Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Marcela
Mesaje:3
Membru din:Vin Dec 28, 2012 12:03 pm
Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de Marcela » Vin Dec 28, 2012 12:27 pm

Buna ziua,
LA MULTI ANI!!!
Am o problema pe care nu stiu cum s-o rezolv. Nu stiu in ce lege sa citesc. Pe scurt.
Am o masina veche cu care nu mai circul de cativa ani. Doresc sa o radiez si sa o scot de pe rol de la fisc. Nu se poate. Am reusit sa o radiez, dar cand m-am dus la Administratia Financiara de sector, sa o scot de la impozit si dari, mi s-a spus ca nu se poate asa....ca vreau eu. Mi s-a cerut bonul de la remat. Pai, eu nu vreau sa o vand si nici sa imi cumpar alta, mai ales cu scandalul bonurilor valorice de la Remat. Este proprietatea mea si fac ce vreau cu ea. Atata timp cat este radiata si nu se poate circula cu ea, de ce sa mai platesc taxe cand pot sa fac o ikebana din ea?! Sau sa o toc marunt? Sau sa-i fac un soclu si sa o tin in curtea proprie, ca pe o dovada sentimentala?
Intrebare :
De ce trebuie sa platesc in continuare un impozit pe o masina deja radiata ?
De ce trebuie sa platesc impozit pentru un obiect inutil?
De ce sunt obligata sa indeplinesc "conditiile" unei tipese plictisite de la un ghiseu bugetar????
Va rog, daca stie cineva sa-mi raspunda sau sa-mi indice o lege prin care sa ma lamureasca, ca nu am dreptate, dati-mi de stire.
Multumesc

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de catalin4u24 » Vin Dec 28, 2012 12:38 pm

Radierea unui autoturism din circulatie nu presupune niciun fel de cost pentru proprietar si se poate solicita atunci cand vehiculul a fost dezmembrat sau casat, dar si in cazul in care vehiculul a fost declarat furat.

De asemenea, radierea poate fi ceruta si atunci cand propietarul nu mai doreste mentinerea vehicului in circulatie sau in cazul in care masina va fi scoasa definitiv din Romania (va fi exportata).

Daca solicitati radierea pentru ca nu mai doriti sa mentineti autoturismul in circulatie, este obligatoriu sa aveti, pentru el, un spatiu adecvat de depozitare (un garaj, o curte, un teren).

In plus, radierea se face si din oficiu, in cazul vehiculelor abandonate ori fara stapan, in termen de 30 de zile de la primirea unei dispozitii a autoritatii administratiei publice locale prin care masina este declarata abandonata sau fara stapan, potrivit art. 17 din Codul Rutier.

Indiferent de motivele pentru care proprietarul solicita radierea unui autoturism, procedura este aproximativ asemanatoare.

Astfel, posesorul masinii trebuie sa solicite radierea vehiculului la Serviciul Public Comunitar Directia Permise si Inmatriculari Auto, unde trebuie sa depuna urmatoarele documente:

Cererea de radiere;
Certificatul de inmatriculare;
Actul de identitate al solicitantului in original si copie;
Placutele cu numarul de inmatriculare;
Cartea de identitate a vehiculului in original si copie;
Fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial sau certificatul de atestare fiscala.
Certificat de radiere – 3 exemplare;
In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comertului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
Procura speciala autentificata de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o alta persoana decat titularul.

In functie de motivul pentru care doriti sa radiati autoturismul, dosarul trebuie sa mai contina si:

Documentul care atesta dezmembrarea, casarea sau predarea unei unitati specializate in vederea dezmembrarii, atunci cand automobilul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unitati specializate pentru dezmembrare;
Declaratie pe proprie raspundere a titularului inmatricularii sau a mostenitorilor legali ai acestuia, din care sa reiasa ca vehiculul nu mai circula pe drumurile publice si o copie unui document care atesta detinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv, acte necesare in cazul in care posesorul nu mai doreste mentinerea vehiculului in circulatie;
Documentul care atesta exportul vehiculului (document vamal romanesc de export / document strain vamal de import / document de inmatriculare in strainatate / sau alte inscrisuri oficiale straine din care rezulta exportul sau inmatricularea in strainatate), in situatia in care autoturismul va fi scos din Romania definitiv;
Documentul emis de politie care atesta furtul in tara sau strainatate, daca motivul radierii este furtul.

