Pretul motorinei in crestere

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti
Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de Juliu » Joi Noi 17, 2011 1:10 am

Corect!

Completez cu faptul ca benzenul, o data intrat in organism, se concentreaza in maduva osoasa unde impiedica formarea globulelor sangvine. De asemenea afecteaza in mod negativ sistemul imunitar, ducand la scaderea numarului de trombocite din sange.


Mai mentionez de asemnea ca benzenul este un aditiv introdus in benzina, pentru marirea cifrei octanice si prevenirea detonatiei. A fost reintrodus in ultimii ani, in urma eliminarii tetraetilului de plumb.

In final, mai adaug ca fumul de tigara contine o cantitate mare din aceasta toxina, fiind principalul factor de expunere iar fumatorii inhaleaza de 10 ori mai mult benzen decat nefumatorii.

Motorul cu combustie interna = fail.
Atunci cand vine vorba de viitor si sperante.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
faust
Mesaje:44
Membru din:Sâm Dec 20, 2008 7:49 pm
Numar Inmatriculare:b60ect

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de faust » Joi Noi 17, 2011 3:43 pm

daca ne uitam ce se afla deasupra chinei si indiei, nu mai are rost sa vorbim de cat poluam noi cu roboteii. si daca tinem cont de faptul ca aproape tot ce consumam, imbracam etc este adus cu motoare diesel, nu cred ca se va scumpi (doar) motorina.

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de dimabogdan » Joi Noi 17, 2011 5:22 pm

Cert este ca actulamente, in Romania, pretul motorinei se traduce astfel; daca iei valoarea X a tonei de combustibil, veti vedea ca taxele sunt de aproximativ 2,3 ori mai mari decat pretul initial al producatorului.Aici apare japca rahatilor astora cu ochi care urla si se bat cu pumnii in piept ca ne vor binele si tot de aici intrebarea : UNDE se duc aproape 870 de euro/tona din totalul de 1xxx euro pe tona?
Off-topic :Nu apreciez motorul diesel, pentru ca am avut 2 astfel de minuni in familie, acum mai am doar unul si sper sa nu-l mai am nici pe ala cat de curand, atatia bani a mancat mizeria aia de motor.De altfel, toti prietenii mei care au lasat dieselul si au trecut pe benzina( aspirata) au spus ca nu-si mai iau diesel in viata lor. DAR: scumpirea motorinei va duce la alte scumpiri, pentru ca industria foloseste motorina aproape exclusiv.Cum vad eu rezolvarea - acum o sa ma urati : motorina folosita de cei cu utilaje/camioane etc. sa fie 3 lei/litru.Cea folosita de turisme - 7 lei/litru, iar benzina se va invarti in jurul valorii de 5 lei.In felul asta s-ar ieftini destul de muuulte produse, lumea s-ar orienta mult mai repede spre motoarele pe benzina ( asta se si vrea, in ultimii ani, producatori ca VW cu motoare diesel renumite au dezvoltat motoare senzationale pe benzina, BMW face motoare pe benzina cu cilindree mica[outstanding], iar Fiat castiga titlul motorul anului cu un benzinar turbo de 800 cmc, de vreo suta si ceva de cai putere- linia spre care se tinde imi pare evidenta).
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de mituc » Joi Noi 17, 2011 11:17 pm

Ar fi o treaba dar nu prea e fezabil. Toata motorina s-ar da cu 3 lei de fapt, pentru ca s-ar da la negru. Asa-i la noi.
Alta varianta ar fi ca in camioane sa intre motorina dintr-aia de vapor, insa in cazul asta toate eforturile producatorilor de motoare de camion care scot tiruri euro3, etc, s-ar duce in neant pentru ca nu poti fi euro3 cu pacura, plus ca disturgi motor, catalizatoare, etc.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de alex82 » Vin Noi 18, 2011 8:36 am

zice bine ce zice @mituc ...
@dimabogdan , daca s`ar realiza ideea ta cu 3 ron L pt tir`uri si 7 pt autoturisme , atunci orice sofer de tir va avea acasa cate un S-klasse , din ce bani ar scoate prin vanzarea motorinei .. ar fii isterie ...
in afara de asta , imi iau si eu un amarat de camion , motorina cu 3 lei si imi deschid o pompa si o vand cu 6 lei ( asta ca sa fiu legal ) :ok :ok
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de dimabogdan » Vin Noi 18, 2011 5:31 pm

