Modificari cod rutier

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Shadow » Lun Mar 28, 2011 1:46 pm

chainsaw scrie:Daca legea presupune confiscarea masinii, smekeru da 10 mil spaga, si tot io ajung fara masina si ditai amenda ptr ca nu m-am oprit la o trecere.. D-aia zic ca oricat de agresive sau permisive ar fi legile, smekerului nu-i pasa...
F bine iti face!!! De ce te priveste ce a facut ala care a dat spaga??? Trebuia sa opresti la trecerea de pietoni!!!
Si daca amenzile cresc...si spagile o sa creasca...si nu cred ca o sa-i mai convina "smekerului" sa tot scoata din buzunar cate 100-200E...
Cat despre cei care cu adevarat au bani...intr-adevar...intotdeauna o sa scape... dar ghici ce... si in afara e la fel si cu toate astea se merge MUUUULT mai civilizat... De ce??? Pt ca omul de rand se kk pe el de frica sa nu se trezeasca cu o amenda de 300-400E pe care o sa trebuiasca sa o plateasca...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
dannnabs
Mesaje:44
Membru din:Joi Feb 26, 2009 11:47 am
Numar Inmatriculare:B 380 MID
Localitate:Bucuresti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de dannnabs » Lun Mar 28, 2011 2:07 pm

Shadow scrie:
chainsaw scrie:Daca legea presupune confiscarea masinii, smekeru da 10 mil spaga, si tot io ajung fara masina si ditai amenda ptr ca nu m-am oprit la o trecere.. D-aia zic ca oricat de agresive sau permisive ar fi legile, smekerului nu-i pasa...
F bine iti face!!! De ce te priveste ce a facut ala care a dat spaga??? Trebuia sa opresti la trecerea de pietoni!!!
Si daca amenzile cresc...si spagile o sa creasca...si nu cred ca o sa-i mai convina "smekerului" sa tot scoata din buzunar cate 100-200E...
Cat despre cei care cu adevarat au bani...intr-adevar...intotdeauna o sa scape... dar ghici ce... si in afara e la fel si cu toate astea se merge MUUUULT mai civilizat... De ce??? Pt ca omul de rand se kk pe el de frica sa nu se trezeasca cu o amenda de 300-400E pe care o sa trebuiasca sa o plateasca...
eu nu cred ca afara se cac nimeni de frica ca va plati amenda uriasa. aia sunt civilizati si punct. la aia educatie e de-acum ereditara aproape. pe cand la noi ereditar e sa fim smekeri...
2008 Citroën C4 berlina facelift 1.4 90 CP

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Tomita » Lun Mar 28, 2011 2:33 pm

in vest ii ia supercarul si ii da 10% amenda din valoarea lui.
la noi ii da spaga militianului (depinde cat de sus se ajunge) si gata.
confiscarea de masini va fi, dar de la anul incepand, dupa ce avem deja istoric 2011 la fisc.
sa vezi atunci cum incep sa nu mai apara toti cocalarii la negru cu masini scumpe.
si atunci o sa apara alti baieti smecheri care vor da imprumuturi fictive pt a scoate camasa. dar si asa, tot vor reduce smecherii de carton
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Mihay » Lun Mar 28, 2011 2:46 pm

ce-mi place mie cum toata lumea critica autoritatile ( nu neaparat Politia) ca accepta&cer spaga, dar cand sunt prinsi in offsaid toti cauta cum sa scape cu o spagutza :mrgreen:

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de cpv_13 » Lun Mar 28, 2011 3:11 pm

