Verificari la receptia masinii

Scrie răspuns
Avatar utilizator
quentin
Mesaje:71
Membru din:Mar Feb 20, 2007 1:18 pm
Contact:
Verificari la receptia masinii

Mesaj de quentin » Mar Feb 27, 2007 2:55 pm

Aloha !

Mai sunt 6 zile 6 ore 20 de minute si sper vreo 30 de secunde pana cand imi voi ridica masina.

Ce ar trebui sa fac in momentul receptiei ? La ce sa ma uit cu atentie ? Sa merg putin cu ea ?

Multi dintre voi au trecut prin asta si putin ajutor nu mi-ar strica din propria voastra experienta.

Thnx

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Feb 27, 2007 3:03 pm

uite-te daca la suspensia spate sunt cazuti ciorapeii (cauciucul de la suspensia spate) daca da..faci scandal monstru, ca e masina defecta, ca nu se poate asa ceva ca ii dai in judecata. ia-ti un aparat foto digial la tine, apropo
asa..deschide si tu masina si analizeaza fiecare unchi posibil si imposibil, furtunase...etc...problemele pe care le are masina nu sunt de aceasta natura, ci una mai mecanica, si nu prea ai cum sa le observi....incearca sa rulezi masina pe o suprafata cam zbarcita de drum (nu gropi mari, ci mici si f f multe, pt a sesiza vreun greieras) motorul in sine e perfect...are i schimb pe langa alte elemente cu probleme...apoi, pur si simplu zici ca stii ca e o masina cu probleme sesizate de f multi proprietari (exista un club c4) si la cea mai mica problema cand vei veni la ei s te rezolve. la unele probleme le aduci si solutia :D!!! sa te asculte
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
herete
Mesaje:169
Membru din:Lun Feb 12, 2007 9:50 am
Localitate:Bucuresti

Mesaj de herete » Mar Feb 27, 2007 3:05 pm

mie mi-a aratat baiatul de acolo cam ce face fiecare chestie, ce am in portbagaj, cum functioneaza diverse bla bla. bineinteles uite-te si tu la ea, sa nu fie zgariata sau mai stiu eu ce probleme sa aiba, da muzica tare, freac-o nitel :D
C4 Coupe Urban Jungle 1.6i 16V 110CP Gris Fer B 55 PSU

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Feb 27, 2007 3:14 pm

tare inseamna pana la 20....dar nu pe radio ca poate e receptie proasta..ia un cd cu muzica ta favorita
inchide masina si asculta...in special daca barzaie ceva in spate :D
poti incerca manevra asta si la alt dealer pana vine masina (te prezinti ca un potential client, f urgnet cu banii, tralala, sa ispitesti vanzatorul si testezi sunetul) astra si golf 5 in special..:D
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mar Feb 27, 2007 3:33 pm

quentin
-eu zic sa te duci si sa-i iei direct la bataie :lol:
-cel mai bine roagate sa nu ai probleme , orice problema , te va indispune

Avatar utilizator
herete
Mesaje:169
Membru din:Lun Feb 12, 2007 9:50 am
Localitate:Bucuresti

Mesaj de herete » Mar Feb 27, 2007 3:37 pm

pana la urma important e sa te bucuri ca un copchil cand primeste o jucarie noua, i did :)
C4 Coupe Urban Jungle 1.6i 16V 110CP Gris Fer B 55 PSU

Avatar utilizator
shomoyoque
Mesaje:912
Membru din:Vin Feb 16, 2007 9:04 am
Localitate:Bucuresti/Constanta
Contact:

Mesaj de shomoyoque » Mar Feb 27, 2007 4:12 pm

Ah! Si nu uita sa treci drumul la Lukoilu' ala sa bagi benzina ca ea saraca vine cu 3-4 litri de benzina. :lol:
herete scrie:pana la urma important e sa te bucuri ca un copchil cand primeste o jucarie noua, i did
Mi se face pielea gaina cand ma gandesc la sentimentul ala special..... :oops:

