Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:
Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Tomita » Mie Noi 09, 2011 5:42 pm

pt asa o gogomanie direct proces scrie pe ei.
un sfant nu primesc.
pana nu apar teste independente la nivel european care sa prezinte diferentele clare intre consumuri realizate cu anvelopa X si Y in conditii variate de mers.
adica avem un mediu de rulare diferit in functie de temperaturile mediului. o anvelopa se comporta intr-un fel la o temepratura si in alt fel la alta. procentele de eficienta NU se pastreaza clar.
daca la rece sa zicem ca toate au un grad mai mic de eficienta, atunci poate la cald sa zicem ca se face o diferenta de 4%.
care e gradul ala asa de mare in crestere a consumului si poluarii. ?!?!?
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Mie Noi 09, 2011 11:50 pm

alex82 scrie:sunt da , dar mie`mi miroase ca in prima faza dau legea asta sa fie clar cu clasele de eficienta si apoi siiiiigur vor baga astia o taxa in functie de efienta anvelopei ... ceva gen cea de poluare
Nu, cred ca ei vor sa puna o descriere clara a produsului astfel incit cind se duce cocletele la supermarket si-si ia pneurile "cele mai performante din piata" din raft sa fie si constient ca or sa se uzeze mai repede, ca or sa fie mai zgomotoase, etc, sa nu manince apoi cacat prin diverse locuri ca ce pneuri de cacat face nus' ce producator, ca uite, el s-a dus cu masina aia doar pina la clatitarie si inapoi, si de vreo 2 ori pina la mare, vreo 3 burn-outuri cu cacatii lui de prieteni de cacat mari cocalari si ei si gata, trebuiesc schimbate. Si huruie frate... cele mai de cacat pneuri pe care le-a avut.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de alex82 » Joi Noi 10, 2011 2:05 pm

Adica sa faca "somnambulii" aia ceva bun si pt muritori ?... Asta da surpriza :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de catalin4u24 » Joi Noi 10, 2011 3:05 pm

Doar când au si ei ceva de câștigat ! Tre sa iasă ceva la afacerea asta ;)

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de Deese » Vin Noi 11, 2011 6:50 pm

La 250 ron maxim per pneu am sanse sa gasesc ceva ok pentru dimensiunea 195/65/r15 de iarna, noi pt al meu C4?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de emicald » Vin Noi 11, 2011 7:39 pm

Am vazut eu la Mugurel anvelope Kleber, incepeau de pe la 230 de lei, cred ca d-alea poti gasi.
C4

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de catalin4u24 » Vin Noi 11, 2011 7:41 pm

Tot Kleber am văzut si in Carrefour la vreo 250 de lei pe 15"


Sent from my awesome mobile device code named: iPhone

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de alex82 » Vin Noi 11, 2011 7:45 pm

Kleber aveam si eu pe 15 la C4 ... 3 ierni , nu am avut ce sa le reprosez...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de commandorsteel » Vin Noi 11, 2011 10:59 pm

varu-meu a gasit la o vulcanizare de pe splaiul unirii, pe la real vitan pe undeva, niste caucioace RIKEN la pretul de 220 lei, fara montaj (cica-s facute de michelin :shock: )
http://www.answerbag.com/q_view/2089302
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de florinenache » Sâm Noi 12, 2011 12:49 am

Deese scrie:La 250 ron maxim per pneu am sanse sa gasesc ceva ok pentru dimensiunea 195/65/r15 de iarna, noi pt al meu C4?
Mergi pe kleber ca sunt foarte bune (tot de Michelin sunt facute).
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

roberth1
roberth-SPB
Mesaje:425
Membru din:Joi Oct 21, 2010 9:14 am
Numar Inmatriculare:VL 06 SPB

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de roberth1 » Sâm Noi 12, 2011 3:21 pm

Eu nu inteleg un lucru! :?: M-am uitat expre la o masina de politie rutiera sa vad daca are cauciucuri de iarna si ...........? Pai cum poate sa ma amendeze daca nu am, cand el nici nu s-a uitat la masina pe care o conduce. Ar trebui sa se amendeze singur. Nu este el vinovat ca cei de sus nu au avut bani pentru cauciucuri si toate cele, dar ca sa impui trebuie sa respecti lucrul respectiv. tara as #-o ta
gri 1.6,16V benzina,110ponei

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de exdani » Sâm Noi 12, 2011 4:02 pm

pai cauciucurile sunt obligatorii doar daca drumul este acoperit de zapada, gheata sau polei , valabil pentru toata lumea... :) si presupun ca acum nici nu ninge nici nu e gheata sau polei :)
by the way...politia locala pe Sandero aveau cauciucuri de iarna.