Se poate opri si specula asta, simplu chiar.Gica camion asta trebuie sa-si justifice cheltuieli, foi de parcurs, acte contabile in firma etc.Daca se vrea se va putea.Oricum, banuiesc ca asta este tendinta: descurajarea achizionarii de turisme diesel pana la eliminarea lor treptata si foloirea motorinei exclusiv pentru industrie.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de florinenache » Vin Noi 18, 2011 6:32 pm

Juliu scrie:Corect!

Mai mentionez de asemnea ca benzenul este un aditiv introdus in benzina, pentru marirea cifrei octanice si prevenirea detonatiei. A fost reintrodus in ultimii ani, in urma eliminarii tetraetilului de plumb.
Salut,

Nu se mai foloseste de mult benzen in benzina si exista si o norma foarte stricta pentru acest component de aceea inainte de reformarea catalitica se separa toti compusii care au 6 atomi de C si ei se trimit la alchilare (din ambele procese ies compusi octanici foarte buni). Este adevarat ce ai scris despre proprietatile lui de ardere dar acum se foloseste aditiv MTBE sau TAME (doi eteri cu CO<100 pentru a compensa lipsa CO de cand nu se mai foloseste tetrametil de Pb).
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de alex82 » Vin Noi 18, 2011 7:16 pm

dimabogdan scrie:Se poate opri si specula asta, simplu chiar.Gica camion asta trebuie sa-si justifice cheltuieli, foi de parcurs, acte contabile in firma etc.Daca se vrea se va putea.Oricum, banuiesc ca asta este tendinta: descurajarea achizionarii de turisme diesel pana la eliminarea lor treptata si foloirea motorinei exclusiv pentru industrie.
pai foi de parcurs pot sa completez din pix cate vrei... probabil te gandesti unde sunt km ? asa cum se dau km inapoi , nu pot sa`i dau si inainte ? :lol:
ce firma am de folosesc camion ?? ..nici una , imi place sa ma plimb cu tir`ul prin tara :mrgreen:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de Tomita » Sâm Noi 19, 2011 9:26 am

cataline, zi-ne maf cum e cu petrolul, benzina &stuff, ca esti mai aproape decat noi restul...

hotia va exista oricat timpo vor fi legi care sa interzica furtul. chiar si in america, unde fiscul e de temut, tot se fac bani negri (nu nigger :mrgreen: ). pur si simplu nu exista sistem perfect intr-o lume imperfecta
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Noi 19, 2011 10:07 am

Pai ti-a raspuns colegul :
florinenache scrie:acum se foloseste aditiv MTBE sau TAME (doi eteri cu CO<100 pentru a compensa lipsa CO de cand nu se mai foloseste tetrametil de Pb).

florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de florinenache » Sâm Noi 19, 2011 2:45 pm

catalin4u24 scrie:Pai ti-a raspuns colegul :
florinenache scrie:acum se foloseste aditiv MTBE sau TAME (doi eteri cu CO<100 pentru a compensa lipsa CO de cand nu se mai foloseste tetrametil de Pb).
Cu o mica eroare CO>100.

Catalin, daca mai este si altcva folosit te rog sa ne spui. Eu am doar facultatea in domeniu, nu si experienta practica. Spre exemplu se foloseste si bio-etanol in benzina ca asta ar creste mult mai mult CO?
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de dimabogdan » Sâm Noi 19, 2011 5:14 pm

