Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de B25BUY » Vin Oct 01, 2010 11:11 am

Ce parere aveti de proiectul asta legislativ ?
Sa fii lasat sa stai in service pe langa masina cand se repara; la o distanta rezolnabila de 2-3m.
Sincer m-as bucura sa se voteze asa ceva. E o treaba f. buna. :D
Sa vezi exact ce si cum ti se inlocuieste, cum iti ciocanesc la masina,etc. Asa nu prea mai pot sa-ti fure cei de prin service-uri componente, etc... Solutia cu camerele video mi se pare destul de nefericita. De obicei sunt camere proaste sau cu focala mica (pt.camp larg) si nu prea se vede mare lucru, nu vezi ce scrie pe componente, daca sunt sau nu de origine,etc...
Cum vi se pare ? Era la stiri intr-o seara o discutie pe tema asta..
*
Apropos de asistat la lucrari in service, tocmai mi-am anulat o programare la Prestige pe motiv ca nu sunt lasat sa stau langa masina cand se lucreaza la masina mea.
Au ei o promotie cu verificare gratis pt. iarna,etc...si 25% reducere la manopera si m-au sunat sa ma invite. Dar, daca vii cu componente din afara nu mai ai reducerea.
Cred ca bag din nou un drum pana la VL pt.un schimb de placute.
=scuze de offtopic=
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de mituc » Vin Oct 01, 2010 11:33 am

Ca sa asisti (sau participi) la lucrari in spatiul de service conform codului muncii tre' sa ai semnate normele de protectie a muncii pentru acel atelier. Ca sa poti semna normele de protectie a muncii trebuie sa fii angajat.
Daca nu ai normele de protectie a muncii poti doar sa intri in service cind nu se efectueaza nici un fel de lucrari, nu se misca masini, utilajele nu sint in functiune.

Un astfel de pachet legislativ ar fi de un cretinism absolut. Practic noi vrem sa asiguram la aceste lucrari pentru a ne asigura ca animalele din service nu ne fura - iar pentru asta exista legi. Dar, tipic romanesc, noi vrem sa oblojim ranile in timp ce ciocanul inca ne pica peste degete, in loc sa decuplam sistemul biela-manivela care ne da in continuu cu ciocanul peste degete.
E ca si cum ai face un pachet legislativ ca de miine toti violatorii sa foloseasca prezervativ, in loc sa-i prinda careva pe toti si sa le inverseze limba+amigdalele cu p...enisul+testicolele, sa se satisfaca cu propria lor saliva.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de B25BUY » Vin Oct 01, 2010 11:39 am

HAHAHAHAH !!! :hi
*
Da mituc, cam asa e. Dar , nah, la asa tara, asa legi. :D
Incercam sa ne adaptam la orice situatie.
Poate ii obliga pe astia cu service-urile sa faca un culoar securizat cu sticla la o distanta de 4-5 m de rampele auto si sa poti sa stai acolo, in borcan sa vezi ce-ti fac la masinutza. :D
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de vlad » Vin Oct 01, 2010 11:51 am

Serviceurile mai dezghetate au o sala de asteptare cu pereti de sticla la 5-10 m de elevatoare de unde poti vedea cum lucreaza la masina. Oricum mare lucru nu vezi.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de commandorsteel » Vin Oct 01, 2010 12:08 pm

asa e
unii au si camere video, dar mare branza nu se vede, mai ales ca vezi doar curu masinii si nu stii ce-ti schimba aia acolo
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Spiry
Mesaje:92
Membru din:Mie Apr 07, 2010 7:54 pm
Marca si model masina:C4
Localitate:Bucuresti

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de Spiry » Vin Oct 01, 2010 1:11 pm

... eventual sa puna si niste fotolii, sa poti manca un popcorn si sa bei un suc, in timp ce te uiti la mesteri. Cu binoclu, sa vezi bine :shock: !
Greu la deal cu boii mici!
C4 1.4 i 90 BP (boii mici de mai sus)

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de Juliu » Vin Oct 01, 2010 2:00 pm

Sa fie sanatosi cu service-urile lor cu tot. Pace si voie buna!

Eu mi-am dus masina la mecanicul personal. Ies ieftin pentru ca nu lucreaza pe factura, piesele le aduc eu. Nu numai ca stau langa masina dar pot sa si dau o mana de ajutor, bineinteles daca imi da voie, sa nu stric ceva.
Pot inclusiv sa las la el cateva zile daca este operatiune complicata, cum faceam la Cielo, modificari tot timpul. Nu platesc nimic in plus


La Cielo, inainte, am facut inclusiv curatarea si lustruirea galeriei de admisie si galeriei de evacuare şi curăţarea băii de ulei. Operatiune foarte murdara si migaloasa care nici macar nu este in oferta service-urilor. Tine mai degraba de tuning shop-uri.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de mituc » Vin Oct 01, 2010 2:18 pm

Eu am ales calea cea mai simpla: nu m-am mai dus la service-urile in care mi s-a parut ca nu pot avea incredere si nici nu puteam sa ma uit, si m-am dus la un service in care am incredere.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de SonyAD » Vin Oct 01, 2010 3:20 pm

Nu înțeleg de ce nu poți sta în hală atâta timp cât nu depășești un chenar de "linie galbenă" în jurul rampelor, ca la bancă sau în uzine. Mai mult, ar putea să te pună să semnezi o fițuică cum că intri pe proprie răspundere în hală și apoi Dumnezeu cu mila.

Dar cum e legislația la noi, probabil ar trebui să fie și un notar public, un psihiatru și un psiholog de față ca să ateste că ai semnat liber și nesilit de nimeni, în deplinătatea facultăților mintale. Apoi un grafolog pt. verificarea scrisului pt. indicii de stres și un delegat de la BRML, să inspecteze stiloul.

La Serus pe bld. Timișoara la intersecție cu Valea Oltului te lasă să asiști lângă mașină. La Antupo Impex, pe Prelungirea Ghencea aproape de intersecția cu Râul Doamnei, ești rugat frumos și sfătuit să nu stai sub mașină.

Mai nou merg la Bărbosu' de la punctul Radet de la Răzoare. :)
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
58 ubi
Mesaje:222
Membru din:Joi Aug 20, 2009 7:41 pm
Numar Inmatriculare:B 58 UBI

Re: Proiect legislativ:Dreptul de a asista la reparatiile auto

Mesaj de 58 ubi » Vin Oct 01, 2010 7:49 pm

Si eu merg tot la service-urile care te lasa sa stai langa masina, si mai mult de atat daca mai este si un mecanic care iti mai descopera si alte probleme decat cele care le stiu eu este si mai pe placul meu. Am intalnit mecanici la care le aratam defectul si ei imi spuneau ca mai merge asa............... [-o< .
Eu merg pe ideea, sa schimb o piesa preventiv la masina decat sa ma lase cand am nevoie mai mult de masina.
C4, 1.6HDI 90CP hatchback - cu el pe strazi din 2005

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”