Ne meritam soarta.
La orice masura menita sa creasca siguranta noi comentam. La amenzi plecam de la premiza ca nu avem cu ce le plati (de ce trebuie sa incalci legea in primul rand). Centuri nu vrem sa purtam. Farurile consuma energie (eventual mergem ca niste adevarati cocalari cu farurile de ceata si pozitiile - sa ne recunoasca lumea de "adevarati"). Prioritate nu am da. De semnalizat... tot asa: consuma curent (e optionala).
Noi pe toti vrem sa-i facem, ne intrecem cu toti prin trafic, zburdam cu 100-120 prin localitati si ni se pare normal.
Vorbiti de civilizatie: nu exista bun simt pe nicaieri. Totul s-a facut cu amenzi (mari).
Dupa ce faci niste lucruri de frica o sa-ti intre in reflex si abia apoi o sa devina o chestie de civilizatie. De ce cand ati fost copii nu scuipati pe mocheta in sufragerie? Pentru ca v-ati fi luat bataie ca la hotii de cai de la mame. Asa e si cu legile: trebuie sa-ti fie frica sa le incalci.
Va plangeti de viteza: duceti-va in Suedia unde limita pe autostrada e, pe cele mai multe, 110 (inspre Malmo e 120). Sau la finlandezi, unde au 100.
Amenzile sunt pe masura. Daca ai depasit cu peste 50 limita iti taie permisul in fata (fara drept de a mai conduce vreodata), esti pasibil de puscarie, iti ia masina si mai platesti si o amenda de te ustura in ,..... buget.
Daca te-a prins cu farurile de ceata.. cateva sute de euro. Fara lumini (faza scurta) - iar cateva sute. Fara centura... la fel. Daca dai flash-uri te halesc afara...
Ia sa introduca si la noi amenzile progresive si sa-i dea ciumegului o amenda de cateva zeci de mii de euro pentru viteza (cautati amenzi prin Norvecia sa vedeti scoruri). La noi poti sa mergi cu 200 in localitate ca nu sari de 1000 de lei amenda.
Drumurile sunt praf, da noi vrem viteza tot mai mare. Pana si nemtii au inceput sa impuna limite pe autostrazi (si unde nu au impus te taxeaza asiguratorul in caz de accident).
Pana si sarbii au amenzi mai mari canoi. Croatii nu mai zic - daca ai sarit peste 50 km/h iti iei 2000 euro amenda si esti pasibil de puscarie.
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Shadow » Lun Mar 28, 2011 3:23 pm

dannnabs scrie: eu nu cred ca afara se cac nimeni de frica ca va plati amenda uriasa. aia sunt civilizati si punct. la aia educatie e de-acum ereditara aproape. pe cand la noi ereditar e sa fim smekeri...
Lasa ca nu s-au nascut ei din mos-stramosi civilizati...tot cu frica s-a facut totul...asa cum zicea si cpv_13... Dar asa cum ziceam... noi suntem prea REBELI...pacat ca nu unde trebuie...

Si spagi se iau peste tot...nu suntem noi aia cei mai corupti... dar la o amenda de 500E...nu mai dai 100 lei ca sa scapi...bagi 100-200-300E spaga... sa vedem de cate ori iti convine sa dai banii astia...
Nu ai bani de amenzi...nu incalca regulile de circulatie...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de chainsaw » Lun Mar 28, 2011 4:33 pm

Nu ai bani de amenzi...nu incalca regulile de circulatie...

aici se rezuma problema.
afirmatia ta presupune valida si reciproca - ai bani de amenzi, poti sa comiti orice ilegalitate

ar trebui sa mergi ghidat de bun simt iar legile sa reflecte acest principiu.
cum ziceam mitocania trebuie infranta, dar din pacate inasprirea legilor si amenzilor nu participa cu nimic in aceasta lupta.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Shadow » Lun Mar 28, 2011 4:50 pm

chainsaw scrie: ar trebui sa mergi ghidat de bun simt iar legile sa reflecte acest principiu.
cum ziceam mitocania trebuie infranta, dar din pacate inasprirea legilor si amenzilor nu participa cu nimic in aceasta lupta.
Asta este cea mai mare aberatie utopica pe care am auzit-o vreodata in viata mea...
Asa ceva nu exista... Exista doar FRICA!!!
Bunul simt functioneaza doar pe segmente f mici...f f f mici... in momentul cand intervin lucruri gen bani...interese...FOAME... bunul simt este primul care se pierde...
Si acum nu vb despre Romania...vb despre orice tara din lumea asta...

