Intrebari Radiere Rabla

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Intrebari Radiere Rabla

Mesaj de B25BUY » Mie Mar 28, 2012 12:52 pm

Am avut sau mai bine zis am o Dacie 1300 din 1977, cumparata in 2001 de la un cetatean din orasul meu natal, Rm.Sarat, cu acte in regula, masina este inmatriculata la Buzau (nr. de BZ).
In anul 2005 am vandut-o unui prieten in Bucuresti, fara acte, doar asa pe ochi frumosi.
Intre timp, amicul meu si-a cumparat o alta masina si din 2008 nu a mai circulat cu dacia de BZ; a parcat-o pe o strada undeva in Bucuresti si aproape ca am uitat de ea.
In 2009, la un moment dat, masina a disparut, furata probabil de tigani, sau de oameni care aduna fier vechi sau de cei de la asfaltari si nu mai avem niciun indiciu legat de locatia unde se afla.
Inainte de a fi ridicata, a trecut Politia pe acolo prin zona si locatara casei (cunostinta amicului meu) unde era parcata masina a dat politiei talonul, care a fost retinut pentru ca "..auto nu mai corespunde din punct de vedere estetic pentru a circula/parca pe drumurile publice...".
Acum ne-am hotarat sa o radiem. Eu intre timp mi-am schimbat buletinul (adresa nu mai corespunde cu cea de la achizitionarea masinii). Am doar cartea de identitate a masinii.
Nu am niciun garaj pe undeva ca sa fac dovada ca am unde sa tin eventuala rabla.

Cum fac sa scap de plata impozitului la FISC la Rm.Sarat ?
Cine s-a mai lovit de asa o problema ?

Ma gandeam:
1. Sa dau o declaratie notariala pe proprie raspundere prin care zic ca nu mai exista masina si ca nu am nici o pretentie sa mi-o mai caute Politia ??
sau

2. Sa merg la politie, sa o dau furata/disparuta/evaporata si ei sa-mi dea dupa 6-12 luni un raspuns ca nu au gasit-o si sa o pot radia ?
...dar sa nu-mi dea aia vreo amenda, asa... ca nu m-am interesat mai din timp de masina sau alte motive inventate de'aiurea, ori ca mi-am schimbat adresa si talonul a ramas tot cel vechi
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
luci1606
Mesaje:88
Membru din:Dum Oct 18, 2009 6:56 pm
Numar Inmatriculare:SV10EML
Localitate:Suceava

Re: Intrebari Radiere Rabla

Mesaj de luci1606 » Mie Mar 28, 2012 5:18 pm

Asa am patit si eu cu fosta masina a sotiei, numai ca eu am avut noroc ca a venit actualul proprietar la mine ca vroia sa duca masina la Remat si avea cartea si certficatul.
Daca ai talonul masiinii e ok, te duci la un centru de facut acte si te indruma cei de acolo.O sa ai o gramada de umblat si taxe de achitat :!: Problema este la impozit care se calculeaza pana in ziua cand mergi tu la ei cu certificatul de radiere si le ceri sa te scoata de la impozit.
Atat timp cat masina este inmatriculata pe tine esti bun de plata la impozit plus eventulele penalizari de intarziere.

Ps. Ca sa scoti o parte din paguba poate dai ceva spaga la un remat dupa ce actualizezi datele din certficat si te scoti cu un ticket rabla pe care sa-l valorifici :!:
Citroen C4 VTR Coupe 1.6 , 122hp

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”