Regula prioritatii de dreapta !

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Deese » Lun Sep 06, 2010 10:56 am

Cititind replici aici pe topic e clar de ce e totusi bine sa nu aplici codul rutier si sa aplici regula 'fereste-ti cat poti de bine curu' ca nu stii peste cine dai pe sosele' :D
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Lun Sep 06, 2010 11:54 am

Iata, revin cu articolul din lege. E bine de stiut !!!

Art. 106

(1)Pe un drum public prevazut cu minimum 3 benzi pe sens, cand conducatorii a doua autovehicule circula in aceeasi directie, dar pe benzi diferite, si intentioneaza sa se inscrie pe banda libera dintre ei, cel care circula pe banda din dreapta este obligat sa permita celui care vine din stanga sa ocupe acea banda.

Imagine
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Tomita » Lun Sep 06, 2010 12:20 pm

:hi
si mie mi se parea normal, si se pare caam cam uitat codul, tre sa il mai frunzaresc putin

cand lenea e prea mare avem internetului sa ii multumim
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Exosphere » Lun Sep 06, 2010 1:16 pm

Prioritatea de dreapta se da NUMAI IN INTERSECTII ! Ce legatura are schimbarea benzii cu prioritatea de dreapta? Prioritatea pe aceste 3 benzi este logica, deoarece banda 3 va fi ocupata doar in cazul in care banda 1, respectiv 2, este prea aglomerata. Daca banda 2 este libera si cei de pe banda 3 vor sa o ocupe, au prioritate conform legii !
Articolul il stiu de cand am luat carnetul.
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Tomita » Lun Sep 06, 2010 1:42 pm

ne bucuram impartasirea experientei personale, si totusi aveam raspunsul din litera legii. eu, acesta care am mai uitat profit de cei tineri care inca mai au informatiile proaspate.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Lun Sep 06, 2010 1:42 pm

...mai poate circula pe banda 3 si acel vehicul care se pregateste pentru viraj la stanga.
;)
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de vladut_v » Lun Sep 06, 2010 4:18 pm

B25BUY scrie: @vladut_v: Ai consultat codul rutier si ai gasit asa ceva?
Din pacate n-am litera de lege :( dar de pe bancile scolii de soferi, tin minte acest paragraf care spunea ceva, destul de firesc de altfel, ca masina care isi pastreaza traiectoria va avea prioritate in fata unei masini care vireaza sau mai exact, in fata unei masini care intersecteaza aceasta traiectorie.

Pai uitati-va si voi, masinii B "i se termina drumul ... gata, in fata e parcul" e vorba de o intersectie in unghi drept, va incetini aproape pama la oprire. Cred ca ar trebui sa fie kamikaze sa intre in intersectie si sa vireze. De acolo ar putea veni o salvare pe post de masina B.

Legea probabil bate apa in piua cu categoria respectiva de drum, cu regimul de drum. Neavand semne l-as putea considera drum "in afara circuitului rutier" adica ca pe camp. In caz de impact politia poate da culpa comuna. In schimb judecatorul habar n-am ce poate da ... din experienta traiului zilnic, as putea spune ca poate da ORICE verdict :)

Parerea mea este: atentie ca poate fi vorba de o masina de interventie, de orice altceva, indiferent din al carui spate de geam (A, B) privim lucrurile.
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de cpv_13 » Lun Sep 06, 2010 4:43 pm

cata discutie pe subiectul asta.
- prioritatea de dreapta: functioneaza doar pe drumurile de aceeasi categorie. problema intervine (la noi) in determinarea categoriei drumului - pentru ca nu avem semne (din acest motiv, afara, la fiecare intersectie ai prioritatea si dupa intersectie limita de viteza... sa stie tot omul - sa fie la mintea prostului). nu are nicio legatura cu linearitatea drumului sau alte criterii
- prioritatea de banda: banda superioara are prioritate la schimbarea benzii - masina pe banda 3, masina pe banda 2. daca masina 3 da semnal ca vrea sa intre pe banda 2 atunci are prioritate in fata masinii de pe banda 2.
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Mar Sep 07, 2010 11:23 am