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de dimabogdan » Sâm Noi 12, 2011 5:29 pm

roberth1 scrie:Eu nu inteleg un lucru! :?: M-am uitat expre la o masina de politie rutiera sa vad daca are cauciucuri de iarna si ...........? Pai cum poate sa ma amendeze daca nu am, cand el nici nu s-a uitat la masina pe care o conduce. Ar trebui sa se amendeze singur. Nu este el vinovat ca cei de sus nu au avut bani pentru cauciucuri si toate cele, dar ca sa impui trebuie sa respecti lucrul respectiv. tara as #-o ta
Tipica dilema a romanului care nu mai poate de raul celuilalt, care trebuie sa arate cu des'tu - dar ala' de ce n-are, ia-l pe el primul.Crezi ca masinile de politie le-au adus politistii de acasa si nu-si pun cauciucuri de iarna ptr. ca nu vor ei?Bai, frate, lasati tampeniile astea, ganditi-va la securitatea voastra, la faptul ca VOI TREBUIE sa respectati o prevedere legala si la sfarsit spuneti: gata, eu sunt pregatit ( de iarna) ar trebui sa fii si tu.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de mituc » Sâm Noi 12, 2011 5:35 pm

Observ ca unii dintre voi au inteles legea asta cum au prins-o din zbor de la cine stie ce proaste sinistre ce prezinta o moaca oripilata de gravitatea stirilor pe care le prezinta si care nu semnifica nimic.

Si anume, daca e 15 iulie, 45C in baragan, iar la cota 1400 ninge din cine stie ce motiv si se pune strat de zapada, la cota 1400 pe 15 iulie iti iei amenda si te kci in el talon daca nu ai pneuri de iarna.
In aceeasi ordine de idei, daca pe 15 ianuarie la cota 1400 zapada are aproximativ 15 metri dar in bucuresti e cald, sint 15C si ploua cu soare poti merge linistit cu orice pneu street legal, inclusiv semislick.

Singura legatura cu 1 noiembrie este ca legea a intrat in vigoare de la 1 noiembrie!!! Vehicolul pe care-l conduceti trebuie sa fie echipat corespunzator pentru starea drumurilor indiferent de data, anotimp, zi a saptaminii sau regim politic.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

roberth1
roberth-SPB
Mesaje:425
Membru din:Joi Oct 21, 2010 9:14 am
Numar Inmatriculare:VL 06 SPB

Re: Despre anvelopele de iarna versus cretinismul absolut

Mesaj de roberth1 » Dum Noi 13, 2011 4:09 pm

dimabogdan scrie:
roberth1 scrie:Eu nu inteleg un lucru! :?: M-am uitat expre la o masina de politie rutiera sa vad daca are cauciucuri de iarna si ...........? Pai cum poate sa ma amendeze daca nu am, cand el nici nu s-a uitat la masina pe care o conduce. Ar trebui sa se amendeze singur. Nu este el vinovat ca cei de sus nu au avut bani pentru cauciucuri si toate cele, dar ca sa impui trebuie sa respecti lucrul respectiv. tara as #-o ta
Tipica dilema a romanului care nu mai poate de raul celuilalt, care trebuie sa arate cu des'tu - dar ala' de ce n-are, ia-l pe el primul.Crezi ca masinile de politie le-au adus politistii de acasa si nu-si pun cauciucuri de iarna ptr. ca nu vor ei?Bai, frate, lasati tampeniile astea, ganditi-va la securitatea voastra, la faptul ca VOI TREBUIE sa respectati o prevedere legala si la sfarsit spuneti: gata, eu sunt pregatit ( de iarna) ar trebui sa fii si tu.
tocmai despre asta e vorba. deci, daca nu am cauciucuri de iarna pun in pericol siguranta mea dar si a circulatiei nuuuuu..? dar politia cand circula fara cauciucuri de iarna, nu se poate intampla nimica ca na e masina politiei si n-are voie sa faca accident, si aici ma refer la drumuri inzapezite. eu sunt pregatit pentru iarna, mi le-am montat la sfarsitul lui octombrie :hi
gri 1.6,16V benzina,110ponei

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”