Permis auto: preschimbare, eliberare etc

Codul rutier, legislatia in vigoare, politia romana, Casco, RCA, alte plati
Scrie răspuns
Avatar utilizator
danmanea
Mesaje:191
Membru din:Vin Mar 18, 2011 10:21 am
Numar Inmatriculare:B-37-JXR
Contact:
Permis auto: preschimbare, eliberare etc

Mesaj de danmanea » Joi Iun 15, 2017 8:33 am

Salutare,

Nu pare sa fi gasit pe forum un subiect de acest gen dar ma gandesc ca informatiile de mai jos vor prinde bine atat timp cat nu se schimba nimic dpdv proceduri.
Asa ca va impartasesc impresii din experienta proprie de ieri, pt Bucuresti, Pipera:

Am facut programare on-line dar nu am platit, gandindu-ma ca pot plati acolo. da, se poate, dar e un singur ghiseu (pt toate serviciile din cladire) cu super cozi - cel putin dimineata la 8 cand am fost eu
Am platit ulterior on-line si am fost seara pe la 7, direct la ghiseu. Nu era nimeni. Nici la ghiseul pt plati nu mai era nimeni.
Nu am ridicat permisul ieri pt ca, la plata online trebuie sa li se confirma primirea banilor, chiar daca am mers cu OP-ul si, motivul 2, pt ca era prea tarziu ca sa se mai poata face in aceeasi zi.
Am cerut adeverinta. Nu se elibereaza. De altfel d-na de acolo mi-a zis ca ce, m-au pus ei sa vin la ora aia si sa platesc on-line?

In concluzie:
- este de preferat sa mergeti cu plata facuta: fie platiti la posta sau alte institutii de gen agreate, fie platiti on-line dar in acest caz mergeti la permis dupa 3-4 zile sa fiti siguri sa banii au intrat si ei au dovada platii, chiar daca voi mergeti cu OP-ul. Altfel se elibereaza dupa ce ei au dovada intrarii banilor (cazul meu), adica ma suna
- Plata se poate face si acolo insa exista un singur ghiseu pt toate serviciile si cunt cozi. Nu se poate plati la biroul unde depuneti actele
- Daca faceti programarea on-line - este buna dar nu va puteti alege intervalul orar. Va alegeti doar ziua si va spune site-ul ora disponibila. Dimineata este OK, dar seara era mai liber la ghiseu decat la programarea online. Eu am fost pe la 7 seara, la on-line erau vreo 3-4 persoane, la ghiseu nimeni. Dimineata la ghisee e super aglomerat.
- Dureaza cam 2 ore eliberarea.

Asa ca, daca nu vreti cozi, nu e o problema ca 2-3 zile nu aveti permis si inca un drum acolo nu e o corvoada, atunci mergeti seara: depuneti actele (eventual platiti), faceti poza si revenici cand sa spun ei sa il ridicati.

Dan
C4 2011 Albastru Bourrasque (cind e curat), 1.6i 120cp

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Permis auto: preschimbare, eliberare etc

Mesaj de wonka jr. » Joi Iun 15, 2017 11:30 am

mie in galati, mi-a dat dovada 15 zile si mi-a trimis permisul prin posta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
Lehel
Mesaje:79
Membru din:Dum Mar 01, 2015 4:32 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI, 109 CP, 2006
Numar Inmatriculare:HR-22-PAP

Re: Permis auto: preschimbare, eliberare etc

Mesaj de Lehel » Vin Iun 16, 2017 9:06 pm

Chiar azi am fost și eu la Miercurea Ciuc pentru preschimbare. Pot sa confirm că plata online funcționează numai dacă mergeți peste 3 zile cu actele la ghișeu. Și eu am platit online, m-am prezentat cu extras dar nu era suficient. Așadar am platit pe loc din nou și m-am dus la contabilitatea prefecturii sa depun o cerere de restituirea banilor trimis online.
La mine totul a durat o ora și 10 minute și nu aveam programare pentru că acum 3 săptămâni nu mai puteam sa fac programare pe ziua de azi.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Avatar utilizator
danmanea
Mesaje:191
Membru din:Vin Mar 18, 2011 10:21 am
Numar Inmatriculare:B-37-JXR
Contact:

Re: Permis auto: preschimbare, eliberare etc

Mesaj de danmanea » Mar Iun 20, 2017 8:33 am

M-am gandit si eu la varianta ta cu plata ... dar pana as fi recuperat eu banii de la stat...
Anyway, intre timp mi-au raspuns cei de la permise si mi-au zis ca dureaza 24 ore (3-4 zile :) ) pana la conformarea platii.
La mine azi e a 5-a zi :(
C4 2011 Albastru Bourrasque (cind e curat), 1.6i 120cp

Scrie răspuns

Înapoi la “Legislatie si altele”