C4 coupe sau altceva

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
C4 coupe sau altceva

Mesaj de Mihay » Mar Noi 20, 2007 11:06 pm

Salutare natiune.M`am inscris pe acest forum deoarece saptamana viitoare trebuie sa comand o masina.Dorinta mea era c4 coupe alb,benz,16.Sunt al 10`lea care va cere sfatul.Merita sau nu?La banii astia ce altceva merita?Mentionez ca am aprox.14.000eur .Sunt destule oferte promotionale insclusiv Seat Ibiza Rally(13000).Mai bine nu citeam toate posturile dupa forum,Inainte eram ferm convins pe c4 acum am indoieli.Totusi cred ca o sa aleg cu inima si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Ovidiu
El_Rey
Mesaje:542
Membru din:Joi Mar 01, 2007 1:58 pm
Marca si model masina:AUDI A6 2013 2.0TDI
VW POLO 2007 1.4i
Numar Inmatriculare:BXX5EBI
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Ovidiu » Mar Noi 20, 2007 11:15 pm

eu zic ca merita , am aproape un an si 14000km
si sunt foarte multumit, sunt indragostit de ea!!!
daca ar fi sa cumpar azi o masina , tot C4 as alege!!!
dar nu alba :lol:
glumeam, gusturile nu se discuta!!
AUDI A6 2.0TDI 177cp
VW Polo tossa blue 1.4 85cp
Kia Pro Cee'd negru 1.4 109cp

Imagine

Avatar utilizator
newt
CPatratzel
Mesaje:685
Membru din:Lun Feb 19, 2007 11:12 am
Marca si model masina:Mercedes-Benz CLA 250 4matic
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de newt » Mar Noi 20, 2007 11:15 pm

C4 e o masina pe care o alegi cu inima! Sigur exista optiuni in piata care vor fi mai ieftine la intretinere sau vor parea mai fiabile prin prisma spuselor posesorilor, dar poti fi sigur ca nici una nu-ti va aduce la fel de multa placere cand te vei urca in ea. Patratelul meu e de vanzare dar, dca as fi din nou in situatia in care eram acum 2 ani dar stiind ce stiu acum despre masina as lua-o fara sa clipesc, ascultandu-mi inima nu ratiunea. Asa am ales-o si atunci, asa as alege-o si acum; si la fel am ales-o si pe si inlocuitoarea lui....
Jupiter Red CLA 250 4matic | AMG Sport | AMG Exclusive | Night | ILS | Command Online | RVC | Sunroof | Harman/Kardon
Ex: Golf V alb, 1.9TDI 105CP M6 Comfortline, ESP, clima bi-zona, cotiera
Ex: C4 coupe luciferos 1.6i 16v 110cp, VTR + clima bi-zona, monograme, sticker, '06

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Mesaj de stevey » Mar Noi 20, 2007 11:29 pm

Noi pe forum suntem si un pic maniaci vrem sa fie totul perfect si cand apare vre-o problemuta ne dam in ceasul mortii :) Asta e, daca era nemteasca probabil ca nu bagam de seama sau spuneam "lasa domle ca e de nemtia facuta asa tre sa faca, nu are moarte (ironizam si eu un piculet) " :)
Eu zic ca merita avand in vedere ca o iei noua...in afara de forum, ce am auzit si cunosc ca are c4 sincer si culmea ca nu au nici o problema.Cam ironic pentru mine dar eu zic ca e un semn bun :)
Inainte sa alegi cu inima si sa zici mai tarziu ca iti pare rau ca ai ales-o asa, mai bine mergi si fa un test si cu alte masini..nu ibitza totusi..dar opel, golf, megane si care mai sunt e ok, sau daca nu ai chef rogi pe cineva sa te plimbe.Eu test nu am facut cand am luat-o,dar am mers ca pasager cu golf ( yux, dezamagire ) si in opel m-am jucat cu schimbatorul prin showroom :).M-am comvins cand am fost cu c4 dealerului, un diesel de 1.4 si cam asta m-a comvins sa o iau (adica mi-a placut cel mai mult).
Dupa cum mai era o discutie pe forum ,sunt multe schimbari atat la materiale cat si fiabilitate fata de primele modele,deci, probabil problemele care le vei avea vor fi chiar minore, tipice utilizarii, si masinilor pt. ro.Ca sa nu mai zic ca vechiul ats practic nu mai exista, ci a venit citroen franta, care probabil este mai serios (patronul am inteles ca ar fi un francez).Anyway bafta si tie la alegere.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Noi 21, 2007 12:32 am

Dintre toate forumurile de auto asta mi se pare cel mai activ din cauza ca n-ai cum sa nu te indragostesti de c4.eu plecasem dupa kia ceed si pana sa intorc(ats baneasa) am zis hai sa intru si aici.(dragoste la prima vedere).colegul de apartament are opel astra si de 3 luni a fost la cel putin 6 serviceuri sa-i stinga un bec la bord(ii taie 50%putere) si inca nu a rezolvat.Apropo care e dealerul ala cu patron francez?