Radierea unui autoturism nu presupune niciun fel de cost pentru proprietar si, de obicei, se face pe loc.

Este important de precizat ca la vanzarea unui autoturism, acesta nu se radiaza. In acest caz, operatiunea se numeste transcriere si se desfasoara diferit. Procedura de transcriere va fi tratata intr-un articol separat in sectiunea Ghid Auto by Porsche Inter Auto.
Sursa: http://www.avocatnet.ro/content/article ... z2GLFOim7k" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de ingfrancisc » Vin Dec 28, 2012 4:16 pm

Marcela, e logic ca trebuie sa platesti impozit pe un bun impozabil :) chiar daca nu vrei sa-l mai folosesti, atat timp cat il ai!
Ca exemplu, daca nu locuiesti in apartamentul tau 15 ani nu vei platii cota de curatenie in casa scarilor pentru ca nefiind acolo nu faci mizerie dar impozitul pe cei 15 ani tot trebuie sa-l platesti ... nu e taxa de utilizare ci impozit pe proprietate. La fel si cu masina, atata timp cat ea exista si e proprietatea ta trebuie sa platesti impozit indiferent de modul de utilizare. Daca peste 10 ani te razgandesti si o inmatriculezi din nou? Platesti impozitul din urma, + penalizari?

Probabil ca solutia pentru a pastra masina si a nu platii impozitul e cea subliniata de Catalin mai sus, sa dovedesti cumva ca vehiculul nu va mai fi pus vreodata in circulatie si ca ai unde sa-l pui pe post de "bibelou", altundeva decat pe domeniul public.

O idee, mai neortodoxa, este sa te duci cu ea la un remat, o predai la casat, iei certificatul si apoi o cumperi de la ei ca fier vechi (daca au voie sa si vanda). Chestia e ca daca se poate asa si peste niste ani te prinde cu ea pe strada se lasa cu zabrele, doar ai declarat ca nu mai exista :)
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de alex82 » Vin Dec 28, 2012 4:28 pm

Cum sa mai platesti impozit daca e radiata ?
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de catalin4u24 » Vin Dec 28, 2012 4:39 pm

Radiata din circulatie, dar bunul exista, deci ingfrancisc zice bine ce zice. E un bun impozabil, deci platesti impozit.

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de alex82 » Vin Dec 28, 2012 4:50 pm

De fapt , da :mrgreen:
Eu masinile care le`am radiat , am fost la fisc ori cu contract de vanzare-cumparare , ori cu hartie de la parc de dezmambrari ca a fost casata :roll:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de Bogdan » Vin Dec 28, 2012 6:19 pm

O vinzi in acte cuiva apropiat si el/ea nu o inregistreaza niciodata pt ca masina va sta deci nu are cine ce sa intrebe. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de catalin4u24 » Vin Dec 28, 2012 8:21 pm

Pai din cate inteleg nu mai are acte pentru ca a radiat masina din circulatie... deci nu poate vinde. Si oricum nu e buna varianta ta pentru ca daca o ia cineva cu acte ii va aparea la financiar dupa o perioada chiar daca nu o declara (+amenda). Exista comunicare intre politie si fisc :wink:

Avatar utilizator
mikepop
Mesaje:297
Membru din:Dum Sep 25, 2011 11:15 pm
Numar Inmatriculare:OT05AMP
Localitate:Slatina
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de mikepop » Sâm Dec 29, 2012 3:36 am

Dacă faci contract de vânzare cumpărare nu va apărea in vecii vecilor. O treci pe numele cuiva şi in baza contractului o poţi scoate de la impozit. Noul proprietar nu o declară la fisc şi dacă maşina nu va mai circula vreodată nu se vede nicăieri noul proprietar... Asta e cea mai simplă metodă fără bătaie de cap şi o rezolvi in 5 minute la orice birou de acte auto
Zambeste! Maine poate fi mai rau!
Dacia Duster 1.5 DCI 110 CP 4x4 2011
EX C4 1.6 HDI 90 CP 2007 Imagine
C3 1.4 HDI 70 CP 2007
EX Seat Leon 1.6 16v 105 CP 2001

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Dec 29, 2012 3:38 pm

Posibil sa mearga varianta asta... nu stiu.

