Bancile si OUG 50/2010

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti
Bancile si OUG 50/2010

Mesaj de navzar_x » Vin Sep 17, 2010 10:34 am

Ma gandeam ca poate nu sunt singurul cu credite pe la banci (fericiti cei care n-au desi cred ca sunt destul de putini)
in perioada asta e o adevarata nebunie cu alinierea tuturor contractelor de credit de catre banci la conditiile ordonantei de urgenta a guvernului nr. 50/2010 ... in ce sens?
- termene ...OUG 50/2010 a intrat in vigoare pe 21.06.2010 si are ca termen prevazut 90 zile pt conformarea tuturor contractelor de credit ... nesemnarea de catre client inseamna acordul tacit (e prevazut in ordonanta) ATENTIE MARE
- interpretarea in favorul lor (bancilor) a conditiilor tocmai din cauza ca ordonanta a fost data pt a veni in sprijinul clientilor (daca cineva castiga, cineva trebuie sa piarda) ... iar banca va face tot posibilul sa nu fie in pierdere
- acesta conformare se face printr-un act aditional la contractul de credit, care trebuia trimis de banca la client, iar acesta are termen de 15 zile pt un raspuns, afirmativ sau negativ, daca accepta sau nu conditiile. Aceste acte aditionale nu prea au ajuns la clienti ... vb in general nu ma refer la o anumita banca (eu spre ex am la RBS si inca nu l-am primit ... am depus aseara o notificare la banca, ca nu l-am primit inca sa fiu acoperit sa nu ma bage la accept tacit)
Daca sunteti in astfel de situatii nu stati cuminti acasa ...
=>dati din coate si interesati-va, mergeti la banca si luati-va actele aditionale DOAR LE LUATI, NU SEMNATI NIMIC, ABSOLUT NIMIC, SEMNATI DOAR PE PROCESUL VERBAL DE PREDARE AL ACTULUI CA L-ATI PRIMIT, NU PE ACT SAU PE COPIE
=> acasa in liniste consultati ffff bine conditiile din contractul vechi (initial), conditiile din actul aditional si OUG 50/2010 in care se stipuleaza clar ce au dreptul si ce nu sa modifice bancile
=> in cazul in care nu sunteti de acord trebuie de urgenta (cel mai tarziu luni 20.09.2010)sa faceti o notificare scrisa, pe care sa o inregistrati la receptia bancii, prin care va exprimati refuzul cu privire la modificarile aduse coontractului prin actul aditional
=> pe internet gasiti grupuri deja formate pt fiecare banca, unde sunt sute de membrii cu astfel de probleme si care discuta si se organizeaza in vederea demersurilor pt mers in instanta impotriva abuzurilor facute de banca, in primul rand chiar prin NErespectarea OUG 50/2010
NU STATI CU MAINILE IN SAN ca e vorba de buzunarul vostru
pt cine e in situatia mea cu credite la rbs, adresa grupului este (unde gasiti si toate modele de notificari si solicitari etc):
http://finance.groups.yahoo.com/group/crediteRBS/" onclick="window.open(this.href);return false;
pt celelalte cautati cu incredere pe net
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Bancile si OUG 50/2010

Mesaj de Bogdan » Vin Sep 17, 2010 11:10 am

Referitor la acceptul tacit citind legea aia mareata eu inteleg asa:
Daca actul aditional se aliniaza si contine prevederile OUG, atunci da , nesemnarea lui este accept tacit.
Daca actul aditional contine cine stie ce SF-uri care nu au legatura cu OUG si sunt mizerii d-ale bancii, atunci nesemnarea lui nu inseamna acord tacit:

Art. 40
(1) Sunt interzise clauzele contractuale care dau dreptul creditorului sa modifice unilateral clauzele contractuale fara incheierea unui act aditional, acceptat de consumator.
(2) Creditorul trebuie sa poata face dovada ca a depus toate diligentele pentru informarea consumatorului cu privire la semnarea actelor aditionale.
(3) In cazul modificarilor impuse prin legislatie, nesemnarea de catre consumator a actelor aditionale prevazute la alin. (1) este considerata acceptare tacita. In acest caz se interzice introducerea in actele aditionale a altor prevederi decat cele impuse prin legislatie. Introducerea in actele aditionale a oricaror altor prevederi decat cele impuse prin legislatie sunt considerate nule de drept.
(4) Se interzice introducerea in contractele de credit a clauzelor prin care:
a) consumatorul este obligat sa pastreze confidentialitatea prevederilor si a conditiilor contractuale;
b) creditorul poate rezilia sau denunta unilateral contractul ori poate penaliza consumatorul in cazul afectarii reputatiei creditorului.
(5) Creditorii nu au dreptul sa refuze incasarea ratelor in moneda in care s-a acordat creditul.

Art. 41
(1) Orice notificare cu privire la modificarea continutului clauzelor contractuale referitoare la costuri va fi transmisa consumatorilor cu cel putin 30 de zile inainte de aplicarea acestora.
(2) Consumatorul are la dispozitie un termen de 15 zile de la primirea notificarii pentru a comunica optiunea sa de acceptare sau de neacceptare a noilor conditii.
(3) Neprimirea unui raspuns din partea consumatorului in termenul mentionat anterior nu este considerata acceptare tacita si contractul ramane neschimbat.
(4) In cazul in care consumatorul nu accepta noile conditii, creditorul nu are dreptul de a penaliza consumatorul sau de a declara creditul scadent.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Bancile si OUG 50/2010

Mesaj de navzar_x » Vin Sep 17, 2010 11:45 am

da bogdan asa e scrie negru pe alb dar crede-ma ca e cu cantec ... am vazut un draft prin care nu se respecta intru totul conditiile din OUG 50/2010, iar banca va invoca prin nesemnare de catre client ca acesta a fost de acord cu ele. De exemplu am vorbit cu cineva care era la banca sa-si ia actul aditional si i-au impus sa semneze pe el daca vrea sa-l ia acasa, daca nu sa-l citeasca acolo si sa-si exprime acceptul sau refuzul, daca nu, nu il da ... ceea ce e un abuz ca ei sunt obligati sa ti-l dea cu cel putin 30 zile inaintea aplicarii ordonantei ... de semnat eventual se semneaza un proces verbal de predare/primire a actului sau intr-un catastiv de corespondenta, IN NICI UN CAZ PE ACT, ca asta ar presupune ca esti de acord cu noile conditii ...
e cu cantec crede-ma
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Bancile si OUG 50/2010

Mesaj de Bogdan » Vin Sep 17, 2010 11:55 am

Sunt total de acord ca e cu cantec, si ca nenorocitii astia vor sa stoarca si ultimul ban, insa daca se ajunge la instanta (ceea ce putini o fac), cred eu ca e relativ simplu avand in vederea legea care e mai mult decat clara!
Oricum ei nu fac altceva decat sa intimideze!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”