Regula prioritatii de dreapta !

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Mar Sep 07, 2010 3:49 pm

Mda..pai cand se face galben pentru cei carora le dai tu prioritate de dreapta, ei ar trebui sa franeze in loc sa accelereze si atunci ai putea sa treci in siguranta !!! :D
*
In realitate, cand par ca se opresc cei ce vin din dreapta (adik dupa 3-4 secunde de la schimbarea in rosu), accelerezi mai zdravan ca sa nu apuce cei din spate sa te ajunga !!! :mrgreen:
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Mihay » Mar Sep 07, 2010 4:51 pm

semafoarele se pun cu avizul unei comisii rahat de pe la Primarie. Din ea fac parte mai multi , inclusiv si politisti, care au mai mult rol consultativ asa . sunt multe organisme care fac bani buni fara sa miste un deget. gen asta cu semafoare,semne etc sau Autoritatea Teritoriala de Ordine Publica . Sac ! de asta n-ati auzit ! Dar exista de ani buni :mrgreen:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Vin Sep 10, 2010 11:25 pm

Ia spuneti, cine are prioritate aici? Mopedul sau vehiculul X?

Imagine
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de catalin4u24 » Vin Sep 10, 2010 11:35 pm

Ce legatura are poza ta cu prioritatea de dreapta? Vad ca ai pus clar semnul de cedeaza trecerea si in afara de asta drumul dupa care vine X e clar de o categorie inferioara fata de drumul pe care circula bulina aia pe care scrie moped.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Sâm Sep 11, 2010 6:08 am

Nu are foarte mare legatura cu prioritatea de dreapta. As putea deschide un topic separat daca doreste maria ta.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de commandorsteel » Sâm Sep 11, 2010 6:43 am

nici eu nu inteleg desenul si intrebarea #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Sâm Sep 11, 2010 7:20 am

Desenul e simplu:
- vehicolul X ajunge in intersectie, se asigura din stinga pentru a acorda prioritate de trecere eventualelor vehicule care treceau pe acolo,
- banda respectiva, delimitata cu linie continua (mai jos e o statie de autobuz, linia continua incepe de acolo) era ocupata de un vehicul parcat,
- mopedul schimba banda in vehiculul X peste linie continua, pe dupa vehiculul parcat, dupa ce X incepuse deja sa intre in intersectie.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de vlad » Sâm Sep 11, 2010 8:51 am

Din ce ai desenat tu acolo inteleg ca drumul prioritar are o banda pe directia de mers a motopedului si 2 pe contrasens. Daca vehicolul era parcat, motopedul era nevoit sa faca manevra de depasire (aici nu stiu daca era si obligat de imprejurimi sa intre pe contrasens) si mai departe se respecta regulile de dirijare a circulatiei pt intersectia respectiva, adica are prioritate fata de vehicolul X.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Sâm Sep 11, 2010 11:45 am

Drumul ala mare are 3 benzi pe sens.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de vlad » Sâm Sep 11, 2010 11:50 am

Atunci motopedul ar trebui sa depaseasca autovehicolul staitonat schimbind banda, astfel banda 1 ar fi libera si autovechicolul X ar putea patrunde in intersectie linistit.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Dum Sep 12, 2010 10:57 am

mituc scrie:Nu are foarte mare legatura cu prioritatea de dreapta. As putea deschide un topic separat daca doreste maria ta.
catalin4u24, imi scuze pentru formularea de mai sus, mi-a scapat dintre degete intr-un moment "dintr-ala"... Bittman zicea ca "si baietii mai pling cite-odata", ei, eu as completa si as spune "si baietii mai au ciclu cite-odata". :notworthy:

Ok, sa va explic cum vad eu situatia: mopedul nu mai are ce cauta pe banda 1, cea de linga acostament. Mai mult, el pina la un punct a venit linistit pe banda 2 dar s-a decis sa ocupe banda de linga trotuar, lucru corect de altfel si asta i-ar aduce si ceva siguranta, insa acolo fiind linie continua el nu mai poate face asta si sa-si si pastreze prioritatea in acelasi timp.

Situatia din desenul de mai sus e la intrarea/urcarea pe un pod, pentru cei din iasi este pasarela nicolina, urcare dinspre soseaua nationala pentru mers spre P. Ros. Practic acea banda este ca un fel de banda de accelerare pentru cei ce urca, mai putin in situatia cind pe acolo vine un mijloc de transport in comun ce a plecat din statia de care va ziceam ca e mai jos si de unde incepe linia continua.
Semnul cedeaza trecerea doar intareste faptul ca se pierde prioritatea fata de cei care circula pe sos. Nicolina dinspre stinga (Cug), ca acolo daca aveai semn de drum cu prioritate puteai si sa schimbi banda si ceilalti trebuiau sa te lase (zic "daca", adica un caz ipotetic, pentru ca nu se poate face asa ceva real acolo).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”