Modificari cod rutier

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Modificari cod rutier

Mesaj de mituc » Vin Mar 25, 2011 12:13 pm

http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... te-14.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=15506" onclick="window.open(this.href);return false;

Atentie: In cazul contraventiilor prevazute la alin. 1 (adica alea mentionate de buhaii de la capital) amenda se aplica numai dupa ce in prealabil a fost acordat un avertisment scris.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vip3r_yo05
Mesaje:668
Membru din:Joi Sep 09, 2010 1:42 pm
Marca si model masina:Citroen DS5
Numar Inmatriculare:B-65-YAT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de vip3r_yo05 » Vin Mar 25, 2011 2:25 pm

Mi se pare o tampenie treaba cu telefonul mobil. Atata timp cat vorbesti la telefon e clar ca vei fi cu mult mai neatent la volan, oricati ar spune ca nu este adevarat lucrul acesta.

O alta idee care mi s-a parut destul de proasta, e treaba cu documentele. Atata timp cat nu uiti sa-ti iei cheile masinii, de ce ai uita sa-ti iei actele... asa vor putea merge toti inganfatii care au dat de 15 ori de carnet si n-au fost in stare sa-l ia, iar la un control nu vor mai avea ce sa le faca, pentru ca nu vor avea obligatia de a le prezenta actele... ca in Romanica. :help
nu sunt perfect, dar sunt perfect asa cum sunt

Servicii foto-video evenimente

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de navzar_x » Vin Mar 25, 2011 2:51 pm

#-o mituc ... asta trebuia sa o postezi la funny :mrgreen:
vorba cuiva de acolo la comentarii ... mai e un pic pana la 1 aprilie .. nu putem sa ne grabim putin? :ok :ok :ok
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Bogdan98 » Vin Mar 25, 2011 3:12 pm

Da, se apropie 1 Aprilie, dar pare-se ca nu e nici o farsa.
Cat despre ce zice ala acolo .... parerile vor fi impartite, ca deh, asa e la noi.
Nesemnalizarea, este CRIMA.
Centura.... hai sa zicem, avertisment in oras, obligatorie si amendata - in afara localitatilor. (tinand aici cont - subiectiv - de o medie orara pe care o scoti prin orasele noastre)
Viteza, putin invers ca la centura. In oras/localitate sa te arda, afara sa iti mai permita un maxim de 20km/h peste limita.
Telefonul... iar e sursa majora de accidente, deci NU.

La noi, ar trebui sa se intample altceva. In primul rand, cei din Politia Rutiera sa nu tina cont de cine e ala de la volan. Nu conteaza ca sunt eu, sau ca e vreun mare biznisman, sau politician. In fata legii toti ar trebui sa fim egali (stiu, sunt utopic). Dar in alte tari se poate. Daa, aici intervin si conditiile socio-economico-politico-bla-bla-bla.... Politistul sa fie platit corect (romanul sa fie platit corect pana una alta) si atunci multe s-ar (putea) schimba in bine.
In vest, stim toti bine ca alta e situatia. Acolo s-a facut legea cu biciul. Ai gresit, ai platit. Fara discutie. Si nu cu cativa firfirei, ci cu sume serioase. De mentalitati nu mai zic nimic.
O discutie pe tema asta ar putea dura mult, si din pacate, fara rezultate.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de mituc » Vin Mar 25, 2011 3:28 pm

Pai nu ca daca nu trece isi asuma hotii din scurvern raspunderea. ca asa merge la noi democratia, prin asumarea raspunderii de catre 2 labari impotenti care-o sug la peste 2bar 25 de ore pe zi!
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de vlad » Vin Mar 25, 2011 3:34 pm

vip3r_yo05 scrie:O alta idee care mi s-a parut destul de proasta, e treaba cu documentele. Atata timp cat nu uiti sa-ti iei cheile masinii, de ce ai uita sa-ti iei actele... asa vor putea merge toti inganfatii care au dat de 15 ori de carnet si n-au fost in stare sa-l ia, iar la un control nu vor mai avea ce sa le faca, pentru ca nu vor avea obligatia de a le prezenta actele... ca in Romanica. :help
Cine a zis ca daca nu prezinti documentele nu te poate verifica ?! De aia au statii si sistem informatic. Chiar si fara documente pot afla daca ai sau nu permis, nu e chiar nevoie de amenda.
Ce mi se pare aiurea e cam toate restul situatiilor prezentate de ei. Atit semnalizarea, cit si telefonul si centurile, dar in mod special viteza.
Eu sint dependent de viteza; nu circul cu 180 km/h, dar nici cu 50 km/h in localitati nu pot merge. Inca il am pe Michiduta in dreapta si nu pot scapa de el. Legea asta cum impiedica cei ca mine sa se calmeze ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Bogdan98 » Vin Mar 25, 2011 4:21 pm

vlad scrie:Legea asta cum impiedica cei ca mine sa se calmeze ?
Voua o sa va puna tinte pe asfalt :D
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
vip3r_yo05
Mesaje:668
Membru din:Joi Sep 09, 2010 1:42 pm
Marca si model masina:Citroen DS5
Numar Inmatriculare:B-65-YAT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de vip3r_yo05 » Vin Mar 25, 2011 4:59 pm

