C4 coupe sau altceva

Citroen C4 sau altceva?
Scrie răspuns
Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Mie Noi 21, 2007 5:59 pm

Bravo o fi el mai scump, dar nu uita ca vine cu motoare turbo pe benzina si niste cifre la performante de te pune pe ganduri.. 0-100 8.2sec .. Ca un Polo Gti, mai rapid ca o Fiesta ST, si cu putin mai lent decat un Golf GTi...

Dar Bravo nu e o optiune pana in 14k... E o optine imbatabila la 15-16k!

Eu zic ca nu isi prea merita banii nici o masina! C4 ma enerveaza ca troncane, Meganul are pozitia inalta de condus- gen tractor, iar singurul defect la Ceed mi s-a parut linia bordului extrem, dar extrem de joasa.. Nu iti creeaza senzatia de siguranta la volan, cum este la o masina nemteasca! :x

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Noi 21, 2007 7:28 pm

cred ca m-am hotarat!!! il aleg pe mugurel ptr:o aduce in bucuresti,-300 eur fata de ats,plinul facut+trusa+covorase.nu am ce sa mai comentez.vindeti-va masinile si cumparati altele noi de la mugurel :)

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Mie Noi 21, 2007 7:58 pm

Buna idee :)
Mugurel pregateste-mi un C5 la anul, il vreau pe primul din tara :D
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Noi 21, 2007 8:25 pm

si tu ai luat masina de la mugurel?

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: C4 coupe sau altceva

Mesaj de mituc » Mie Noi 21, 2007 9:54 pm

mihaysmen scrie:SDorinta mea era c4 coupe alb,benz,16.Sunt al 10`lea care va cere sfatul.Merita sau nu?La banii astia ce altceva merita?
Dupa un an si 7 luni respectiv 43k km de C4 (tot 1.6 benzina, doar ca e berlin nu coupe) pot sa spun ca miine daca ar fi sa dau aceeasi bani nu as lua altceva! Daca ar fi sa dau mai multi bani bineinteles ca lucrurile se schimba, insa in gama 13-17k EUR tot la C4 m-as opri. Fara sa ezit!

Probleme au toate masinile. Din fericire c4-urile astea au destul de putine probleme grave care sa le afecteze functionalitatea si sa-ti manince prea mult timp si bani fata de alte marci. Pe forum vei gasi descrise o droaie de probleme, multe le vei avea si tu sau nu. Eu am 4 probleme cu care traiesc cam de cind avea masina vreo 4-5k km:
1. agata in marsarier, dar se rezolva foarte simplu lasind putin ambreajul;
2. are ceva greieri dar care se manifesta doar cind e frig afara si ingheata chederele;
3. cind dau cu spatele ocazional mai rage ca nu stau etrierii aia cum trebuie pe acolo;
4. motorul e doar 1.6 benzina aspirat de vreo 105-110CP in loc de 2.0T si 250CP, iar cutia e doar cu 5 trepte in loc de 6.

Ma rog, pe parcurs am schimbat un claxon care a luat apa, o sa mai schimb acusi si sertarul din consola centrala ca se deschide cind vrea el, dar cu astea se poate trai prea usor ca sa mai merite amintite, sau ca sa ti le mai poti aminti printre satisfactiile pe care ti le poate da masina asta atit la drum lung cit si prin gropile din oras.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Mesaj de mugurel » Mie Noi 21, 2007 10:03 pm

nero scrie:Buna idee :)
Mugurel pregateste-mi un C5 la anul, il vreau pe primul din tara :D
Sorry...primul va fi al meu, dar putem sa negociem asupra motorului, pt k eu sigur o sa-mi iau vreo tampenie de motor unicat!

Si off the record: tot in C4 o sa ma plimb toata ziua pt k mi se potriveste k o manusa!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Noi 21, 2007 10:31 pm

mugurel uita`te te rog si la private.mersi.

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de alecu260579 » Joi Noi 22, 2007 8:52 am

"Dar Bravo nu e o optiune pana in 14k... E o optine imbatabila la 15-16k! "

Cel mai basic Bravo de 150 cai benzina e spre 17k si fara sa mai adaug altceva la pachetul dinamic. Ce-mi place mult la Fiat e ca lasa disponibile foarte multe variante de motorizari, si nu se gandeste la canibalismul dintre clase cum face de exemplu Renault. Poate de aici si preturile mai mari.

Dar felicitari pentru alegere....si pacat ca nu stiam de Mugurel mai demult inainte de a cumpara. Singura mea consolare e ca acum Euro sa dus la dracu in praznic...
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Joi Noi 22, 2007 12:45 pm

off topic:eu iau credit de nevoi fara ipoteca in CHF(franci elvetieni).avantaje banii mai multi fata de euro,dobanda mai mica cu aprox 2% fata de euro si 4% fata de lei,cea mai stabila valuta din lume( de 7-8 ani nu a crescut sau scazut aproape deloc) asa zic ei.exista intotdeauna un inceput ptr toate.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Mesaj de mituc » Joi Noi 22, 2007 2:58 pm

Mda, aia de la fiat au niste motorizari interesante...
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Joi Noi 22, 2007 3:00 pm

mai ziceti`mi vreo 2-3 ca merita c4 ca sa dorm mai linistit noaptea pana il iau :) .Apropo am 2 prieteni buni ,unul la revista Autoshow si celalat la Quatroroutte(pana acum erau aceiasi redactie).Ei au avut un c4 berlina in test de anduranta.acum are aprox 50 000 km si fara incidente majore ,doar chestii marunte gen infundare spalattor geam,etc.Ei mi`au recomandat sa imi iau si eu unul .

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Joi Noi 22, 2007 3:09 pm

Daca aveai mai multi bani iti ziceam sa iti iei altceva. Daca luai in calcul si un SH iti ziceam sa iti iei altceva, dar avand in vedere situatia prezentata de tine, ia C4 sau daca iti place designul la Ceed arunca un ochi si acolo.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Joi Noi 22, 2007 3:13 pm

cand m-am hotarat sa iau masina noua ,doream doar ceva fiabil.am fost la kia si cunoscandu-ma cu un agent de vanzari ,mi-a prezentat kia rio(era o lichidare de stoc,undeva full la 11mii cu livrare imediata), dar cand m`am urcat in ea ma simteam mai racu ca in logan.La ceed cu ce vroiam pe ea venea cam intre 1-15 februarie si sincer nu am atata rabdare.si vorba celorlalti este la inceput,nu stii la ce sa te astepti,asa macar la c4 exista rezolvari.oricum e muuult mai frumos c4 decat ceed , dar mai bine ptr mine cred ca era daca imi luam si apoi intram pe acest forum.:) oricum a fost dragoste la prima vedere si din greseala :D intorceam sub pasarela si am intrat si la ats baneasa

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Joi Noi 22, 2007 3:15 pm

Acum gata sunt hotarat ptr c4.o intrebare mai aveam :de unde imi iau si eu un sticker cu c4 club sau ce trebuie sa fac ptr el .Vreau sa imi iau acest sticker deoarece membrii acestui forum chiar m-au ajutat la alegerea masinii si pe aceasta cale le multumesc.

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Joi Noi 22, 2007 3:28 pm

Sambata se face o intalnire, banuiesc ca se dau si stickere (nici eu nu am).

Vezi aici: viewtopic.php?t=1055
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Vs ...”