Eu cand am luat-o i-am tinut 2 ore, dintre care aprox jumatate de ora am petrecut-o la semnat acte. In restul de timp l-am "agasat" pe agentul de vanzari cu intrebari: Da asta ce face? Da aici ce e? Da cum se deschide capota? Da cum se inchide capota? Da trusa de medicala, extictor si triunghi de ce n-am? Da butonul asta pentru ce e? ...samd.....O sa fie distractie o sa vezi! :)

Inca ceva .... Incearca sa treci de euforia aia dementiala si sa fi cat mai atent la actele alea pe acolo. Eu am descoperit cateva greseli la completarea lor si i-am atentionat.
Citroen C4 Coupe VTR 1.4 90 cp

Vizitator

Mesaj de Vizitator » Mar Feb 27, 2007 4:23 pm

In propria experienta verifica:

1. Sa primesti toate actele masinii, manualele (al masinii si separat pentru instalatia audio), caietul de service

Nu uita de manualul sistemului de alarma ! iar dealerul va trebui sa-ti faca instructajul.

2. In torpedou va trebui sa gasesti cheia de deschidere a prezoanelor de siguranta daca masina e dotat cu asa ceva

4. Sa ai montate capacele de la jantele de aluminiu.

5. Am citit pe undeva ca s-ar putea sa nu ai montate aparatorile de noroi - spate ... verifica sa fie in portbagaj

6. Tot in portbagaj ar trebui sa se gaseasca si o plasa de sustinere obiecte.

7. In functie de dotarile masinii, testeaza buna functionare a urmatoarelor care sunt la indemana:

- geamuri electrice
- reglaj oglinzi electrice (reglare/rabatare/indexare - dupa caz)
- functionare oglinda retrovizoare electrocorma - are led de status
- incalzirea in scaune stanga/dreapta - 3 trepte de intensitate
- instalatia audio mp3 - daca e cazul
- instalat Bluetooth (sa ai la tine un telefon BT si "imperecheaza-l" cu
masina...apoi testeaza claritatea microfonului, purtand o conversatie)
- claxon
- testeaza toti cei 4 senzori de parcare spate + bipait in boxe + afisaj
pe display
- arunca o privire sa fie bine prinse elementele de plastic care acopera
partile laterale ale bordului (cand deschizi usile fata), plasticul sub
bord - stanga (cu comenzile ESP/AFIL/Senzori parcare/Alarma - dupa
caz) si plasticul exact sub bord
- lumini la interior: bec scrumiera, bec bricheta, bec torpedou, bec
portbagaj, plafoniera fata/spate

Alte lucruri pe care le vei putea testa in urmatoarea perioada: sistemul de climatizate ... fi atent ca diferenta maxima de temperatura stanga-dreapta (clima bi-zonala) nu poate depasi 3 grade ; sistemul de detectare a presiunii pneurilor ; comenzile de pe volan + limitator viteza si regulator viteza.

Bineinteles nu vei avea decat 1-2 litrii de gaz asa ca fuga la cea mai aproopiata statie ... sunt cu gramada in zona reprezentantelor.

Mult noroc si drum bun !

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Mar Feb 27, 2007 4:35 pm

Foarte util si complet postul tau, vizitatorule draga :D.. O mica rectificare, la masinile in varianta de echipare X, acea plasa in portbagaj nu exista, asa ca nu o mai cautati sau sa nu faceti scandal :D.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
quentin
Mesaje:71
Membru din:Mar Feb 20, 2007 1:18 pm
Contact:

Mesaj de quentin » Mar Feb 27, 2007 7:31 pm

ufff...cam multe lucruri de facut :)

in prima instanta voi incerca sa trec peste euforia pe care deja o simt ca sa ma concentrez asupra detaliior.

@T.rac3Er - o sa verific acei ciorapei...sper ca sunt ceea ce cred eu, acea bucata de cauciuc prinsa in spirala de la suspensie.

