Amenzi de parcare

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Amenzi de parcare

Mesaj de vlad » Mar Iul 03, 2012 9:14 pm

Daca am primit o amenda pt parcare pe loc cu abonament, eu nedetinind asa ceva, mi-o vor trimite la finante anul viitor ? Eu am domiciliul in alt judet (Bihor) fata de localitatea unde am luat amenda (Turda).
Auzisem ca amenzile contraventionale care le primesti daca ai incalcat o Hotarire a Consiliului Local nu prea le trimit in alte judete. E adevarat ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de aristotelro » Mar Iul 03, 2012 9:38 pm

vlad scrie:Daca am primit o amenda pt parcare pe loc cu abonament, eu nedetinind asa ceva, mi-o vor trimite la finante anul viitor ? Eu am domiciliul in alt judet (Bihor) fata de localitatea unde am luat amenda (Turda).
Auzisem ca amenzile contraventionale care le primesti daca ai incalcat o Hotarire a Consiliului Local nu prea le trimit in alte judete. E adevarat ?
Eu, domiciliat in Timisoara, am primit de la Oradea amenda prin posta, cu toate informatiile necesare ca sa o pot achita. Nu la finante, ci acasa, deci au obtinut datele mele pe baza numarului de inmatriculare.

Asta s-a petrecut in 2009.

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de vlad » Mar Iul 03, 2012 9:54 pm

Sint convins ca ma poate identifica, dar chiar daca imi trimit orice vor ei si tot nu platesc mi-o baga in impozit ?

Sent from my LG-P690 using Tapatalk
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de commandorsteel » Mar Iul 03, 2012 10:18 pm

ti-o baga in impozit
din cate stiu, amenda e maricica, minim 1500 lei
mai bine incerci sa o contesti in 15 zile de cand ai primit-o
poate ai noroc de judecator si castigi... :hi

imi zici daca vrei sa te ajut cu o plangere (dai niste beri reci si tu... ::P )
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Amenzi de parcare

Mesaj de Bogdan » Mar Iul 03, 2012 10:27 pm

La Bucuresti cred ca trebuie sa parchezi de 10 ori pe un loc de parcare rezervat + sa iti ridice masina de vreo 2 ori ca sa iti iei amenda! Oricum la cum sunt trasate si marcate parcarile sigur gasesti ceva de contestat!




Sent from my New iPad using Tapatalk HD
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de fanut » Mar Iul 03, 2012 10:28 pm

il rog pe vlad sa nu se supere pe mine dar e vb tot de amenzi/daune ma poate lamuri cineva ce inseamna rezolvarea unui dosar deschis pe RCA care e finalizat : culpa comuna??? mie cine imi repara masina???? Daca ma simt si(chiar sunt nedreptatit de cei care au analizat cazul ) ce pot sa fac.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de ingfrancisc » Mar Iul 03, 2012 10:50 pm

in impozit nu are cum sa intre atata timp cat e din alta localitate daramite din alt judet. ... e alt ordonator de credite. In impozit o poate include numai daca e "datorie" la acelasi buget local. si nici 1500 nu cred ca poate fi :? in timisoara e vreo 60 de lei daca nu platesti taxa de parcare. Daca e ceva de genu asta si in cazul tau o platesti in 48 de ore de la primirea plicului la jumatate si gata. La urma urmei regulile trebuie respectate ::P (nu da cu paru ca asa e in tot UE si noi toti am vrut in UE, da' ne scoate Ponta acusica :wink: )
Daca e 1500 ... da'i in masa, trimite o contestatie ca astia nu prea se prezinta la tribunal si ai toate sansele sa castigi.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de vlad » Mie Iul 04, 2012 6:09 am

Commandor, de unde ai scos-o pe asta cu 1.500 lei ? E intre 200-400 lei, dar nu le-o platesc pt ca desi 2 ani am fost printre putinii fraieri ce au platit-o, mereu imi gasesc masina zgiriata, lovita, desenata. Anul asta beneficiez de 4 luni de parcare. Am vrut sa platesc pe jumatate de an. Nu s-a putut. Atunci nu au decit sa isi recupereze banii.

Sent from my LG-P690 using Tapatalk
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de commandorsteel » Mie Iul 04, 2012 8:04 am

am crezut ca-i parcare de resedinta. acolo daca parchezi pe locul altuia amenda minima este 1500 lei
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de vlad » Mie Iul 04, 2012 8:15 am

Din aia e, dar amenda asta o fi in Bucuresti. Aici e muult mai mica.

Sent from my LG-P690 using Tapatalk
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de commandorsteel » Mie Iul 04, 2012 8:44 am

mda, e vb de o hotarare a primariei generale din bucale. tu esti mai norocos :hi
anexa 3, art.22, alin.1 lit b din hcgb nr.124/2008 (a fost modificata prin hcgb 61/2009)
http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteint ... 124_08.pdf
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de dimabogdan » Sâm Iul 07, 2012 4:27 pm

Nu are nicio legatura ca e alt ordonator de credite.Asta ar insemna ca nicio amenda primita de la oricine in alta localitate decat cea de bastina sa nu poata fii executata.Exclus.O vor inainta la circa financiara de care apartine in vederea executarii si cum alta metoda de executare nu au, vor merge pe includerea in impozit.O contestatie rezolva de obicei problema.Ca o curiozitate va spun ca undeva pe la 70-80% din procesele verbale ( rutiere) contetstate in instanta sunt anulate sau se modifica masura sanctionarii cu amenda la avertisment (conform OG 2/2001, daca nu este prevazut avertismentul in norma juridica aplicabila acesta poate fi totusi aplicat).Si cum puterea juridica a unei hotarari de consiliu local nu este mai mare decat cea a unei ordonante de guvern, de obicei se scapa de prostiile astea cu parcarea.Necesita cam o zi doua de pierdut prin instanta totusi si o intampinare buna, in termenul legal.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de commandorsteel » Sâm Iul 07, 2012 6:17 pm

eu cred ca ma incadrez in cei 30%, ptr ca mi-am cam pierdut in instanta toate contestatiile (mai putin pe ale nevestei). cred ca-s eu ghinionist.
oricum, din oarece surse....in ultima perioada judecatorii nu prea mai anuleaza amenzile rutiere (in proportie de 80%, deoarece e nevoie de bani la buget :wink: )
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de dimabogdan » Sâm Iul 07, 2012 6:43 pm

Depinde.De modul in care este prezentata problema, adica de modul in care este facuta intampinarea.Cat si de modul in care, in ziua dezbaterii pe fond, intimatul stie sa-si expuna cauza.Plus ca in n'spe mii de cazuri consilierii juridici ai Politiei nu se deplaseaza in instanta, multumindu-se sa depuna la randul lor o intampinare.Deci, daca contestatarul este dibaci, nu trebuie sa il convinga decat pe judecator, nu mai e nimeni care sa-l incurce.Crede-ma, nu vorbesc din ce-am auzit. :hi
Daca mai ai probleme din astea, (fereasca sfantul) da-mi de veste, sa incercam sa-l facem pe omul in roba sa-l umfle plansul :glasses
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenzi de parcare

Mesaj de commandorsteel » Sâm Iul 07, 2012 9:09 pm

nici eu nu vb din auzite, iar ceea ce ti-am zis mai sus... stiu din sursa sigura ce ordine verbale au primit "ei"...
e drept ca unii judecatori nu asculta "diverse" dar...mde, nu toti..
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”