Daca tu chiar crezi ceea ce ai spus mai sus ar trebuii sa-ti dai 2 palme ca sa te trezesti din lumea viselor la realitatea inconjuratoare... :lol:
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de chainsaw » Lun Mar 28, 2011 5:04 pm

ce spui tu presupune ca in cazu' certitudinii "de a nu fi prins", fiecare ar incalca legea.
vorba aia, daca un copac cade in padure si nu-l aude nimeni, nu inseamna ca n-a facut zgomot.

de exemplu, daca ai avea certitudinea ca poti depasi pe contrasens o coloana de 3 kilometri fara sa te vada vreun militian, si, mai mult, ala in fata caruia te vei baga nu va comenta si te va lasa sa intri, ai face asta?

mitocanu' "educat" de lege merge regulamentar de frica. daca n-ar avea de ce sa-i fie frica, ar depasi toate coloanele si ar parca in toate statiile de autobuz.

mitocanu' bogat sau nepot e acela caruia frica i-a fost eliminata. el nu e in stare sa proceseze motivele pentru care exista reguli. daca stie ca le poate incalca fara consecinte, cu unic scop confortu' personal, o va face.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Shadow » Lun Mar 28, 2011 5:09 pm

Man...oricine incalca legea din cand in cand... dar tocmai de asta trebuie inasprite legile... ca sa-ti fie frica sa le incalci si sa o faci cat mai rar...

Tu crezi ca unul dupa ce o sa mearga in coloana dupa niste tiruri pe V Oltului timp de 30 min (de ex) nu o sa depaseasca din bun simt (vb ipotetic ca ar fii linie continua)???
Nu o sa depaseasca din urmatoarele motive:
- frica de accident
- frica ca o sa ramana fara permis
- frica de o amenda babana

Deci la ce se rezuma totul???
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de PsH » Lun Mar 28, 2011 5:29 pm

Shadow scrie:Ce imi place mie ca romanii intotdeauna sunt cei mai REBELI in fata calculatorului sau in conversatiile private... Dar cand e vb sa se faca ceva real impotriva lucrurilor cu adevarat importante... SHHHHH... liniste totala... suntem mieluseli... gata tupeul...
8.000 va spune ceva?
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Mihay » Lun Mar 28, 2011 6:20 pm

daaa d-abia astept :ya sa faca ordine Localii :ya atunci sa te tii caterinca :mrgreen:

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Tomita » Lun Mar 28, 2011 6:27 pm

cred ca am prins subtilitatea legii.
din toata abrambureala asta vor creste numarul de accidente. te alegi cu o mustrare scrisa si cam atata daca nu te prinde.
dar cand te prinde si pocesti masina, atunci folosesti rca/casco pt rezolvare.
1. deci stimul la service-uri, care vor incepe sa incaseze bani, ceva flux
2. asiguratorii, normal ca nu vor sta cu mainile in san si vor argumenta ca din cauza accidentelor tre sa creasca tariful
//o mica paranteza imi permit
//pai da ce mama lor a draq primesc bani. eu la casco in 5 ani le-am platit 7-800 euro pe an, deci vreo 3500-4000 euro, ca sa ma asigure in caz de ceva. eu nu am folosit decat sa zicem 500-600euro in perioada asta. care este profitul aici?!!!!! si nu mai zic ca daca iau studiile la cate accidente sunt, procentajul din vehiculelele asigurate este infim, ca sa ma leg de rca.
deci overall ei castiga mult prea bine (de aia se schimba flote de masini, prime & shit)
3. cetateanul o ia din nou in barba, ca deh asigurarile sunt obligatorii (unele)
4. dar merge treaba si se reusureaza creditele, deci acesta din nou se impovareaza peste putinta, si face rost de bani de consum
5. stimuleaza pe termen scurt profitabilitatea la intreprinderile financiare
etc...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”