
h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în cartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa;
i) zgomotul în mers sau stationare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul;
j) motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
k) elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezinta uzuri pronuntate ori nu sunt compatibile, fiind de natura sa provoace desprinderea remorcii sau dezechilibrarea ansamblului;
l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, luneta sau geamurile laterale afise sau reclame publicitare, folii neomologate si/sau nemarcate corespunzator ori accesorii care restrâng sau estompeaza vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât si din exterior;
m) autovehiculul are aplicat pe partea frontala si/sau posterioara a acestuia afise, înscrisuri sau reclame care diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de înmatriculare;
n) autovehiculul prezinta scurgeri semnificative de carburant sau lubrifiant;
o) placutele cu numerele de înmatriculare sau de înregistrare nu sunt conforme cu standardul sau au aplicate dispozitive de iluminare, altele decât cele omologate;
p) datele din certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu concorda cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
r) vehiculul nu a fost radiat din circulatie în cazurile prevazute în prezenta ordonanta de urgenta;
s) vehiculul nu este asigurat de raspundere civila în caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii;
t) detinatorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;
u) vehiculul nu are montata una dintre placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare;
v) vehiculul are lipsa elemente ale caroseriei ori aceasta este într-o stare avansata de degradare;
x) lipsa dotarilor obligatorii pe autovehicule destinate învatarii conducerii autovehiculelor în procesul instruirii persoanelor în vederea obtinerii permisului de conducere, prevazute de reglementarile în vigoare.
(2) În situatiile prevazute la alin.(1) lit.b), c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada înlocuitoare fara drept de circulatie, iar în cazurile prevazute la alin.(1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) si x), o dovada înlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.
(3) În situatiile prevazute la alin.(1) lit.b), o), p), r) si s), odata cu retinerea certificatului de înmatriculare, politistul rutier retrage si numerele de înmatriculare sau de înregistrare.
(4) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare si placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare, cu exceptia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de catre politia rutiera, la prezentarea de catre acesta a dovezii încetarii motivului pentru care documentul a fost retinut, în conditiile prevazute în regulament.

Asta am gasit. Banuiesc ca se mai poate afla si de la Politia Rutiera. Sau se mai poate downloada Codul Rutier . Partea proasta e ca nu am unul tiparit in fata si nu pot garanta 100% ca asa este (doar 99.999%) :hi.

Se mai poate retine si pt lipsa rovigneta:

(la data 28-feb-2010 Art. 8, alin. (5) modificat de Art. I, punctul 14. din Ordonanta 8/2010 )
(6) Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, utilizatorilor români care folosesc
reteaua de drumuri nationale din România fara a avea rovinieta valabila li se retine
certificatul de înmatriculare al vehiculului pâna la prezentarea dovezii de achitare a
tarifului de despagubire conform prevederilor alin. (3).
Aici intra cei de la CNADNR.
C4 Coupe 2.0 HDi VTR PACK

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de cpv_13 » Joi Iul 01, 2010 1:43 pm

ce probleme...
cu chestiile astea nu e de joaca. daca tot va incurca atata de ce nu scoateti centurile, airbag-urile ca de... sunt si alea grele si fara ele e si mai rapida masina.
cat spatiu poate sa-ti ocupe un ragat de tub?
la mine e intr-un buzunar si pe langa el mai am o gramada de rahaturi: doua veste, un clin pentru geamuri (pulverizator), doua lavete, o surubelnita. triunghiul e cu scai si l-am "lipit" de mocheta, trusa la fel. nu se "balangane", nu deranjeaza.
in Romanica poate nu patiti nimic, da' poate iesiti cu masina p-afara si va opresc astia.. sa va vad atunci ce o sa plangeti ca nu ati dat 40-50 de lei (si trusa si extinctor).

L.e. Inca o chestie: daca fereasca sfantu' sa va ia foc masina si sa nu aveti extinctor e foarte posibil sa nu va despagubeasca casco (la fel cum au inceput unele companii sa nu-ti dea despagubire iarna daca ai anvelope de vara)
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de vlad » Joi Iul 01, 2010 2:04 pm

Sa stii ca mi-ai dat o idee. :ya Cred ca o sa lipesc scai pe spatarul banchetelor si asa trusa si triunghiul nu mai zdrangane si nu ma mai incurca la bagaje.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de alex82 » Joi Iul 01, 2010 2:52 pm

eu am luat mai demult de la Sellgros un "kit" d`asta...stingator , triunghi si trusa medicala si sunt intr`o husa toate...nu se plimba prin portbagaj , nu zdragane....
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de Bogdan98 » Joi Iul 01, 2010 7:04 pm

Pozele promise, cu stingatorul explodat:

Imagine Imagine
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de mituc » Joi Iul 01, 2010 7:34 pm

Mai stii ce stingator ai avut?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de Bogdan98 » Joi Iul 01, 2010 8:19 pm

Unu luat din CareFura... avea un an si ceva maruntis de cand il luasem, nu a stat in soare (acolo in portbagaj e bezna nonstop), ce-i drept, e cald...
Dupa bubuiala, am vorbit cu cineva care e in tema, mi-a zis ca pentru OPC trebuie sa ma duc inclusiv cu bonul cu care l-am cumparat, desi stingatorul era in termen de garantie, etc, etc. Nu am avut nici timpul, si nici nervii necesari.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de mituc » Vin Iul 02, 2010 6:30 am

Eu tot unul de la astia carefura am. Luat acum 2 ani si ceva. Sa-l las in pace pentru ca e ok sau sa ma duc sa-l schimb si sa risc sa iau unul potential bubuitor?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de Bogdan98 » Vin Iul 02, 2010 6:39 am

Cred ca e ok, daca nu expira. La noi cred ca a fost pur si simplu "noroc" ca l-am nimerit pe unu bubuitor.
Acum tot din CareFura avem, in ambele masini.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de andu_nae » Vin Iul 02, 2010 8:04 am

vlad scrie:Sa stii ca mi-ai dat o idee. :ya Cred ca o sa lipesc scai pe spatarul banchetelor si asa trusa si triunghiul nu mai zdrangane si nu ma mai incurca la bagaje.
Eu am asezat frumos si trusa si stingatorul langa roata de rezerva - e loc berechet si "insonorizate"cu 2 carpe de praf - sa nu se plimbe sa nu zdrangane--> Am portbagajul constant gol.
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de Victor.VR » Vin Iul 02, 2010 12:07 pm

Eu unul nici macar nu le am cumparate..

Inconstient sau nu, n-am (timp si) bani.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de mituc » Vin Iul 02, 2010 4:38 pm

Stingatoarele astea vechi se arunca la gunoi sau trebuiesc duse undeva anume?

P.S.: Victor.VR, macar nu te mai lauda. Gasesti cu 100RON sau chiar mai putin tot pachetul legislativ. Cit despre timp... iti ia 20 de secunde sa faci un ocol pe la rafturi cind intri in benzinarie sa pui gaz. E vorba de atitudine aici, nu de timp sau bani.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Amenda pt lipsa stingator si trusa medicala

Mesaj de Bogdan98 » Vin Iul 02, 2010 5:57 pm

Poti sa incerci sa-l arunci in capul vreunui edil din Iasi. Serios acum, din cate stiu, poti sa-l arunci oriunde (civilizat).. Nu respecta acelasi regim ca bateriile sau anvelopele.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”