Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Mie Oct 12, 2011 3:08 pm

http://www.politiarutiera.ro/index.php? ... ia-rutiera" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa cum veti vedea in acest articol de pe site-ul inutilitiei rutiere, se spune ca anvelopele de iarna sint cele care au anumite semne distinctive DAR trebuie sa obtinem un certificat de conformitate care sa ateste ca acele anvelope sint de iarna.

Pai e bine.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de navzar_x » Mie Oct 12, 2011 4:07 pm

cand ma va opri pulitaiul si-mi va cere si hartia certificatoare a pneurilor am sa-i cer si eu un certificat al hainelor pe care le poarta ... de unde stiu eu ca-s originale de pulitai .. ce daca are stema Romaniei si scrie pe ele nu stiu ce ... nu vere ... mie imi arati cefertecat .. si legitimatia aia? ai acte la ea? du-te vere si plimba-ti girofaru' :evil:
cateodata stau si ma gandesc cat sunt de dobitoc ca nu ma car odata din cocina asta ... :evil:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Mie Oct 12, 2011 4:18 pm

Problema e ca niste analfabeti fac legi si apoi politaiul e trimis pe teren si si-o ia in freza de la cetateni, si asta pe un salariu de rahat.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Mie Oct 12, 2011 4:26 pm

Btw, in lege nu a fost si nici nu este vreo sectiune care sa pomeneasca de acel certificat. Asadar nu inteleg cum poate aparea asa ceva pe site-ul inutilitiei rutiere.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de exdani » Mie Oct 12, 2011 5:19 pm

eu consider ca cine a scris acel articol, chiar nu stie ce spune referitor la acel certificat care sa ateste ca pneurile mele sunt de iarna. Poate le am cumparate de 2 ani si mi le schimb eu singur si nu ma duc la vulcanizare...cum spun ei ca aia de acolo imi elibereaza acel certificat pe care sa scrie ca sunt de iarna, unii nici bon nu dau, ce sa mai zic de acel certificat...
eu zic sa nu va faceti griji referitor la aceasta aberatie- in lege nu scrie acest lucru...ca altceva nu poate fi....

in primul rand nu sunt convins ca acela este un site ce chiar apartine de Politia Rutiera.
din ce stiu eu acesta este site-ul lor: http://bpr.b.politiaromana.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; si din acest motiv nu cred ca http://www.politiarutiera.ro" onclick="window.open(this.href);return false; chiar este site-ul politiei rutiere

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de cisu » Mie Oct 12, 2011 9:07 pm

:D ...dar spun chiar ei pe site ca nu au nicio legatura cu Politia Rutiera!
Va agitati degeaba. Sunt tot felul de idioti care au pus mana pe domenii web pe care nici nu ar trebui sa aiba voie sa le detina, cum e si asta!
Maine apare unu' cu http://www.presedintele" onclick="window.open(this.href);return false; _romaniei.ro si da decrete de gratiere pe net! :ok
Sa vezi atunci belele! :ok
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de commandorsteel » Mie Oct 12, 2011 9:08 pm

Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de cisu » Mie Oct 12, 2011 9:18 pm

-eu as fi dat legea asta cu mult timp in urma, un pic in alta forma....
- anvelopele de iarna ajuta la salvarea de vieti, nu numai la evitarea pagubelor materiale si a pierderii de timp, din vina berbecilor ramasi in drum din cauza cauciucurilor de vara, care n-au aderenta iarna pe polei, zapada....
Acum cativa ani, am asteptat 2 ore pe drumul spre Valcea, in coloana de 3-4 km, cand niste berbeci cu dubite s-au pus de-a latul la urcare, din cauza cauciucurilor de vara. Eu am urcat cu 60/h cu Dunlop Winter Sport M3, fara niciun fel de probleme, cand i-au dau p-aia in sant.
Un sofer responsabil n-are nevoie de legea asta!
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Mie Oct 12, 2011 9:52 pm

În legătură cu certificatele de conformitate pentru cacuciucurile luate de afară, din punctul de vedere al poliţiei rutiere acest lucru este o aberaţie”, spune Diniţă. ”Cel care cumpără spre exemplu, o maşină din ţară, la mâna a doua, de unde ar putea primi un astfel de certificat pentru cauciucurile de pe maşină?
Deci politaiul e intreg la cap, aia care se gindesc sa dea legea cu certificatul asta ar trebui impuscati.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Exosphere » Mie Oct 12, 2011 10:52 pm

Nu trebuie certificat. http://www.automarket.ro/stiri/anvelope ... 41095.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Edit: iar singurele semne distinctive sunt cele care vin automat cu anvelopa de iarna, si anume M+S (sau diverse combinatii ale acestora).
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de dimabogdan » Mie Oct 12, 2011 11:03 pm

Alti natarai si astia de la automarket.O sa-mi provoace P..ea Spataru mie neplaceri ptr. ca pe cauciurile mele scrie WINTER, mare cu litere de un lat de palma, nicidecum M+S.Si din cate stiu M/S, M+S etc, inseamna MUD and snow, adica all season, nicidecum iarna,ptr. ca pe afara unde se inventa denumirea asta, rar gasesti noroi iarna, de unde, in opinia mea, idiotii scriu si ei sa se afle in treaba.Pe langa asta, atata timp cat ( in cazul meu) scrie clar Pirelli blabla WINTER, sa-l vad pe natangul care o sa-mi ceara certificat la ele.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de catalin4u24 » Mie Oct 12, 2011 11:26 pm

Da iti pune legea in fata si scrie acolo ca daca nu scrie M+S nu sunt agreate, te-a ars...
N-ai ce face... e naspa situatia #-o

roberth1
roberth-SPB
Mesaje:425
Membru din:Joi Oct 21, 2010 9:14 am
Numar Inmatriculare:VL 06 SPB

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de roberth1 » Mie Oct 12, 2011 11:38 pm

Eu mi-am cumparat Michelin Alpin, nu cred ca o sa am vreo problema dar ma gandesc ce le-or face la cei care blocheaza circulatia avand si cauciucuri cu tot cu certificat? :?:
gri 1.6,16V benzina,110ponei

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de cpv_13 » Joi Oct 13, 2011 10:38 am

dimabogdan scrie:Alti natarai si astia de la automarket.O sa-mi provoace P..ea Spataru mie neplaceri ptr. ca pe cauciurile mele scrie WINTER, mare cu litere de un lat de palma, nicidecum M+S.Si din cate stiu M/S, M+S etc, inseamna MUD and snow, adica all season, nicidecum iarna,ptr. ca pe afara unde se inventa denumirea asta, rar gasesti noroi iarna, de unde, in opinia mea, idiotii scriu si ei sa se afle in treaba.Pe langa asta, atata timp cat ( in cazul meu) scrie clar Pirelli blabla WINTER, sa-l vad pe natangul care o sa-mi ceara certificat la ele.
nu sunt all season ci all winter :) cele cu M+S
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de dimabogdan » Joi Oct 13, 2011 1:46 pm

Am mai citit intre timp si am inteles ca denumirea M+S este destul de arbitrar folosita, deci poate fi folosita si la cele de iarna,desi mi se pare idiotic.Revenind la ale mele, se numesc Pirelii Winter 210 sottozero.Niciun snowflake, niciun M+S, nimic.Le am de anul trecut si-s tare curios cand ii spun baiatului de la vulcanizare ca "vreu certefecat" cum s-o uita asta la mine...
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”