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Noi 21, 2007 1:04 am

aa si o mare curiozitate:Este vreun dealer declarat care se mai uita la posturile astea?am vazut ca la kia se mai cearta cu ei si pe forum nu doar prin service?Era interesant sa avem un protocol cu ei sa raspunda la intrebari.un fel de obligatie ptr ei aici pe forum?ati incercat?

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Mie Noi 21, 2007 1:47 am

Iti recomand sa te duci si sa faci un drice test ..in masina in care te vei simtii cel mai bine pe AIA s-o iei ............

Eu am batut de un an de zile in lung si in lat forumurile de la pejo la seat ....vw .....citroen ...si asa mai departe ........ dupa ce am citit cate probleme au masinile la un moment dat ma intrebam daca are rost sa imi mai cumpar masina :)

C4 am in familie ...nu vroaim sa imi mai iau ...cu toate ca daca eram trat un pic mai bine de dealerul citroen poate cine stie .....(eu am vrut drive test cu 2.0 HDI - si mi s-a spus ca nu au cum sa ma ajute ...LA revedere :) )

Cu c4 din familia mea nu am avut probleme are 60.000 km dupa 3 ani de exploatare intensa si e modelul cel mai chel X ...acuma cum iti este norocul ......

Personal intre seat ibiza si C4 as alege c4 ..... numai tu poti sa decizi ...aici toti iti vor spune clar C4 ...pe vwforum iti vor spune clar ibiza ...asa ca .... decizia este numai in mainile tale ,nu te lasa indus de "maniacii" astia ...

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Mie Noi 21, 2007 1:57 am

Pai in primul rand ibiza e cu o clasa mai mica. Pe langa asta, C4 Champion la 13600 euro nu prea are concurenta (poate Cee'd dar nu la fel de bine dotat). Mie alegerea mi se pare simpla :)
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Mie Noi 21, 2007 3:25 am

Ibiza e o clasa in minus atat la dotari cat si la spatiu.
In plus arata destul de ieftin.
Iar motoarele sunt nasoale.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Mesaj de mugurel » Mie Noi 21, 2007 9:48 am

[quote="mihaysmen"]aa si o mare curiozitate:Este vreun dealer declarat care se mai uita la posturile astea?quote]

EU!

Avatar utilizator
Ovidiu
El_Rey
Mesaje:542
Membru din:Joi Mar 01, 2007 1:58 pm
Marca si model masina:AUDI A6 2013 2.0TDI
VW POLO 2007 1.4i
Numar Inmatriculare:BXX5EBI
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Ovidiu » Mie Noi 21, 2007 1:39 pm

klar, mugurel , numai canu areusim sa ne certam cu el :lol: :lol: :twisted:
AUDI A6 2.0TDI 177cp
VW Polo tossa blue 1.4 85cp
Kia Pro Cee'd negru 1.4 109cp

Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Noi 21, 2007 3:36 pm

din cate am citit mugurel parca nu e din bucuresti.pacat atunci.fa`ti un magazin si aici :)

Avatar utilizator
Ovidiu
El_Rey
Mesaje:542
Membru din:Joi Mar 01, 2007 1:58 pm
Marca si model masina:AUDI A6 2013 2.0TDI
VW POLO 2007 1.4i
Numar Inmatriculare:BXX5EBI
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Ovidiu » Mie Noi 21, 2007 3:42 pm

si ce daca nu e din bucuresti, facem o plimbarica mica la iarba verde :lol:
AUDI A6 2.0TDI 177cp
VW Polo tossa blue 1.4 85cp
Kia Pro Cee'd negru 1.4 109cp

Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Noi 21, 2007 3:46 pm

care e site`ul lui mugurel?rm valcea parca?

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de alecu260579 » Mie Noi 21, 2007 5:46 pm

ce vroiam sa spun eu deja sa spus in mare...; daca e sa lasam la o pare designul LOL
Megane, C4 si Kia Ceed sunt foarte apropiate ca pret la dotari echivalente.
Megane...revizii mai dese si piese de schimb ca la BMW.
Kia Ceed greu de spus...pana la urma nici prin pret nu convinge (la un pret egal cu C4 si Megane) de ce ai lua un model nou lansat si bolile copilarie, chiar daca are super garantie.
Pana la urma si garantia asta e cu dus intors: daca ma obliga sa fac revizii dese si schimba ei multe chestii pe acolo la preturi mari....isi recupereaza asa banii. Si pe de alta parte dupa 100k incepi sa schimbi chestii serioase la orice masina, si preferabil sa o faci la cine vrei tu...nu la preturile de service agreat.
Ibiza e deja alta clasa si chiar compari mere cu pere.
In dilema asta am fost si eu si sincer am aruncat un ochi si la Focus si Opel Astra GTC iar pretul e undeva la 1000 euro peste la dotari aprox egale.
Restul...din clasa compacta sunt mult mai scumpe: Auris, Bravo, Leon.
Golf....no comment.
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”