C4 coupe sau altceva

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Dum Dec 02, 2007 11:17 am

Btw, desi peugeot 307 avea suspensie independenta, au renuntat la ea la 308.
Si ca tot veni vorba, imi place nasul ala la 308, insa aspectul general la C4 e de departe mai bun. Doar ca i-au pus si motorizari sanatoase pe modelul cu 5 usi, nu doar pe RC sau CC, lucru pe care idiotii de la citroen inca vad ca nici macar nu l-au anuntat ca si intentie, desi motoarele le au in magazie.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Dum Dec 02, 2007 3:52 pm

Nope,nici 307 nu avea independenta.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Caesarus
Mesaje:7
Membru din:Sâm Ian 19, 2008 7:51 pm
Contact:

Mesaj de Caesarus » Sâm Ian 19, 2008 8:02 pm

Salut.
Sunt un viitor posesor de masina, dar unul foarte nehotarat. In principal nehotararea ar fi intre C4 coupe 1.6 HDI si Astra GTC similar. Dac-ar fi sa aleg dupa dotari la acelasi pret toata lumea stie ca C4 este clar peste GTC. Ca aspect mi se par diferite, dar "aratoase" amandoua.
Intrebarea mea pentru posesori, intrebare la care n-am gasit raspuns pe forum (poate n-am cautat eu destul, dar...) este legata de confortul interior. Cum s-ar compara C4 la antifonare (motor si zgomote exterioare) cu concurenta (in special GTC)?
Multumesc anticipat celor care pot si sunt dispusi sa ma ajute cu aceasta nelamurire.
Voi ajunge sa fac si drive-test cu ambele in o saptamana-doua, dar as vrea sa stiu si cum se comporta in timp cu zgomotele.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Sâm Ian 19, 2008 9:13 pm

Vezi ca userul DMX si-a luat un GTC de curind, desi e fan C4.
Ca si antifonare C4 e sub astra si cred ca asta este unul dintre putinele capitole la care ar fi sub (ar mai fi si disponibilitatile de motorizare dar deja vad ca te-ai hotarit si este ce vrei tu pe c4), insa la dinamica e peste sau mult peste (un C4 1.6 benzina e mai fisnet decit un astra gtc 1.8 benzina de exemplu, +ca astra are caracterul subvirator mult mai pronuntat decit alte masini din aceeasi clasa, inclusiv C4).

Totusi urla pe aici dupa DMX si vezi ce zice (el are un C4 cu cel mai slab nivel de dotare, dar chiar si asa cred ca-ti poate da ceva hint-uri competente).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de DMX » Sâm Ian 19, 2008 10:19 pm

C4 motorul de 1.6 HDI 110 CP (presupun ) ar avea concurent direct GTC 1.7cdti 110 CP (destul de scump ) sau 1,9cdti 120 CP (care e mai ieftin decat cel de 1.7 ....)

C4 cred ca e mai ieftin ca pret de achizitie , pret de inmatriculare , asigurare ogligatorie (cilindreea mai mica) , rezivii mai ieftine .

GTC o masina care nu e atat de comuna (sunt mult mai multe C4 coupe decat GTC ) , o masina de care eu sunt foarte multumit in cei 360 km :lol: pe care ii am pana acuma . Service-uri multe ,dealeri multi , nu-ti convin pleci la altii :wink: .

Nu prea pot sa fac o comparatie , ptr ca eu detin un C4 1.4 90 CP ("chel" ) in timp ce GTC e full options cu toate must have-urile si cu toate mofturile (care mi le-am dorit eu ) , tot ce pot sa-ti spun este ca C4 are 60.000 km si in afara de service-uri altceva nu a avut parte , iar de exploatat a fost la greu .

Fa un test drive cu fiecare model , si in care te simti cel mai bine pe ala achizitioneaza-l ....

Daca ai intrebari referitoare la optiunile care vin pe GTC sau alte nedumeriti ....nu ezita sa ma intrebi .

Avatar utilizator
alexchivu
Mesaje:688
Membru din:Joi Noi 01, 2007 9:30 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Mesaj de alexchivu » Sâm Ian 19, 2008 10:25 pm

mugurel scrie:
mihaysmen scrie:aa si o mare curiozitate:Este vreun dealer declarat care se mai uita la posturile astea?quote]

EU!
mugurel cand deschizi si in bucuresti in service, crede-ma ca ai avea o groaza de clienti :D
C4 Berlina 1,6HDI, 109.99 cp... (ex)

Avatar utilizator
Caesarus
Mesaje:7
Membru din:Sâm Ian 19, 2008 7:51 pm
Contact:

