Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Deese » Dum Oct 16, 2011 10:57 am

e musai sa fie si de la rar?
adica un agent simplu nu te poate verifica la cauciucuri la un filtru normal?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Bogdan98 » Dum Oct 16, 2011 11:04 am

Obligatoriu cu RAR-ul, laborator mobil (sunt doar 44 in toata tara). Politistul amendeaza, RAR-ul verifica. Asa a spus Dinita, si un director de la RAR
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de stormrage » Dum Oct 16, 2011 12:46 pm

ingfrancisc scrie:pe el nu-l mai despagubeste Casco ... ceea ce mi se pare foarte firesc si logic
Mie nu mi se pare normal deloc. Pai eu cand am incheiat contractul de Casco vara asta or fost mentionate anumite conditii, pe care le-au acceptat si ei si eu. Si acuma ca astia or bagat o lege, logic, ei se agata de legea aia. Mie mi se pare normal ca aia de la casco sa imi dea un telefon si macar sa ma anunte, sa facem un act aditional la contract care sa fie semnat de ambele parti. Daca eu traiesc in padure si nu am nici televizor nici net? De unde sa stiu ca ei nu mai imi fac masina?
Mi se pare oki faza ca sunt obligatorii cauciucuri de iarna (adica mi se pare normal), dar faza cu asigurarile mi se pare o porcarie si lipsa de respect pt client... care de asemenea e normal in Romania... :(

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de ingfrancisc » Dum Oct 16, 2011 3:35 pm

intotdeauna a exista prevederea ca vehiculul sa fie echipat corespunzator conditiilor de drum ... si in lege si in contractele de Casco. Acum e doar mai clara. Casco nu te despagubeste nici daca iti pui un colant pe parbriz, spre exemplu, pentru ca i-ai adus modificari ... Chestia cu refuzul de ati repara masina daca faci accident pe drum cu zapada si n-ai cauciucuri de iarna este dintotdeauna si esta la fel in toata lumea. Si daca nu-ti faci revizia la timp pierzi asigurarea Casco, o pierzi si daca politistu stabileste ca ai fost de vina pentru accident pentru ca ai depsit viteza legala sau ai depasit fara sa te asiguri... etc, dar pe scurt (oriunde in lume) pierzi asigurarea Casco daca nu te incadrezi in normele legale.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Dum Oct 16, 2011 4:42 pm

ingfrancisc scrie:Si daca nu-ti faci revizia la timp pierzi asigurarea Casco,
Asta cu revizia la timp e altfel, si anume masina trebuie sa corespunda normelor. Daca ai placutele de frina la nituri poti sa ai revizia facuta ieri, ca e posibil sa ti-o incasezi. La fel cum poate nu ai mai schimbat uleiul de 2 ani insa placutele sint aproape noi. etc.
ingfrancisc scrie: o pierzi si daca politistu stabileste ca ai fost de vina pentru accident pentru ca ai depsit viteza legala sau ai depasit fara sa te asiguri... etc, dar pe scurt (oriunde in lume) pierzi asigurarea Casco daca nu te incadrezi in normele legale.
Pai... atunci de ce mai e casco? Ca astea-s majoritatea cazurilor cind oamenii isi fac masinile pe casco si cei in care intra pe RCA-ul vinovatului...
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de stormrage » Dum Oct 16, 2011 5:03 pm

@ingfrancisc: Tu ai polita Casco la Politia Rutiera? Cand te-a intrebat cineva pe tine de viteza cu care circulai? Cand ti-au verificat franele?
Hai sa vorbim pe caz concret: Am avut mai demult un accident (cu masina dinainte) in care eu nu m-am asigurat si aveam cedeaza trecerea. Rezultatul a fost 2 masini avariate, care s-au facut pe RCA si a mea care s-a facut pe Casco.
Politia a constatat ca nu am cedat trecerea, mi-a suspendat carnetul 3 luni.
Am fost la Casco cu procesul verbal si avizul de reparatii (pe atunci era inca necesar) si am scris la ei pe procesul verbal exact ce s-a intamplat, deci incalcare prevederi legale (btw aveam si 70km/h in loc limitat la 50) si mi-am facut masina pe casco.
Acelasi lucru se intampla si daca nu ma asigur si daca derapez si daca am viteza si... (loc de complectat cu orice situatie vrei in care tu esti de vina)...
SINGURA conditie la Casco este sa nu ai ALCOOLEMIE mai mare decat prevazuta legal si sa nu consumi alte substante tip droguri. Mai e conditia sa ai permis de conducere si sa nu fi sub interdictie de a conduce, pe care o pune medicul.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de ingfrancisc » Dum Oct 16, 2011 5:11 pm

hm, o fi ... eu n-am patit-o dar imi aduc aminte de o fraza din contract care zicea ceva cu "... conduita de drum in cadrul legal ... sau asa ceva). Asta a fost acu vreo 5 ani cand am facut primul Casco, de atunci nu l-am mai citit.
Parca erau cativa agenti de asigurari pe forum, n-ar fi rau sa ne lamureasca ca in aultima vreme am auzit ca astia de la Casco fac un fel de anchete si abia apoi platesc.
Eu mi-am plestit oglinda stanga intr-un pom si evident m-am dus la Cosco, am completat formularu, tipu l-a citit si l-a rupt ... spunandu-mi ca de fapt "ati gasit-o lovita in parcare..." N-am intrebat care e faza, am scris cum a zis el, am semnat si m-am dus la Citroen sa-mi puna alta.
O avea mituc dreptate, eu unu credeam ca casco e pentru accidente involuntare gen cade un pom pe masina, grindina, derapezi si intrii in parapeti, o gasesti lovita, e furata, etc ... nu m-am gandit ca te despagubeste daca intrii in unu pentru ca nu i-ai acordat prioritate.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de ingfrancisc » Dum Oct 16, 2011 5:12 pm

