C4 coupe sau altceva

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hinata
Mesaje:8
Membru din:Lun Ian 21, 2008 6:16 pm
Contact:

Mesaj de Hinata » Mie Ian 23, 2008 9:52 am

Caesarus,eu am intrebat de un vanzator inconstient :P adica unu caruia sa-i mearga masina bine dar sa o dea pt ca vrea sa-si ia una mai smechera sau mai stiu eu ce :D nu ma bag sa iau o masina cu probleme..care nu pot fi rezolvate.asa o iau noua si gata..

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Mie Ian 23, 2008 9:56 am

Man ce sa zic... zgomotele de la amortizoarele spate exista intr-adevar, insa nu sint chiar asa puternice, si in plus nu se aud daca treci peste denivelari cu atentie.
Daca insa ai masina incarcata si mai ai si "ciorapeii" cazuti... se aud mai tare. Eu sint foarte multumit de a mea dupa 47777km (impliniti aseara in parcarea din fata blocului :) ).
Problemele cu butucul volanului... nu am auzit de asa ceva. E posibil sa fi fost un model mai vechi, de exemplu la primele coupe-uri scoase in 2004 era tensionata caroseria in zona lunetei si asta bubuia pur si simplu la anumite modele. Dar s-a remediat imediat sila urmatoarele modele nu a mai aparut (nimeni de pe aici de pe forum nu a avut problema asta, si sint unii cu masini si de prin 2005).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Mie Ian 23, 2008 10:00 am

Eu pana acum n-am avut zgomote, nu mai mult decat ar trebui. Articulatiile sunt zgomotoase doar la gropi nasoale (valabil la mai multe masini din clasa). Cat despre butucul volanului, ce zgomot poate face ala avand in vedere ca mai e si fix?
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
Caesarus
Mesaje:7
Membru din:Sâm Ian 19, 2008 7:51 pm
Contact:

Mesaj de Caesarus » Mie Ian 23, 2008 3:17 pm

Dupa ce vad ca raspunsuri se pare ca ori problema respectivului era cvasi-inventata ori s-a rezolvat intre timp.
Multumesc mult pentru rapunsuri.

O sa astept sa ajung sa testez ambele masini si revin cu impresii.

Avatar utilizator
Hinata
Mesaje:8
Membru din:Lun Ian 21, 2008 6:16 pm
Contact:

Mesaj de Hinata » Mie Ian 23, 2008 8:07 pm

guys help..cum pun si eu un avatar? cat e de tare "botu" lui nero..si multe altele..stiu ca n-am cu ce sa ma laud deocamdata..da si cand voi avea :D
toata lumea are fixuri,numai eu far`unsferturi

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Deese » Mie Ian 23, 2008 8:09 pm

De la `Profil`, jos la `avatar`
Iti alegi o imagine maxim 100x100 si o atasezi.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Caesarus
Mesaje:7
Membru din:Sâm Ian 19, 2008 7:51 pm
Contact:

Mesaj de Caesarus » Dum Mar 16, 2008 1:44 pm

Asa cum am promis, am revenit pwntru a va comunica decizia luata... Dupa multe deliberari, m-am hotarat sa ma alatur posesorilor de C4 de pe acest forum
:cheers:
Deliberarile, in schimb nu au fost asa cum presupuneam initial intre C4 si Astra, deoarece dupa ce am vazut bordul Astrei era clar ca nu am ce cauta in masina aia (no offense DMX, dar mi se pare foarte trist si plictisitor acel bord). Ce am stat si m-am tot gandit a fost daca merita sa mai pun ceva si sa iau VTR+ sau cum ii spune (varianta cu motor 2.0 HDI). Pana la urma am ajuns la concluzia ca nu merita sa ma calicesc (am vazut si ca ford tocmai a lansat un SUV pt care motorul principal e acelasi 2.0 HDI) si acum ma pregatesc pentru achizitionarea modelului mai-sus-mentionat.
Din pacate (pentru mine) mai am de asteptat cateva luni pana sa pot depune avansul, dar ce sa-i faci... Nu-i bai.
Dupa test-drive cu masinuta (era un 1.6 HDI - cred c-o sa incerc sa ajung sa vad si cum se comporta 2.0 inainte de a face pasul) n-am observat niciuna dintre problemele pe care mi le insirase cunostinta despre care va spuneam, poate doar acea rigiditate a suspensiei spate, dar eu n-am auzit zgomote de la ea (poate cei care stau in spate s-o simta mai serios, dar aproape ca nu ma intereseaza).