cpv_13 scrie: prioritatea de banda: banda superioara are prioritate la schimbarea benzii - masina pe banda 3, masina pe banda 2. daca masina 3 da semnal ca vrea sa intre pe banda 2 atunci are prioritate in fata masinii de pe banda 2.
NU ! Art. 106 se aplica doar in cazul in care sunt 3 benzi de circulatie, sunt ocupate banda 1 si 3 si ambii vor sa treaca pe banda 2.
In cazul specificat de tine, masina de pe banda 3 care vrea sa treaca pe banda 2 (ocupata) NU are nicio prioritate. Conducatorul auto ce circula pe banda 3 trebuie sa se asigure si sa schimbe banda (sa treaca pe 2) doar daca este posibil.
Cu alte cuvinte, indiferent pe ce banda circuli pe directia inainte, AI PRIORITATE fata de oricare alt participant care doreste sa schimbe banda de circulatie (fie el de pe banda din dreapta sau de pe cea din stanga).

Art. 135.
(2) Marcajul discontinuu delimiteaza benzile, putându-se trece peste el numai atunci când conducatorii de vehicule schimba banda de circulatie, directia de deplasare ori când s-au angajat în depasire. Aceste manevre se vor executa numai dupa ce acestia au semnalizat si s-au asigurat ca nu pericliteaza siguranta celorlalti participanti la trafic care îi urmeaza sau îi preceda sau circula din sens opus.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de cpv_13 » Mar Sep 07, 2010 12:40 pm

daca esti pe banda superioara se considera ca esti in depasire --> ai viteza mai mare.
cel care este depasit nu are voie sa accelereze si sa faca manevre care sa il incomodeze pe cel aflat in depasire (trebuie sa mearga cat mai pe dreapta si sa mentina viteza constanta).

in sensul asta ai prioritate
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Mihay » Mar Sep 07, 2010 12:44 pm

nu e nicio prioritate in discutie aici . se poate concluziona si culpa comuna. articolul este "neasigurare la schimbarea benzii de mers" . la neacordare se ia permisul, la neasigurare nu . este ceva asa la limita, la interpretarea celui care intocmeste pv. vrea sa te arda= n`ai dat prioritate, nu vrea= nu te-ai asigurat la schimbarea benzii

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Mar Sep 07, 2010 1:11 pm

cpv_13 scrie:daca esti pe banda superioara se considera ca esti in depasire --> ai viteza mai mare.
cel care este depasit nu are voie sa accelereze si sa faca manevre care sa il incomodeze pe cel aflat in depasire (trebuie sa mearga cat mai pe dreapta si sa mentina viteza constanta).

in sensul asta ai prioritate
Are you sure ??? :glasses
*
Tocmai asta e faza, ca la schimbarea benzii nu esti in depasire !!!

Art.45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.
(2) Conducatorul vehiculului care se angajeaza în depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula în fata sau în spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.
(3) Atunci când prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.
(4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de mituc » Mar Sep 07, 2010 1:18 pm

Evident, acest articol de lege e un manelism valabil doar in romania. Pentru ca in tari cu oameni se spune clar ca vei fi impuscat in cap pe loc daca esti cretin si circuli pe o banda inferioara mai repede decit cei de pe benzile superioare, tocmai pentru a elimina aceasta modalitate legala de depasire prin dreapta.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de B25BUY » Mar Sep 07, 2010 1:22 pm

De acord cu tine dar asta e alta discutie, mituc.
*
Dar daca unu' circula mai repede pe o banda si incearca sa intre in banda vecina lui (din dreapta), nu ai obligatia sa-l lasi.
El schimba banda, cedeaza trecerea !!!
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Regula prioritatii de dreapta !

Mesaj de Gibonski_wnb » Mar Sep 07, 2010 3:12 pm

schimb un pic discutia si zic
de cate ori vi s a intamplat sa aveti banda de decelerare pe stanga virezi stanga si evident acorzi prioritate de dreapta .....intrebarea e daca semaforul are 15 secunde si aia din fata au verde, de cate ori stai frate sa dai prioritate de dreapta ?ca stai la 5 semafoare....mai ales in intersectii mari.se aplica clar regula bagaciosului :D
daca prietenii cucascheta ar sta la o intersectie cum e cea descrisa(si vorbesc din experienta ea exista nu e inception) ar ridica zeci de permise pe zi
solutia: treci tot timpu' pe rosu logic fluidizezi traficul nu?
app cine pune semafoarele politia face schema si ADP monteaza nu?
caraghios si atat...

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”