Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Joi Oct 13, 2011 7:11 pm

pai scrie "winter" pe ele.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Joi Oct 13, 2011 8:00 pm

http://www.automarket.ro/stiri/anvelope ... 41095.html" onclick="window.open(this.href);return false;
5. CERTIFICATUL DE CONFORMITATE
Săptămâna trecută, opinia publică a fost alarmată de o declaraţie a unui reprezentant ARR, care anunţa că toate autovehiculele vor avea nevoie de "certificate de conformitate" pentru anvelopele de iarnă, indiferent de provenienţa acestora. Aşadar, un şofer ar fi trebuit să mergă la service-ul care i-a montat/vândut anvelopele pentru a obţine respectivul document. Cu toate acestea, legea din România nu specifică obligativitatea respectivului certificat şi nici forma acestuia, semn că este vorba de o neînţelegere.



Explicaţia este următoarea: Certificatul de Conformitate al anvelopelor este obligatoriu pentru un producător de pneuri pentru a-i permite acestuia să fabrice şi să vândă anvelope de iarnă. De respectivul certificat are nevoie doar producătorul anvelopelor (n.r. Michelin, Bridgestone, GoodYear, Debica, Pirelli, etc.), nu şi utilizatorul anvelopei. Altfel spus, nu vor exista întrebări de acest tip din partea organelor legii.

În cazul extrem de puțin probabil în care în care dași de un polițist cu exces de zel din cadrul Poliţiei Rutiere care vă solicită un asemenea certificat, menţionaţi că în directiva 92/23/ CEE modificată de directiva 2005/11/CE nu se face nicio referire la existenţa sau obligativitatea a vreunui certificat de conformitate care trebuie să însoţească o anvelopă la vânzare. Trebuie să reţineţi şi faptul că gruparea M+S indică foarte clar că anvelopa este pentru zăpadă (are un profil şi o structură special concepute pentru a asigura un comportament mai bun pe zăpada proaspătă, în curs de topire şi pe noroi), iar că acest lucru este stipulat în directiva 92/23/CE şi în regulamentele 30 şi 54 EC-ONU.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Exosphere » Joi Oct 13, 2011 8:36 pm

Am pus eu linkul asta pe prima pagina.
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Joi Oct 13, 2011 10:24 pm

Intr-adevar. Oricum, pentru cine nu s-a obosit sa citeasca tot articolul acum e disponibil doar alineatul despre ineptia asta de certificat.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de tromeod » Vin Oct 14, 2011 12:49 pm

haideti ca incet incet se face lumina....
http://www.wall-street.ro/articol/Auto/ ... nanta.html" onclick="window.open(this.href);return false;

"Pentru anvelopele all-season este nevoie de certificat de conformitate de la service.

“In sezonul rece recomand anvelopele de iarna nu pe cele all season. Pentru acestea din urma sunt prea multe conditii care trebuie indeplinite in acelasi timp: sa fie inscriptionate cu M-S, M+S, M/S, M&S, mud; sa ai creasta alpina, fulg de nea, certificat de conformitate de la service."
Mi se pare normal ca pt aceasta gaselnita de marketing, anvelopele all season, sa existe o certificare ca sunt intr-adevar "bune" pt sezonul de iarna... :hi
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de vlad » Vin Oct 14, 2011 1:49 pm

Tara de 2 bani. Toti isi dau cu presupusul pe toate site-urile dar autoritatile nu vin cu un comunicat oficial si concret; asta si din cauza ca nici cei de la Politia Rutiera habar nu au ce trebuie sa verifice si ce trebuie sa avem aspura noastra.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Bogdan98 » Vin Oct 14, 2011 1:57 pm

E un articol pe undeva, l-am citit ieri, in care erau doua persoane care "isi dadeau cu parerea". Seful Rutierei, sau ce-o fi el, Dinita, si un sef mare de la RAR, in care spuneau clar ca:
- verificarile le face Politia impreuna cu RAR-ul, niciodata separat, pt ca numai cei de la RAR isi pot da cu parerea autorizata la tipul anvelopei, si mai mult, chiar daca este anvelopa de iarna, ei pot sa masoare daca anvelopa indeplineste conditiile de siguranta (minim 3-5mm adancime profil)
- se vor organiza "filtre" la inceputul zonelor in care se va zapada, polei sau gheata
- anvelopele sunt obligatorii doar pe drumurile acoperita cu zapada, polei sau gheata. Daca drumul este uscat, nu te amendeaza nimeni.
- in toata tara exista doar 44 laboratoare mobile ale RAR - numai ei pot face verificarile
- scopul lor este sa previna, nu sa amendeze aiurea.
- daca esti echipat cu anvelope de vara, si ajungi la un astfel de filtru - care in general va fi amplasat inainte de a intra in zona cu zapada, polei sau gheata, risti sa fi intors din drum, nu sa iei amenda. Amenda o iei daca te prind pe zona respectiva.
- obligatoriu toate 4 anvelopele de iarna, nu doar doua.