Mesaj de Caesarus » Dum Ian 20, 2008 11:58 am

Multumesc mult DMX pentru raspuns. O sa ajung sa fac test drive-ul. Am inteles ca totusi C4 diesel ar avea ceva antifonare in plus fata de cel pe benzina. E interesant de stiut ca poti merge cu C4 atatia km fara probleme majore (din renumele marcii m-asteptam sa nu aiba o fiabilitate extraordinara, buna, dar nu extraordinara). Oricum, decizia o voi lua bineinteles dupa testele facute cu masinile, nici nu ma gandeam la altceva. :wink:

Multumesc oricum, si daca mai am intrebari referitoare la astra dupa test, te mai bat la cap. :D

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Dum Ian 20, 2008 1:35 pm

defineste fiabilitate.
ce intelegi printr-o lipsa de fiabilitate?
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Lun Ian 21, 2008 12:28 am

Ca si motor 1.6HDI este foarte fiabil.
Iar calea de rulare... daca nu dai in el foarte tare si nu faci frecvent off-road ar trebui sa tina cel putin cit al competitoarelor.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Caesarus
Mesaje:7
Membru din:Sâm Ian 19, 2008 7:51 pm
Contact:

Mesaj de Caesarus » Lun Ian 21, 2008 4:41 pm

Nu vorbeam despre motor cand ma refeream la fiabilitate (asta stiu ca e fiabil si destul de sprintar, de aceea imi si place), dar am auzit ca ar aparea probleme cu amortizoarele, cu butucul fix al volanului sau uneori cu computerul de bord. Cel putin oamenii intrebati pana acum asta mi-au spus ca stiu ca "bube".
Daca nu sunt informat corect, e o veste foarte buna :D

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Mesaj de mugurel » Lun Ian 21, 2008 5:38 pm

Caesarus scrie:Nu vorbeam despre motor cand ma refeream la fiabilitate , dar am auzit ca ar aparea probleme cu butucul fix al volanului :D
Poti sa detaliezi zvonurile despre problema aceasta? :roll: :shock: :shock:

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Lun Ian 21, 2008 8:16 pm

Se toceste butucul :lol:

Avatar utilizator
Hinata
Mesaje:8
Membru din:Lun Ian 21, 2008 6:16 pm
Contact:

sa va vad :D

Mesaj de Hinata » Lun Ian 21, 2008 10:02 pm

salut :) hop si eu pe forum.:D cred ca sunt cea mai tanara fana de c4 de pe aici ..neaparat coupe si neaparat negru :D sa va explic cum stau lucrurile.in 2007 ai mei au luat o mazda3,cool masina-n-am ce zice.acum se pune problema sa mai alegem una..turbez dupa c4 asta (avanatajul e ca unchiul meu e tehnician expert mazda si citroen) numai ca el inclina clar pt mazda. ma cam lupt cu morile de vant insa merg pana in panzele albe.v-am citit si pro si cons-urile si m-am inrait si mai tare ;))
cred ca pt mine ca fata e suficient 1.6 benzina si nici n-o vreau noua.de asta va cer parerea...am gasit una din oct 2005 cu 31.000 km (in Romania ce-i drept) la 9.500 E.mi se pare mai mult decat convenabil,totusi pretul prea mic avand in vedere ca e 15.000 noua. daca aveti de vanzare let me know :) astept sugestii si nu uitati ca aveti un nou inveninat printre voi.tre sa recunosc ca design-ul ma extaziaza...e de-a dreptul pur si simplu.see ya

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Lun Ian 21, 2008 10:08 pm

Si mie mi se pare putin. Vezi sa nu fie pocnita, daca zici ca unchiul tau are cursuri de pregatre pentru mazda si citroen spune-i sa se uite atent la ea. Eu pe a mea voiam s-o dau la un moment dat cu vreo 10-11k EUR (aprilie 2006, 1.6i, 48k km acusica). Insa n-o mai dau pentru ca m-am atasat prea mult de ea si am nimerit-o foarte buna. O sa ramina in familie daca eu n-o sa mai am chef de ea (i-o las nevesti'mii).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Hinata
Mesaje:8
Membru din:Lun Ian 21, 2008 6:16 pm
Contact:

Mesaj de Hinata » Lun Ian 21, 2008 10:13 pm

eu m-am uitat pe autovit ca bula..si preturile nu sunt f mari..adevarul e ca scade f mult pretul fata de cand o iei noua,nu se tine la pret ca la bmw :D iti dai seama ca o sa o testeze(lucreaza la reprezentanta nu are doar cursuri :P) deci din pct asta..nu scapa de ochiul expertului.ar fi nesimtire din partea aluia sa nu spuna..avea si revizia facuta la 30 mii..am dat un exemplu,sunt mai multe .singura conditie sa o iau sh e sa aiba km putini.daca tot am ocazia sa o verific si e ok..ce sa-i cer mai mult ?:)

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”