Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:
Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Dec 29, 2012 8:09 pm

Pai tu chiar nu ai citit posturile de mai sus?
Ai acolo tot ce-ti trebuie...

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de ingfrancisc » Sâm Dec 29, 2012 9:16 pm

Ca sa o scoti de la fisc trebuie sa faci dovada distrugerii (sau vanzarii) bunului. Cum s-a discutat mai sus sunt mai multe variante insa daca nu vrei sa o pastrezi atunci cel ma simplu este sa o duci la o unitate certificata remat, primesti niste hartii ca dovada a distrugeri si ceva bani (cred ca sub 100 lei). Nu stiu sigur dar nu vad de ce n-ar primii masina la distrugere fara motor, deci ai putea sa-l pastrezi. Chestia e ca daca o duci fara motor nu vei primi tichetul valoric de la stat si cine stie ... poate si in 2013 va fi programul rabla si ai lua pe tichet mult mai mult decat de la fier vechi.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
mikepop
Mesaje:297
Membru din:Dum Sep 25, 2011 11:15 pm
Numar Inmatriculare:OT05AMP
Localitate:Slatina
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de mikepop » Sâm Dec 29, 2012 9:20 pm

Solutia este foarte simpla si s-a mai spus de cateva ori. O vinzi in acte unei rude dar pastrezi tu masina. Ruda nu o declara la fisc si gata...ce atata tura-vura...
Zambeste! Maine poate fi mai rau!
Dacia Duster 1.5 DCI 110 CP 4x4 2011
EX C4 1.6 HDI 90 CP 2007 Imagine
C3 1.4 HDI 70 CP 2007
EX Seat Leon 1.6 16v 105 CP 2001

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de commandorsteel » Dum Dec 30, 2012 10:39 am

Marcela scrie:
commandorsteel scrie:dupa cate vad, va cam bateti capul aiurea cu problema asta, tinand cont de faptul ca fata doar a aruncat o intrebare pe aici la misto, asa cum (probabil) a pus-o si pe alte site-uri auto... #-o
Buna seara,
In niciuncaz intrebarea din subiect nu este " la misto". Regret ca sunteti atat de carcotas, in loc sa-mi dati un sfat bun. Nu sunt genul care sa piarda vremea cu asa ceva. Chiar sunt foarte indignata ca am probat cu acte locul unde urmeaza sa tin relicva, dar cu toare acestea voi plati, se pare impozit pe "bun". Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si m-au luat in serios. Este posibil sa imi specificati legea respectiva?
P.S. Am radiat deja masina. Ce ma sfatuiti sa fac acum? Repet, este o intrebare cat se poate de serioasa si in consecinta as dori, pe cat se poate raspunsuri sau sfaturi la fel de serioase.
Mulrumesc.
nu trebuie sa te ofuschezi asa de rau, tinand cont de faptul ca ti s-au dat destule raspunsuri pertinente, iar daca ai da o cautare in google, ai avea "n" raspunsuri, mai mult sau mai putin legale :wink:
oricum, in bucuresti (cel putin la sectorul 1), cei de la impozite si taxe pot intra in programul politiei si sa vada ca masina ta este radiata, drept ptr care ti-o scot ei de la impozit
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de simply the lex » Mar Mar 05, 2013 10:01 am

Varianta expusa de voi cu vandutul masinii catre o alta persoana nu este viabila.Si va dau caz concret cu masina pe care o dezmembrez.Omul(vanzatorul) a scos-o de la fisc,mi-a vandut-o mie si eu conform celor spuse pe aici am zis sa nu mai fac absolut nimic,implicit sa nu o iau in evidenta la fisc,ca n-ar avea sens nu?

Ei bine ieri m-am trezit cu instiintare de la primarie ca nu am luat in evidenta vehiculul Citroen dobandit in data de... si ca am depasit cele 30 de zile de la data achizionarii.Deci daca probabil pana acum primariile nu comunicau,acum o fac ...sau nu stiu cum sa ii zic.

Cert e ca trebuie sa fac ceva sa ma "scad" cu ea,fiind evident faptul ca nu imi convine sa platesc impozit.Nici la casat/fier vechi/remat nu pot duce cel putin momentan.

Ma intreb daca exista vreo varianta sa o inregistrez la fisc si sa o si scot,fara sa fie necesar certificat de casare etc.

Deci care aveti vreo informatie,va multumesc in avans pt share :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de Bogdan » Mar Mar 05, 2013 11:01 am

Eu cred ca trebuie sa existe o portita ceva...daca fac praf o masina, deci e un morman de fiare vechi si o tin in curte sa se adaposteasca gainile in ea...chiar trebuie platit la fisc??
Cel mai bine intrebi le fisc pe cineva (cunoscut)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de simply the lex » Mar Mar 05, 2013 11:19 am

Pai se presupune ca o duci la un junkyard unde iti va fi eliberat un document cu care te vei duce la primarie...
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de alex82 » Mar Mar 05, 2013 11:27 am

Hai ca am vb cu cineva de la finante .
Te duci sau suni la un centru de casat ... sunt si parcuri de dezmembrari care caseaza masini , nu stiu daca toate .
Ei o sa`ti ceara sa le duci seria decupata de unde e ea , capota , prag etc . Pe baza acelei bucati iti da un certificat de casare . Cu certificatul asta te duci la Poiltie si o radiezi . Apoi de acolo la finante . :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de simply the lex » Mar Mar 05, 2013 11:30 am

Merci de pont Alex :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de simply the lex » Mar Mar 05, 2013 11:56 am

Btw la C4 unde e seria de sasiu in afara celei de sub parbriz?Stiu ca la ITP o cauta si in alta parte dar nu mai retin unde o si gasesc?
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

history
Mesaje:167
Membru din:Mie Iun 03, 2009 7:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4i +
Numar Inmatriculare:DJ-26-DIN
Localitate:Craiova

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de history » Mar Mar 05, 2013 8:35 pm

Din cate stiu eu, este pe „oala” telescopului din dreapta(la pasager).

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de mugurel » Mar Mai 14, 2013 1:43 pm

Localizarea poansonarilor la rece originale:
Berlingo III
C4 I
C4 PICASSO
DS5
Pasaj de roata dreapta fata partea superioara
Imagine
DS3 1,6HDi 92CP

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de B25BUY » Mar Mai 14, 2013 2:14 pm

Declaratie notriala pe proprie raspundere ca auto (cu copie dupa talon si/sau carte) nu mai poate circula pe drumurile publice ca urmare a vechimii, avarierii, uzurii sau ca nu mai corespunde dpdv tehnic pentru a circula pe drumurile publice. 50-80 RON costa.
Cu aceasta declaratie te duci la fisc si faci cerere sa te scoata din evidente si gata.
Eu asa am reusit cu o dacie veche a mea din '77 care disparuse de pe o strada de vreo 3 ani si tot plateam la ea impozit.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Scoaterea de la fisc a unei masini radiate

Mesaj de simply the lex » Mar Mai 14, 2013 3:37 pm

Cam asa am rezolvat si eu,numai ca declaratia a fost formulata ad-hoc la primarie si inmanata functionarului public de impozite.Initial mi s-a parut suspectde usor si la ceva timp cand am fost sa platesc impozitele am constatat ca intr-adevar masina nu mai figura.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”