Amenzi de parcare

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti
Re: Amenzi de parcare

Mesaj de navzar_x » Vin Noi 09, 2012 10:41 am

intrebare: se mai poate face ceva? #-o
context: mi s-a ridicat masina anul trecut ... am platit s-o recuperez si mi-au spus ca voi primi si procesul verbal pt amenda - oprire neregulamentara. am gasit un abtibild pe usa de la intrare in scara blocului ca am o recomandata dar nu am avut posibilitatea sa o ridic in timp util - banuiam ce e - am sunat la firma de curierat nu mai era scrisoarea, am sunat la politie timp de o saptamana - nu ajunsese la ei.
acum a ajuns la impozit - ideea e urmatoarea: nu am avut posibilitatea sa o platesc la jumatate in 48 ore si nici sa o contest (aveam tot dreptul - dubla sanctiune: ridicare + amenda) avand in vedere ca nu blocam traficul (erau mai multe parcate in coloana) pt ca nu aveam procesul verbal.
Mai am posibilitatea sa o contest? sau macar sa o platesc la jumatate? acum ar trebui sa fac rost de pv de la directia de impozite si taxe :lol:
Am reusit sa platesc impozitul la casa si masina fara sa-mi platesc amenda (nu stiam ca se poate :mrgreen: ). Daca nu o platesc ce se intampla? in ce consta executarea? imi ia masina? imi blocheaza conturile? ma impusca pe strada? :?:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
florinhh
Mesaje:114
Membru din:Mie Apr 06, 2011 1:46 pm

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de florinhh » Vin Noi 09, 2012 11:14 am

@navzar_x -> de exemplu nu poti vinde masina, trebuie sa fie libera de orice impozite/taxe (asta nu te intereseaza daca nu vrei sa o vinzi).

Am vazut acum postul si mi-am amintit de amenda mea :)

Am primit de la Pol Comunitara Sect 5 amenda in alt judet/localitate (prin posta, recomandata) in valoare de 3000 ron pentru parcare in gradina de langa spitalul Municipal (la eroilor) intre bd eroilor si spital. M-au filmat cu radar BPR.
Exista acolo un spatiu, cu pomi/aleee si masini parcate peste tot pe care ei il considera parcul eroilor sanitari in apropiere de monumentul eroilor artileristi.
Amenda este intre 3000 si 5000 (trebuie sa recunosc, am avut noroc, mi-au dat minim-ul) :)

Am contestat procesul verbal la judecatoria sect5, m-am prezentat (singur ca avocatul mi-a zis ca 80% pierd...) in ziua "judecatii" si am castigat (au facut si recurs si a fost respins).
Odata cu mine, la coada la depus contestatii, mai erau cativa cu aceeasi problema (trebuia refacut bugetul local probabil).
(amenda luata in aprilie,primit prin posta in may, primul termen in nov, recurs in martie - deci un an)
Morala: nu parcati in PARC
Daca mai este cineva in aceeasi situatie pot ajuta cu informatii (cum ca spatiul ala nu e parc)
C4 1.6i 16v 110cp

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”