Casco

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Casco

Mesaj de mituc » Sâm Ian 15, 2011 7:29 am

Se da urmatoarea problema: sa se gaseasca o firma de asigurari cu preturi bune la asigurari casco si care nu are probleme cu platile, diferita de generali. Nu ma intereseaza servicii super premium cu super optiuni de genul stranuti pe bord si ti se schimba plansa de bord fara absolult nici o intrebare.
Adica o asigurare corecta pentru oameni corecti si care nu prea au daune sau care nu apeleaza la asigurare pentru orice rahat eventual isi repara pe cheltuiala proprie cind e cazul, si eventual sa ofere posibilitatea de a cumpara piese aftermarket (daca e cazul) pentru inlocuirea celor OEM daca-mi platesc eu diferenta - acolo unde e cazul (nu, sa platesc eu in plus anual pentru piesele aftermarket de pe masina mi se pare nejustificat de scump avind in vedere ca nu dau cu masina de pereti - si lasati-ma cu argumente de genul "se poate intimpla" pentru ca daca as lua-o pe latura 100% pesimista ar trebui sa merg cu tramvaiul).

Stiti asemenea firme sau tre' sa emigrez si pentru asta?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
nikoss_82
Mesaje:120
Membru din:Dum Iul 18, 2010 1:44 pm
Numar Inmatriculare:B 08 MKI

Re: Casco

Mesaj de nikoss_82 » Sâm Ian 15, 2011 8:01 am

mituc ...io am incercat la UNIQA...parca asa se numeste.....in fine, masina din 2005, pret achizitie 17800 eu, scazut anii si inca ceva pe acolo pt k mai am si rca la ei am iesit la 460 eu full casco pe 1 an (cu mentiunea k masina e pe bucuresti, zona 1 si asta costa ceva in plus).....am facut vreo 5 simulari si pe la alte firme si astia sau dovedit a fi mai ieftini si cica sunt si seriosi dar speram sa n u avem nevoie de "serviciile " lor :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ....sper sa te ajute informatia :hi :hi :hi

vladoff
Mesaje:38
Membru din:Lun Ian 10, 2011 4:23 pm

Re: Casco

Mesaj de vladoff » Sâm Ian 15, 2011 8:55 am

Salut aici sunteti pe un domeniu pe care il cunosc foarte bine. feritiva de Euroins, de ASTRA deoarece ei aduc piesele si sunt toate A.E mai grav au un sistem de achizitinare pe bursa si se livreaza catre service piese de toata jena cu toate aceasta se poate evita mergand intr-un service neagreat de ei se face o imputernicire service-ul emite factura si chitanta precum ca s-a platit apoi va vireaza banii in cont dupa care se poate achita daca te intelegi cu service-ul unele piese se pot repara si mai ramai si cu ceva banuti. La Tiriac cat de curand nu va mai fi bine deoarece vor adapta si ei platforma de BURSAsi sunt si scumpi. Ardaf nu intra in discutii sunt scumpi deoarece au fuzionat cu Generali ex: RCA ptr C4- 845 ron/AN fara dauna la bonus malus. GROUPAMA scumpi greu de lucrat cu inspectorii de dauna deviza lor (made in France) este sa nu plateasca, au pret foarte bun la casco daca faci cu fransiza mare /eveniment si 15 sau 20% daca e dauna totala adica iti retine suma acesta la care se mai adauga 25% valoarea epavei pe care ti-o lasa. este bun pentru accidente cu regres adica nu mai plangi dupa asig.RCA a vinovatului deschiz pe casco si se descurca ei fara niciun cost suplimentar.
Va recomand UNIQA care au un serviciu externalizat de daune si mai comenteaza ei ca trebuie ef. rep in serv. agreat dar retineti atunci cand incheiati o polita nu scrie si nu e sunteti obligati sa faceti unde zic ei au obligatia sa plateasca in 10 zile lucratoare de la emitera facturii ,insp. lichidatori negociaza cu service-ul daca acestia sal ,,calul,, la deviz sau daca nu este efectuat in programul audatex, mai mult cu aceasta externalizare de daune pe casco inspectorii au fost dupa ureche angajati si sunt paraleli cu piesele de masini va recomand sa aveti in consilier de service langa voi cand se face constatarea in toate cazurile. eu fac daune ptr soc internationale aici la mine si va pot consilia daca cineva intampina asemenea probleme.
Un alt aspect cand incheiati o polita mergeti la o soc de brokeraj deoarece acestia au dreptul sa reprezinte interesul asigutatului care este fie el pagubit fie el vinovat pe cand la sucursale sau agentii nu. si aici am legatura va pot oferta RCA-uri si casco cu dicounturi bune prin brokerul meu care de fiecare data ,,s-a trantit ,,cu asiguratorii cand am avut probleme, spre ex am fost acrosat in trafic si se invoca culpa comuna ceea ce nu era adevarat etc etc
intrebari daca sunt va raspund cu mare placere

vladoff
Mesaje:38
Membru din:Lun Ian 10, 2011 4:23 pm

Re: Casco

Mesaj de vladoff » Sâm Ian 15, 2011 8:58 am

Am uitat sa mentionez si io sunt asigurat casco tot la UNIQA+RCA si ptr citronelul meu am platit 630 euro pe an cu un voucer de 100 euro la prima dauna a fost cea mai rentabila.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Casco

Mesaj de mituc » Sâm Ian 15, 2011 9:35 am

vladoff, desi postul tau a fost al draq' de greu de citit iti multumesc pentru toate datele.
Pe mine nu ma deranjeaza sa am fransiza per eveniment, ideal de valoare fixa si nu procent din dauna.

Deci sa cer o oferta de la uniqa zici.

De credit europe ce poti sa ne spui?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Casco

Mesaj de bytzak » Sâm Ian 15, 2011 10:13 am

multumesc pentru sfaturi vladoff :hi
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

vladoff
Mesaje:38
Membru din:Lun Ian 10, 2011 4:23 pm

Re: Casco

Mesaj de vladoff » Sâm Ian 15, 2011 11:18 am

@mituc- da, credit europe sunt ok dar sincer nu stiu nimic despre serviciul de daune important este cum sa fi despagubit adica corect caci daca insp. nu stie sa aprecieze daca reperul este de inlocuit si iti da reparat ,te-ai umplut de chit pe masina.
cine doreste oferta de casco cu cea mai mare placere va calculez oferte la mai multe soc de asigurari pentru a face singuri comparatia dar ptr asta am nevoie de copie talon auto, varsta proprietarului ,km, deoarece unele spre ex Tiriac cere asa ceva. se pot trimite pe adresa sedac.ro@gmail.com este valabil si ptr RCA.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Casco

Mesaj de Mihay » Sâm Ian 15, 2011 6:25 pm

@Mituc vezi ca si BAW are un topic cu asigurari pe la Bursa. Eu si lui taicameu ( care e in Bz) tot prin el fac..

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Casco

Mesaj de Victor.VR » Mar Feb 01, 2011 5:43 pm

La Chevrolet eu am la Uniqa de 3 ani, iar la Citroen la Omniasig.

Am folosit doar casco-ul de la uniqa, si ce pot spune.. am fost super multumit de ei. Reparatia a fost facuta la Gold&Platin si nu am avut probleme cu decontatul sau alte tampenii. De piese aftermarket nu stiu.. piesele au fost comandate tot de cei de la reprezentanta.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”