Sent from my Kindle Fire HD

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de Bogdan » Sâm Dec 29, 2012 4:13 pm

Se practica des chestia asta..sa se evite impozite la masini cu capacitate mare..oricum amenda este infima daca nu declari masina in 30 zile


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Dec 29, 2012 4:27 pm

Da, e vreo 50 de lei :grin:

Sent from my GT-I9300

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de commandorsteel » Sâm Dec 29, 2012 5:18 pm

dupa cate vad, va cam bateti capul aiurea cu problema asta, tinand cont de faptul ca fata doar a aruncat o intrebare pe aici la misto, asa cum (probabil) a pus-o si pe alte site-uri auto... #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Marcela
Mesaje:3
Membru din:Vin Dec 28, 2012 12:03 pm

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de Marcela » Sâm Dec 29, 2012 5:59 pm

commandorsteel scrie:dupa cate vad, va cam bateti capul aiurea cu problema asta, tinand cont de faptul ca fata doar a aruncat o intrebare pe aici la misto, asa cum (probabil) a pus-o si pe alte site-uri auto... #-o
Buna seara,
In niciuncaz intrebarea din subiect nu este " la misto". Regret ca sunteti atat de carcotas, in loc sa-mi dati un sfat bun. Nu sunt genul care sa piarda vremea cu asa ceva. Chiar sunt foarte indignata ca am probat cu acte locul unde urmeaza sa tin relicva, dar cu toare acestea voi plati, se pare impozit pe "bun". Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si m-au luat in serios. Este posibil sa imi specificati legea respectiva?
P.S. Am radiat deja masina. Ce ma sfatuiti sa fac acum? Repet, este o intrebare cat se poate de serioasa si in consecinta as dori, pe cat se poate raspunsuri sau sfaturi la fel de serioase.
Mulrumesc.

Marcela
Mesaje:3
Membru din:Vin Dec 28, 2012 12:03 pm

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de Marcela » Sâm Dec 29, 2012 6:05 pm

ingfrancisc scrie:Marcela, e logic ca trebuie sa platesti impozit pe un bun impozabil :) chiar daca nu vrei sa-l mai folosesti, atat timp cat il ai!
Ca exemplu, daca nu locuiesti in apartamentul tau 15 ani nu vei platii cota de curatenie in casa scarilor pentru ca nefiind acolo nu faci mizerie dar impozitul pe cei 15 ani tot trebuie sa-l platesti ... nu e taxa de utilizare ci impozit pe proprietate. La fel si cu masina, atata timp cat ea exista si e proprietatea ta trebuie sa platesti impozit indiferent de modul de utilizare. Daca peste 10 ani te razgandesti si o inmatriculezi din nou? Platesti impozitul din urma, + penalizari?

Probabil ca solutia pentru a pastra masina si a nu platii impozitul e cea subliniata de Catalin mai sus, sa dovedesti cumva ca vehiculul nu va mai fi pus vreodata in circulatie si ca ai unde sa-l pui pe post de "bibelou", altundeva decat pe domeniul public.

O idee, mai neortodoxa, este sa te duci cu ea la un remat, o predai la casat, iei certificatul si apoi o cumperi de la ei ca fier vechi (daca au voie sa si vanda). Chestia e ca daca se poate asa si peste niste ani te prinde cu ea pe strada se lasa cu zabrele, doar ai declarat ca nu mai exista :)
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsul logic, la prima vedere.
Ideea e ca masina se prezinta o relicva. Ce sa fac cu un certificat de la Remat? Nu doresc sa imi iau alta masina. Daca o duc la fier vechi, iau mai multi bani pe ea decat la Remat? Dar, eu vreau sa imi opresc mototrul, restul num a intereseaza. Asadar, daca se poate, invatati-ma ce sa fac in acest sens.
Multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”