@Vizitator - masina pe care o iau nu e chiar asa de echipata, dar e bine pentru "cultura generala" a forumului. De aparatori spate nu stiu nimic. La reprezentanta nu le-am vazut in portbagaj si nu am observat daca erau montate sau nu la modelul de prezentare. Btw...ce sunt prezoanele de siguranta ?

In rest...doamne ajuta si sper sa nu am probleme majore !

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Mar Feb 27, 2007 7:43 pm

sunt prezoanele antifurt de la roti, si tre sa ai acel adaptor de la cric pt a le desface :D
ciorapeii sunt exact ceea ce crezi. si daca tragi de ei in jos cu o forta medie (ca si cum ai deschide un borcan de muraturi din frigider) la orice c4 vei reusi sa ii dai jos...:D mai putin la al meu...si probabil la cei care si-au remediat buba prin diverse inginerii.
daca nu te grabesti sa ridici masina de la dealer, in timp ce "analizezi" zona respectiva, si nu e nimeni imprejur tragi de ei in jos...:D apoi faci pe prostul si le zici ca ce e aia. de ce sunt desgolite amortizoarele (eventual cel de pe latura cealalta sa fie ridicat) chiar le spui ca c4 are problema asta si ca TREBUIE sa iti puna un coleir sau un mastic acolo, sa il tina in pozitia normala. daca nu fac asta declari masina neconforma (aparatul foto trebuie sa isi faca datoria aici. astfel vei evita ca vreodata sa suferi de acest aspect. bafta.
de asemenea vei accentua faptul ca la primul zgomot al panourilor interioare vei veni cu masina sa o rezolve imediat. vezi ce relatie iti faci pe acolo (la service e cel mai important) eu inca mai lucrez la asta...D:
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

P S L
Mesaje:186
Membru din:Dum Feb 18, 2007 2:39 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de P S L » Mar Feb 27, 2007 7:47 pm

foarte util postu. zilele astea ma voi confrunta cu aceeasi situatie. iar sa trec peste euforia de a primi jucaria noua, hhmmmmm........cam foarte greu, dar voi incerca. dar cum adica vine cu cativa litri in rezervor?? pe clubcitroen citisem pe undeva ca masina are plinu facut, asa imi aduc aminte.....imi aduc aminte gresit???
Dacia 1310, 2000, injectie :)
C4 1.6 HDI coupe cu tot ce-i trebuie :D:D:D

Avatar utilizator
quentin
Mesaje:71
Membru din:Mar Feb 20, 2007 1:18 pm
Contact:

Mesaj de quentin » Mar Feb 27, 2007 7:50 pm

da...mi-am adus aminte de "prezoane"...nu stiam ca se cheama asa :)
P S L scrie:pe clubcitroen citisem pe undeva ca masina are plinu facut, asa imi aduc aminte.....imi aduc aminte gresit???
clucitroen.fr(.de, .it ..etc) poate :lol:

P S L
Mesaje:186
Membru din:Dum Feb 18, 2007 2:39 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de P S L » Mar Feb 27, 2007 8:17 pm

pe ro. asa imi aduceam aminte. inseamna ca e de vina faptul ca astept in fiecare zi telefon sa ma duc sa iau masinutza:)) si totusi, sigur nu se da cu plinu facut???:)
Dacia 1310, 2000, injectie :)
C4 1.6 HDI coupe cu tot ce-i trebuie :D:D:D

Avatar utilizator
el_ovy
N-am maşină
Mesaje:26
Membru din:Sâm Feb 24, 2007 8:10 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de el_ovy » Mar Feb 27, 2007 8:29 pm

P S L scrie:pe ro. asa imi aduceam aminte. inseamna ca e de vina faptul ca astept in fiecare zi telefon sa ma duc sa iau masinutza:)) si totusi, sigur nu se da cu plinu facut???:)
cu plinul golit :D
Seat Leon 2008 1.6 Candy White

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"

Scrie răspuns

Înapoi la “Tips&Tricks”