Cam asta am retinut din articol, poate il si re-gasesc, sa pun si link-ul aici.

LE:
http://alba.einformatii.ro/stire/econom ... u-polei/0/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ziare.com/stiri/politie/cauc ... le-1126822" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de alex82 » Vin Oct 14, 2011 2:39 pm

Bogdan98 scrie: - scopul lor este sa previna, nu sa amendeze aiurea.
asa e si cu radarele....scopul e sa previna , nu sa amendeze... si nu mai stiu dupa ce boscheti sa se piteasca... cu ce masini neinscriptionate sa iasa in strada :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Bogdan98 » Vin Oct 14, 2011 2:46 pm

Ehh, si tu acu... Eu am zis ce-a zis ala. Aici se poate vorbi de prevenire. Nu te lasa sa treci si sa intri pe drumul cu zapada, daca nu ai anvelopele corespunzatoare. Cu conditia ca intr-adevar, sa existe acel filtru undeva inainte de zona cu zapada.

Si sunt perfect de acord sa amendeze pe oricine umbla neincaltat corespunzator (pentru ca pana la urma, este vorba de siguranta traficului, atat a mea cat si a celorlalti). Daca eu plec din Buc, spre munte, si pana la Comarnic e uscat, si de acolo in sus se lasa cu zapada, si eu am gume de vara, si este filtru in Comarnic, aia nu au de ce sa ma amendeze, right? Eventual ma pun sa fac stanga imprejur ca de acolo in sus e naspa. Daca intru pe zapada, si m-au prins, bine imi fac ca ma amendeaza.
Macar aici cu anvelopele, n-o sa aibe de ce sa stea pititi ca loganu in boscheti ;)
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de alex82 » Vin Oct 14, 2011 3:45 pm

o sa fie tot o bulibaseala si asta cu filtrele...
de ex pe V Prahovei , dupa ce ca faci o ora de la Breaza la Comarnic , in sezon , sa te mai traga si pe dreapta sa se uite la roti...
in afara de asta , daca sunt de vineri la munte si era uscat , si sambata sau duminica ninge , cine ma mai opreste ? :roll:
in fine , eu sunt de acord cu amenzile pt cei care incurca circulatia pt ca folosesc anvelope necorespunzatoare... amenda cat un set de anvelope si masina tractata ...
dar ce ne facem cu astia care nu au anvelope si se opresc in noi ?... ca mai nou astia de la asigurari cica nu mai despagubesc daca nu ai anvelopa de iarna... :roll:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de ingfrancisc » Vin Oct 14, 2011 4:43 pm

pe el nu-l mai despagubeste Casco ... ceea ce mi se pare foarte firesc si logic
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de alex82 » Vin Oct 14, 2011 6:27 pm

daca se pune problema doar la casco , e bine... am citit fugitiv pe undeva de asiguratori ca nu despagubesc , si m`am dus cu gandul la rca...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Sâm Oct 15, 2011 7:54 am

tromeod scrie:haideti ca incet incet se face lumina....
http://www.wall-street.ro/articol/Auto/ ... nanta.html" onclick="window.open(this.href);return false;

"Pentru anvelopele all-season este nevoie de certificat de conformitate de la service.
Nici macar pentru astea.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de fanut » Sâm Oct 15, 2011 11:53 am

Nici mie nu mi se pare corecta chestia asta cu certificatul asta daca eu am roti de iarna de sezonul trecut si le am incaltate pe jante tabla tocmai din dorinta de a scapa de vulcanizare etc etc si ma descurc singur sa le montez pe masina de ce vor sa ma poarte pe drumuri??

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Bogdan98 » Dum Oct 16, 2011 10:51 am

Stai calm, nu iti trebuie nici un fel de certificat.
Doar sa aibe anvelopele simbolurile de iarna (MS whateva combinatii) sau fulgu' de nea si/sau creasta, si e ok.
O sa fie totusi o problema, pentru cei cu anvelope de iarna vechi, uzate, in cazul in care vor nimeri intr-un filtru, de care se vorbea, Politie + RAR, pt ca se va verifica si uzura anvelopelor.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”