@stormrage

ok
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de stormrage » Dum Oct 16, 2011 5:24 pm

asta-i motivul pt care masinile de firma au casco... nu se stie niciodata la ce cretin pica pe mana masina si daca o face varza, macar sa o poata repara fara sa sta 7 ani pana strange soferul minune banii. :))
asigurarile casco se fac cu anumite lucruri incluse. spre ex. poti sa ai inclus si vandalism si furt sau nu.
depinde de multe, dar casco ii un fel de idiot safety switch :D
faza cu cauciucurile de iarna au introdus-o pt ca sigur sunt in tara asta destepti care zic "da-le dracu de caucucuri de iarna ca am casco. patesc ceva, fac pe casco".
acuma ca s-a introdus legea, au gasit motivul pt a plati mai putini bani.
sigur nu o sa faca reducere la cei care nu sunt deacord :D
ii o masura business si atat. poti sa stai linistit ca nu au facut-o ca sa te oblige pe tine sa respecti legea pentru ca ii doare de siguranta ta... si asta ii si motivul pt care nu mi se pare normal ce fac.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Deese » Dum Oct 16, 2011 9:46 pm

Bogdan98 scrie:Obligatoriu cu RAR-ul, laborator mobil (sunt doar 44 in toata tara). Politistul amendeaza, RAR-ul verifica. Asa a spus Dinita, si un director de la RAR
Si care e faza cu soseaua inzapezita sau nu?
Daca soseaua e perfect curatata de zapada desi a nins acum 2 zile sa zicem te poate amenda?
Scuze ca intreb asta dar am auzit diverse pareri.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de stormrage » Lun Oct 17, 2011 5:44 am

Din cate am inteles eu, in cazul in care drumul e curat nu iti pot da amenda.
In mod normal, daca sunt 0 grade sau mai putin poate sa zica ca ii polei sau ceva de genu, chiar daca drumul e curat, dar poate o sa fie politia de bun simt si nu o sa faca faze dintr-astea.
Oricum, e obligatoriu sa fie si politie si RAR... cu alte cuvinte, numa RAR-ul poate sa zica daca cauciucurile tale sunt oki sau nu. Politistul da amenda in functie de constatarea celor de la RAR.
Eu cred ca la inceput o sa faca exces de zel cu amenzile, la fel cum a fost cu foliile la inceput, cu centura etc. Ii o lege nou, deci jucarie noua pt politisti. :)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de chainsaw » Lun Oct 17, 2011 7:14 am

ca sa tragem linie ...
fiind doar 44 de unitati RAR mobile, ei incearca sa previna scene d-alea de le vezi la tv cand da prima zapada, cu zeci de masini ramase blocate, si diverse DN-uri inchise cu zecile de ore ...
asadar, probabilitatea sa vezi acest combo militie-rar prin oras e destul de mica. dar ramane intrebarea: in cazul unui filtru din oras, daca politistul constata ca anvelopele sunt clar de vara, poate da amenda? sau e o imbecilitate ca la motociclete: nu le poate amenda din cauza zgomotului din cauza ca n-au cu ce masura dB ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Lun Oct 17, 2011 12:08 pm

Nu, politia rutiera va sta in continuare cu radarul si eventual va astepta sa derapeze unul altul si sa rupa niste parapeti sau alte masini ca sa mearga acolo cu o unitate de la ARR si sa-i ia la intrebari.

La intrarea in Iasi de pe E583 sta foarte des un echipaj al ARR dar aia au ce au doar cu masinile de transport (persoane si marfa). Le cintaresc uneori, le gidila in acte, dar nimic spectaculos. Eu daca-mi pun acum o evacuare de 3" si fara catalizatoare si trec pe linga ei cu pedala la fund singurul gest pe care-l vor face va fi sa-si culeaga caciulile si pixurile din tufisurile de la 30 de metri mai incolo, dar chiar daca ma vor auzi de la 2-3km ca vin nu vor face nimic altceva din cauza restringerii cretine a atributiilor prin ordine de serviciu.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de catalin4u24 » Mar Oct 18, 2011 1:16 am

Azi am fost cu masina de serviciu sa-i fac trecerea la anvelopele de iarna. Pai frate, in prima locatie aveam 30 de masini in fata (Ekatrust - pentru ploiesteni), deci stateam pana maine, in a doua numa 6 masini, unde am si preferat sa raman... Pai nu stiu, obligatoriii sau nu, se pare ca romanu' s-a speriat rau de tot decand cu legea asta.
In puii mei, o lege care sa interzica toate carutele cu numere de bulgaria n-ar da si ei.

P.S. - A costat 130 de lei de demontat / montat / echilibrat 4 anvelope :shock:
Pai in puii mei, se imbogatesc astia cu vulcanizari! Pe bune !
Pentru cine nu crede, ii scanez factura.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Mar Oct 18, 2011 8:27 am

Probabil vor fi multi care nu-si vor pune pentru ca "merge si asa, si ma descurc eu cu politistul asa cum o fac de fiecare data". Diferenta e ca cei care isi montau pneurile de iarna in decembrie sau ianuarie dupa ce eventual apucau sa traga o spaima zdravana pe un polei sau mizga ceva acum si le monteaza la 1 noiembrie sau mai devreme. Eu estimez ca procentul de masini echipace cu pneuri de iarna nu va fi anul asta cu mai mult de 20-25% mai mare decit anul trecut, in ciuda legii.

Traim in patria manelismului si cretinismului oligofrenic absolut, nu te astepta la moralitate, conduita, atitudine preventiva si alte "cacaturi" de genul asta ca astea-s pentru soferii cu lamiia in geam, nu pentru pilotii experimentati.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”