Ma tem ca sunteti in eroare :
http://www.petrom.com/portal/01/petromc ... wMDAwMA!!/
http://www.lukoil.ro/pdf/Ecto98.pdf
Inca exista benzen in produsul final.Nu atat de mult ca ininte, dar exista.Si totusi, topicul nu era despre altceva?
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de ingfrancisc » Sâm Noi 19, 2011 8:12 pm

sigur ca exista, chestia asta cu benzen lipsa este doar un mit urban. Companiile petroliere fac eforturi majore sa extraga trei compusi de baza din benzine, benzen+toluen+xylen, pentru ca sunt mult mai valorosi vanduti separat in alte industrii. Evident insa ca nu e posibil sa-i extrag complet.

ce e distractiv la petrolisti e:
"Conţinut scăzut de benzen şi de hidrocarburi aromatice, efectul fiind unul ecologic" :ok

continulul de bioetanol ar trebui sa fie trecut la pompe ... eu la benzina nu m-am uitat dar la motorina e trecut cel de biodiesel, intre 4 si 5%

LE
chestia cu pretul marit al motorinei nu va face decat sa mareasca pretul cam la orice si ghiciti mai ales la ce? ... la masinutele pe benzina :roll: Mi se pare absolt logic si de bun simt ca orice producator va profita de o astfel de conjunctura, asa cum astazi profita de cererea pentru diesel.
Totusi, e foarte putin probabil ca pretul motorinei sa fie crescut aiurea, s-a mai incercat asta cu motorina pentru agricultura, in aproape toata Oiropa, cu tichete, cu vopsele, etc si a fost un esec total!
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de florinenache » Sâm Noi 19, 2011 8:26 pm

dimabogdan scrie:Ma tem ca sunteti in eroare :
http://www.petrom.com/portal/01/petromc ... wMDAwMA!!/
http://www.lukoil.ro/pdf/Ecto98.pdf
Inca exista benzen in produsul final.Nu atat de mult ca ininte, dar exista.Si totusi, topicul nu era despre altceva?
nu am zis ca nu este deloc am zis ca el nu este adaugat pentru CO, chiar se incearca evitarea aparitiei lui.
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Pretul motorinei in crestere

Mesaj de cpv_13 » Lun Noi 21, 2011 9:43 pm

Putem trece de faptul ca motorina omoara planeta si benzina elimina floricele si sa vorbim despre ce ne doare: pretul carburantilor?
Eu am facut plinul azi (vreo 35 de litri) si am avut neplacuta surpriza sa constat ca pretul era de 5.95 lei (mol evo). Pana in vara sigur o sa ajunga la 7 lei :(
Ce mi se pare si mai interesant: bnr-ul a declarat o inflatie de vreo 3% in conditiile in care carburantii s-au scumpit cu 20 % (scumpiri reflecatate in alimente, incalzire, servicii), euro sta numai sus (preturi mai mari la importuri, facturi de telefonie si alte facturi ale unor companii mizerabile carora jegul de stat le-a permis sa factureze in euro... ).
Eu zic sa nu ne mai frece de ce are fiecare: diesel, benzina, gpl. Sa incercam sa nu ne mai bucuram de raul altuia, doar ca sa demonstram ca noi am facut cea mai buna alegere si ca ceilalti sunt prosti, criminali ca nu au ales ca noi. Fiecare a ales ce a fost mai bine pentru el.
Problema poluarii pe care o fac masinile (la noi in tara) tine mai mult de vechimea lor si de proasta intretinere. Sunt atatea masini pe benzina in spatele carora trebuie sa-ti pui ventilatia pe reciclare (cele care "papa" ulei in draci..). La fel sunt si masini pe gpl in spatele carora nu poti respira... Si la fel sunt si dieseluri (din pacate cele mai multe) in spatele carora nu mai vezi drumul si clar ca trebuie sa-ti dai pe reciclare.
Nu poti generaliza.
Dar aici vorbim despre motorizarile de pe c4 si, din fericire, hdi-ul este unul dintre cele mai reusite dieseluri. Nu cred ca am vazut 1-2 c4-uri diesel care sa scoata fum (si in niciun caz cum scot tdi-urile).
Am mai zis: sa vorbeasca despre poluare doar cei care au masini electrice - si nici acolo nu-i chiar asa simplu: poluarea din procesul de fabricatie, acumulatorii care sunt bombe ecologice...
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”