Abia astept sa pot spune c-am facut comanda pt masinuta si sa pot deschide si eu un thread la categoria "C4-ul meu" =P~

candymann

Mesaj de candymann » Dum Mar 16, 2008 2:04 pm

@Caesarus si eu am fost tentat sa imi iau 2.0 HDi din cauza dotarilor si a diferentei de pretz relativ mica aprox 1000 de euro, dar am ramas la 1.6 HDi, care este cu ceva mai "cuminte". consider k 110 CP sunt arhisuficientzi. nu k 110 CP ar fi putini, dar 138 mi se par ceva mai greu de tinut in frau+cuplul ala 320Nm/2000 rpm fata de 240Nm/1750. consider k 1.6 este un motor mai mult decat ok pt un C4 Coupe. un 2.0 este tinut in frau mai bine de grentatea unui C5. chiar am shi condus unul, iar raspunsul la acceleratzii este unul cu ceva mai moderat. de asemenea consider k un 1.6 pe un C5 este mic, la fel cum un 2.0 este mare pt un C4. oricum decizia este a ta. un 2.0 HDi il primeshti la fel de rpd cum primeshti un 1.6 HDi. sunt pe stoc de ambele feluri. alegerea ta in defavoarea astrei, sper sa fie una potrivita. asteptam reactiile tale cat de curand.

Atomiku
Mesaje:106
Membru din:Vin Mar 30, 2007 10:08 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Atomiku » Dum Mar 16, 2008 5:32 pm

nu e mare...mergea si un V6.. :twisted:
C4 Coupe 2.0 HDi VTR Pack Rouge Lucifer

Avatar utilizator
Caesarus
Mesaje:7
Membru din:Sâm Ian 19, 2008 7:51 pm
Contact:

Mesaj de Caesarus » Dum Mar 16, 2008 6:45 pm

Asa e atomiku :evil:

candymann are dreptate, dar nu chiar la 140 cai. 180 pe care-i are VTS-ul mi se pare un pic prea mult. Pentru mine, nu pentru masina. Masina sunt sigur ca ar duce si mai mult, dar eu nu ma simt sofer de raliu, asa nu ma bag la performante de raliu :D

140 cai totusi mi se pare rezonabil si controlabil. Asta-i parerea mea, oricum.

candymann

Mesaj de candymann » Dum Mar 16, 2008 6:50 pm

Atomiku scrie:nu e mare...mergea si un V6.. :twisted:
V6? 2.7 HDi? 208 CP? cuplu 440 Nm la 1900 rpm? si care merge cu o cutie automata? ala e pe C6! :P :lol:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Dum Mar 16, 2008 9:20 pm

2.0hdi-ul este foarte bun. Felicitari pentru alegere, chiar daca nu ai definitivat-o/confirmat-o printr-un avans inca :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

mario
Mesaje:19
Membru din:Mar Sep 16, 2008 2:25 pm
Numar Inmatriculare:BH-24-SRL
Localitate:ORADEA
Contact:

Re: C4 coupe sau altceva

Mesaj de mario » Mar Oct 07, 2008 8:11 pm

FRATILOR VA SPUN UNA -TOATE MASINILE SUNT RABLE,INCEPAND CU LAMBORGHINI,BENTLEY ETC-IN TOATE VE-TI BAGA BANI DAR UNA E SIGURA......C4 ESTE O RABLA STILATA CARE-SI MERITA TOTI BANII.SI ASTA VA SPUNE UNU CARE A INCERCAT MULTE RABLE LA VIATA LUI INCLUSIV DE LUX(DA CE-I LUXU?) :lol: :lol:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 coupe sau altceva

Mesaj de mituc » Mar Oct 07, 2008 8:53 pm

...motivul pentru care C4-ul meu s-a chemat "rablamentul atomic" :)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: C4 coupe sau altceva

Mesaj de Bogdan98 » Mar Oct 07, 2008 8:55 pm

si dadusi tu bunatate de rablament, fie el si atomic, pe o vaca :D
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”