vlad scrie:
vip3r_yo05 scrie:O alta idee care mi s-a parut destul de proasta, e treaba cu documentele. Atata timp cat nu uiti sa-ti iei cheile masinii, de ce ai uita sa-ti iei actele... asa vor putea merge toti inganfatii care au dat de 15 ori de carnet si n-au fost in stare sa-l ia, iar la un control nu vor mai avea ce sa le faca, pentru ca nu vor avea obligatia de a le prezenta actele... ca in Romanica. :help
Cine a zis ca daca nu prezinti documentele nu te poate verifica ?! De aia au statii si sistem informatic. Chiar si fara documente pot afla daca ai sau nu permis, nu e chiar nevoie de amenda.
Ce mi se pare aiurea e cam toate restul situatiilor prezentate de ei. Atit semnalizarea, cit si telefonul si centurile, dar in mod special viteza.
Eu sint dependent de viteza; nu circul cu 180 km/h, dar nici cu 50 km/h in localitati nu pot merge. Inca il am pe Michiduta in dreapta si nu pot scapa de el. Legea asta cum impiedica cei ca mine sa se calmeze ?
Atata timp cat nu te pot obliga sa le arati acte (inclusiv buletin) tu poti spune orice nume, al oricarui vecin (prieten) care sti ca are carnet.
nu sunt perfect, dar sunt perfect asa cum sunt

Servicii foto-video evenimente

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Bogdan98 » Vin Mar 25, 2011 5:01 pm

Nu-i chiar asa simplu. Pe langa nume, poate sa-ti ceara (pentru mai multa siguranta): adresa completa, data nasterii, prenumele parintilor, cnp-ul. Ar fi destul de putin probabil sa stii si astea despre vecinul :)
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de andu_nae » Vin Mar 25, 2011 5:22 pm

Cred ca baietii de pe strada (de care din pacate ne lovim cel mai des) o sa faca in continuare ce stiu ei mai bine in functie de interesele zilei in care te opresc.
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Spiry
Mesaje:92
Membru din:Mie Apr 07, 2010 7:54 pm
Marca si model masina:C4
Localitate:Bucuresti

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de Spiry » Vin Mar 25, 2011 5:40 pm

Bogdan98 - cat de greu trebuie sa fie sa inveti pe de rost datele dintr-un buletin?! Cateva date, cifre si nume... avand in vedere ca iti poate salva permisul, eu zic ca merita!
Si buletinul poate fi al oricui, chiar si prieten, nu doar vecin!
Greu la deal cu boii mici!
C4 1.4 i 90 BP (boii mici de mai sus)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de chainsaw » Vin Mar 25, 2011 5:55 pm

se vede ca n-ati fost niciodata in situatia asta
daca n-ai actele la tine, dupa ce-ti cere datele, te verifica pe un fel de PDA unde ii apare moaca ta din buletin.

n-am inteles in viata mea AMENDA ptr centura
sa ma lasa in mortii mei sa-mi iau singur viata daca asta vreau sau daca sunt inconstient
nu vad cu ce-l deranjeaza pe ala cu care m-am pocnit ca io am fost sau nu facut muci. outputu e acelasi.

iar aia cu viteza e foarte misto, io am vreo 6 amenzi in intervalu' 64 - 75 luate in oras
amenzi care, offtopic, apar a 3a oara consecutiv la impozit, bineinteles.

aia cu telefonu' e alta pe care n-am inteles-o niciodata. am voie sa ma cert si sa ma injur de toate neamurile cu toti ceilalti 4 ocupanti, da' n-am voie sa vorbesc la un amarat de telefon

iar aia cu semnalizarea exista doar ca sa fii ars ptr tehnicalitati cand nu-i place militiei de moaca ta

ma bucura legile astea, voi putea tine ei eu linistit limitatoru' pe 70 in toiu noptii in orasu pustiu ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de PsH » Vin Mar 25, 2011 6:36 pm

peste tot in lume se inaspresc sanctiunile si in dulcele stil romanesc, la noi, dupa ce nu se aplica nici macar legea in forma actuala, s-au gasit niste baieti sa ridice stacheta. tare, n-am ce spune.
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de commandorsteel » Vin Mar 25, 2011 6:59 pm

mai sunt 2 pasi de trecut: camera deputatilor si promulgarea de catre presedinte
mai vb dupa... :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

history
Mesaje:167
Membru din:Mie Iun 03, 2009 7:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4i +
Numar Inmatriculare:DJ-26-DIN
Localitate:Craiova

Re: Modificari cod rutier

Mesaj de history » Vin Mar 25, 2011 7:06 pm

Cu centura sunt de acord sa nu mai fie obligatorie. Lasa-ma frate sa ma sinucid cu gratie, nu atentez la viata numanui! Mi-as dori un 60 in localitate :applause . In rest, sper sa nu se aprobe.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”